KREDİ ŞEFİ

Kredi Notu Yükseltmek İçin Ne Yapılabilir?

Öncelikle kredi notu nedir bununla başlayalım. Kredi notu diye adlandırılan aslında kişilerin bütün geçmiş mali durumunun bir yerde toplanması ve bunun değerlendirilmesidir. Bu değerlendirme sonucu kredi notu ortaya çıkmaktadır. Bankalar olan borçlarınız, ödenip ödenmediği, planlara uyulup uyulmadığı, gecikmeler gibi birçok unsur etkilidir. Ülkemizde Kredi Kayıt Bürosu bu işi yapmaktadır. Bu puanlamalar da şirketlere belirli ücretler karşılığında satılmaktadır. Yani mali geçmişiniz bir bankadan diğer bankaya ulaşabilmektedir.

Kişilerin kredi notlarının yükselmesi bir anda ya da durduk yere yükselecek bir şey değildir. Kredi notlarının yükselmesi için kişilerin borçlarını zamanında ödemesi gerekmektedir. Kredi kartı borcu olan kişilerin asgari tutar değil borcun tamamını düzenli olarak ödemesi gerekmektedir.  Kullanılan kredi kartlarının limitinin yüksek olması sonucunda borcu da yüksekse bu kişinin kredi notunu düşürecektir. Bu konuda kredi puanı belirleme faktörlerini inceleyebilirsiniz. Borcun fazla olması sistemin kişiyi riskli olarak görmesine sebep olacaktır. Bunun dışında da bankalardan yapılacak olan fatura ödemeleri kredi notlarına olumlu yansıyacaktır. Şöyle ki düzenli ödenen faturalar kredi notumuzun yükselmesine katkı sağlayan unsurlar arasında yer alırlar.

Kredi ve kredi kartı başvurularının sık yapılması kredi notunu olumsuz etkileyen bir unsurdur. Sıkça kredi ve kredi kartı başvuru yapılması durumunda bankalar tarafından kişinin nakit ihtiyacı olduğu düşüncesi oluşacaktır. Bu da kişinin kredi notunu düşürecek bir unsurdur.  Bir de başvurulan kredinin çıkmaması durumunda da kredi notu daha da düşecektir.  Eğer kişinin borcu idari takibe düştüyse ancak borç ödendiyse bile takibe giren bu borcun risk raporlarından çıkması 5 yılın sonunda gerçekleşir.  Bu 5 yılın sonunda kredi notu sıfırlanacaktır ve kredi notunun yükseltilmesi için 5 yılın sonunda düzenli ödemeler yapılmalıdır.

İnsanlar konut kredileri, ihtiyaç kredileri, taşıt kredileri gibi çeşitli kredi türlerine ihtiyaç halinde başvurmaktadır. Ancak başvurular ne kadar ihtiyaç olursa olsun kişinin kredi notu yetersizse reddedilmektedir. İşte bu sebeple kredi notu düşük olan kişilerin kredi notlarını yükseltmeleri gerekmektedir. Bununla birlikte kredi puanının yükseltilmesi artık daha büyük önem arz etmektedir. Çünkü kredi notu yalnızca bankalarda değil aynı zamanda taksitli beyaz eşya alışverişi ya da araba ve ev alırken karşımıza çıkan bir sorun olmaktadır. Bu yüzden kredi notunun yükseltilmesi önemlidir.

Oluşturulan bu kayıtlarda kişilerin geçmiş mali durumları kayıt altına alınmaktadır. Puanlama da buna göre belirlenmektedir. Bu bilgiler de bankalarla paylaşılmaktadır. Kredi notu mali yükümlülük altında ödeme planının ve buna sağdık olunup olunmadığını gösteren bir sistem olarak değerlendirilebilir.  Kredi notu 1 ve 1900 arasında değişmektedir. 1 puan olan kişi en riskli kişi anlamına gelmektedir. Kredi puanı 1900 olan kişiyse en güvenilir kişi anlamına gelmektedir. Kredi notunun yüksek olması bankalarda avantaj sağlayacaktır. Bankalar kredi notu 900 puanın altında olan kişilere genellikle kredi vermemektedir.  Bunun dışında da kredi notu 1200 olan kişilerin de gelir durumlarına bakarak kredilerinin onaylanıp onaylanmayacağına karar vermekteler.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.