KREDİ ŞEFİ

Kredi Kartından Nakit Avans Çekmek Ne Derece Doğru

Kredi kartının özelliklerinden biri olan nakit yani para avansı almak, her kart kullanıcısının mutlaka en az bir defa başvurduğu yöntemlerden biridir. Paraya ihtiyaç duyduğumuz anda kartımızın bu özelliğini kullanarak hesabımızda para olmadan da nakit çekebiliyoruz. Elbette kredi kartından nakit avans çekmenin bir takım yaptırımları söz konusu. Çekilen avans için alınan masraf ve verginin yanı sıra bir de gecikme faizi uygulanmakta.

Kredi kartının özelliğine göre çekilen avansın 2 ile 12 ay arasında taksitlendirilmesi mümkün. Peki, nakit avans nasıl çekilir? Taksitli nakit avans nedir ve nasıl çekilir? Nakit avans çekebilmeniz için kartınızın nakit avans kullanımına açık olması gerekir. Kartınızı almış olduğunuz banka ATM’sine takarak nakit avans çekebilirsiniz. Başka bir banka ATM’sinden de nakit çekebilirsiniz; fakat bu durumda nakit avans masrafının dışında bir de başka ATM’den işlem yaptığınız için ek masraf ödemesi yapmanız gerekir. Kartınızı ATM’ye taktıktan sonra karşınıza çıkan menüden nakit avans sekmesine tıklamalısınız. Kartınızın taksitli nakit avans özelliği bulunuyorsa menüde taksitli nakit avans seçeneğini de göreceksiniz. Avans için kullanabileceğiniz limitin gösterildiği ekranda çekmek istediğiniz tutarı belirleyebilirsiniz. Tutar belirlendikten sonra nakit avans çekimi için ne kadar masraf ödeyeceğinize dair bir uyarı mesajı alacaksınız. Bu uyarı sonrasında nakit avans işleminize devam etmek istiyorsanız işlem onayı vermeniz gerekecektir. Sonrasında avansınızı hesabınıza aktarabilir ya da nakit olarak çekebilirsiniz.

Nakit Avans Çekim Ücreti Ne Kadar?

Nakit avans çekim ücreti, bankadan bankaya değişmekle beraber bankanın kendi ATM’sinden çekilip çekilmediğine göre belirlenmektedir. Nakit avans için alınan faiz, akdi faiz tutarı olan %2,25’i geçemez. Bunun yanı sıra her nakit avans işleminde faiz üzerinden %5 BSMV ve %15 KKDF vergileri alınmaktadır. Borcun geri ödemesinin gecikmesi durumunda bir de gecikme faizi uygulanır.

Banka Kartıyla Nakit Avans Çekimi

Kredi kartınızla nakit avans çekebileceğiniz gibi hesabınıza tanımlı kredili mevduat hesabınızın olması durumunda banka hesap kartınızla da nakit avans çekebilirsiniz. Bankanın size tanımlamış olduğu KMH limiti çerçevesinde hesap kartınızla nakit avans çekebilir, avans taksitlendirmesi yaparak borcunuzu belirlenen vadeye göre ödeyebilirsiniz.

İster banka kartıyla, ister kredi kartıyla çekilmiş olsun nakit avans borçlarının 30 gün içerisinde ödenmesi gerekmektedir. Banka kartıyla çekilen nakit avansın ödeme tarihi, KMH ekstresine göre belirlenir. Kredi kartından yapılan nakit avans işlemleri ise kart ekstresine yansır ve belirlenen süre zarfında ödenmesi şarttır. Ödeme yapılmaması durumunda müşteri gecikmeye düşer ve kredi notunda bir düşüş meydana gelir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.