Kredi Şefi

Kredi Kartı Hesap Virmanı Nedir?

Kredi kartı ya da hesap ekstrenizi kontrol ederken bazı bilinmeyen kavramlarla karşılaşabilir, bu kavramların ne anlama geldiğini merak edebilirsiniz. Kredi kartı ve hesap hareketlerinde görülüp merak edilen en temel kavramların başında kredi kartı hesap virmanı geliyor. Peki, kredi kartı hesap virmanı nedir? Kredi kartına ya da hesaba yapılan virman ne anlama gelir? Gelin hep beraber bu soruların yanıtlarına ulaşalım.

İlk olarak virman işleminin anlaşılması adına pekte bilinmeyen bu kavramın açıklamasına bakalım. Virman, ödeme aktarması ya da aktarım anlamına gelen bir bankacılık terimidir. Bir bankada aynı hesap numarası altında birden fazla hesaba sahip olabilirsiniz. Özellikle bankaların ticari faaliyetlerde bulunan müşterilerinde birden fazla hesap olduğu görülebilir. Bu hesaplar, yapılan ödemelerin karışmaması ve rahatça muhasebeleştirilmesi için ayrı alt başlıklar hâlinde kullanılmaktadır. Hesap virmanı, bir hesabınızdan başka bir hesabınıza yapılan aktarımı ifade eder. Örneğin; bankadaki bir hesabınızdan otomatik fatura ödemelerinin gerçekleştirilmesini istiyorsanız ana hesabınızdan bu hesaba para aktarımı, yani virman yaparak faturalarınızın ödenmesini sağlayabilirsiniz.

Kredi Hesap Virmanı Nedir ve Nasıl Yapılır?

Hesap virmanı kavramını açıkladıktan sonra kredi kartı virman işlemlerine de değinelim. Tıpkı hesaplarda olduğu gibi kredi kartlarında da virman işlemine rastlanabilir. Bir bankadan kredi kartı aldığınızda banka tarafından hesaptan ödeme için otomatik tahsilat yetkisi tanımlanır. Yani kredi kartı ödemelerinizi zamanında yapmadığınız takdirde hesap bakiyeniz müsaitse, kredi kartı ödemeniz otomatik olarak gerçekleştirilir. Banka hesabından kredi kartına yapılan virman, kredi kartı borcu tutarında olacaktır. Eğer kredi kartı borcunun ödenmesi için hesapta yeterli bakiye bulunmuyorsa hesaptaki tüm bakiyenin kredi kartına virman yapılması mümkündür.

Bankalar, kredi kartı virmanını kart aidatının tahsilatı için de yapabilmektedirler. Kredi kartı sözleşmelerinde de yer alan kart aidatı için banka hesabının kullanımı esası, kullanıcılar tarafından pekte bilinmemekte. Buna göre kredi kartınızın aidat ödemesini yapmadıysanız ve hesabınızda yeterli bakiye bulunuyorsa kart aidatı, kredi kartı virmanıyla tahsil edilebilir.

Kredi kartı virman işlemleri banka sistemi tarafından otomatik çalışabileceği gibi manuel olarak da kullanılabilir. İnternet ve mobil bankacılık uygulamaları üzerinden kredi kartı borcunuzu ödediğinizde bir tür virman işlemi gerçekleştirmiş sayılırsınız. Burada yapılan işlem, kredi kartı virman işlemi olarak algılanacaktır. Benzer şekilde müşteri temsilciniz de kredi kartı ödemenizi hesabınızdan manuel olarak virman şeklinde yapabilir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.