KREDİ ŞEFİ

Ticari araç kredisinde KKDF muafiyetininden faydalandınız mı?

Şirketiniz için araç kiralamak yerine aracı satın almayı tercih edenlerdenseniz mutlaka %15 KKDF muafiyetinden yararlanmanız gerekiyor. Normal tüketici kredilerinde %5 BSMV (Banka Sigorta Muameleleri Vergisi) ve %15 KKDF (Kaynak Kullanımı Destekleme Fonu) alınmaktadır. Ticari kredilerde ise normalde KKDF yoktur fakat kullanmış olduğunuz kredi ticari araç kredisi, ticari iş yeri kredisi vb bir krediyse ilgili alınan araç ya da konutu muhasebeciniz aracıyla Vergi Levhası ve İşletme Defter aktifine kaydedilmesi durumunda KKDF oranı %0 olarak düşecektir.

Araç kredisini firma aktiflerine işleyin %15 daha az vergi ödeyin

Muhasebeciler ve iyi bir bankacı bununla ilgili sizi yönlendirebilir her zaman , ama yinede aklınızda olsun öncelikle siz %15 KKDF’li ödeme planı ile krediyi çekersiniz daha sonrasında firma aktiflerinde olduğunu bankaya gösterdiğiniz anda ödeme planını düzenlenecektir daha az tutarda geri ödeme yapabileceksiniz. Örnekli olarak açıklarsak  çektiğiniz kredinin aylık faiz oranı %1.25 olsun. KKDF varken çekilen kredinin size maliyeti %1.25*1.015= %1.268 oluyor.

KKDF nedir neden gelmişti?

Türkiye’ye KKDF 1984 yılında kalkınma planlarına destek olması özellikle ihracatı ve yatırımlarda kaynak yani fon sağlanması amacıyla gelmiştir. Yıllar boyunca dış ticaret, tarım bir çok alanda oransal olarak değişikliklere uğrasada artık bankaya gittiğiniz zaman bankacı size KKDF söylediği ne işe yaradığı ve sizden ne kadar aldığını biliyorsunuz.  Ayrıca ek bilgi olarak çiftçilikle uğraşan  çiftçilerimiz eğer tarım kooperatifi üyesi ve münhasıran tarıma destekleyen tarımsal kredi çekiyorsa KKDF oranı %0’dır, yani muaf tutulmaktadır.

Toparlayacak olursak araç kredisi çekerken yapılacaklar;

  1. Kredinizi normal bir kredisi gibi çekin ve ödeme planını mutlaka alın.
  2. Araç resmi olarak şirketinize geçince, muhasebecinizin firma aktiflerine işlemesi ve bunu resmi olarak göstermesini sağlayın, bu işlemi çok geciktirmeyin çünkü boşuna 1 ay KKDF’li kredi taksiti ödemek durumunda kalabilirsiniz.
  3. Aktiflere geçtiğini gösteren belgeyi bankanıza verin ve daha sonrasında KKFD muafiyeti olan %0 vergili ödeme planını onaylatın. Bu işlem bankaların ve personelin yoğunluğuna göre ortalama 1 gün sürmektedir.

 

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.