KREDİ ŞEFİ

Ticari kredi kartı nasıl alınır?

Tüketici yani birseysel kredi kartlarında ki limit sınırlaması sonrası ticari ve tüzel kuruluşlar için vaz geçilmez hale gelen ticari kart hakkında detaylı bilgileri Ticari Kart Nedir yazımızda detaylandırmıştık. Bu yazımızda nasıl Ticari kredi kartı başvurusu yapıldığı ve alındığı, normal kredi kartlarına göre avantajları, ve genel olarak bankaların bu kart üzerinde kart ücretleri politikaları konusunda bilgilendirme yapacağız.

Ticari kart taksit yapar mı?

Benzin, gıda, cep telefonu vb. sektörlerinde taksit yasağı sebebiyle son zamanlarda ticari kartları önce çıkartan özelliklerden biri olmuştur. Şahıs firması olan bir çok kişi çok cep telefonlarına kolayca taksitli olarak alabildi. Tabi ki bu alınan cep telefonları şirketin envanterinde görünmek zorundadır.

Ticari kredi kartı nasıl başvuru yapılır?

Olmazsa olmaz ön koşul Tüzel bir kişilik (vergi numarası) olmanız gereklidir yani LTD vb. şirket üzerinde bir ortaklık payınız ya da  aktif bir şahıs firması olması gerekli. Elbette çalıştığınız şirket size harcamalarınız için ek kart verebilir ama o kart da şirketin ana ticari kredi kartı bağlıdır. Ticari kartlar tıpkı kredi gibi bir risk ürünüdür ve şirketin bankada ki kredi limitleri dahilinde tahsis edilmektedir.

Bankaya son 3 yıl beyannameleri (basit usul tutuluyorsa işletme defteri yeterlidir), vergi levhası, kimlik fotokopisi, imza beyannamesi, varsa ve yüksek limit talep ediliyorsa arsa, ev, araç belge fotokopileri ile bankaya başvuru yapabilirsiniz. Dediğimiz gibi tıpkı kredi başvurusu gibidir, yüksek limit olarak çalışabilir. İhtiyaç ve sektöre göre 200,000TL üzeri kredi kartları çok rahat şekilde çıkabilmektedir. Tabi ki tüm değerlendirme banka politikaları ve banka tahsis yetkisindedir.

Ticari kredi kartı avantajları

Normal bireysel kredi kartının tüm özelliklerini taşımaktadır, bu özelliklere ek olarak taksit olmayan sektörlerde taksit yapabilmektedir. Ödemelerinizi doğrudan kredi kartı ile yapıp hem yüksek puanlar kazanıp hemde nakit taşıma derdinden kurtulabilirsiniz. Yüksek tutarlı bir kaç ödeme kaynaklı ekstre çok geldiyse, ekstreyi erteleme özelliği vardır (faiz karşılığında). Sigorta ve SGK gibi ödemelerinizi otomatik ödeme olarak ticari kartınıza bağlayıp unutma ve gecikme faizi ödeme riskinden kurtulabilirsiniz.

Ticari kart aidatları

Gelelim en önemli konuya bu kadar özellikli bir kart bankalar tabi ki bedava vermiyor ortalama 120-150TL yıllık kart ücretleri vardır, çok yüksek limitlerde (250binTL üzeri gibi) özel komisyon alan bankalar var. Tabi ki çalışma büyüklüğünüz ve ana bankanızdan bu hizmeti alıyorsanız talep ederseniz bu ücretler iade edilebilmektedir tamamen banka politikaları ve sizin çalışma durumuzla alakalıdır.

Kart ücreti olsa bile bu kart için kesinlikle değer, bu bir prestij kartıdır. Bir mal alımına gittiniz de çek karnesinden bile daha değerlidir. Çünkü nakit ile eş değerdir karşının pos cihazından geçtikten ve faturalandırdıktan sonra parasını almama gibi bir risk yoktur. Yine bunun bir ticari kart olduğunu unutmayın, şahsi harcamaları mutlaka normal kredi kartlarınız yapmanızı önemle tavsiye ederiz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.