KREDİ ŞEFİ

Kiralık Kasa Nedir? Nasıl Açılır ve Kullanılır?

Kiralık kasa, bankalar tarafından müşterilerine sunulan özel bir muhafaza hizmetidir. Bankaların standart yaşam alanlarına göre daha güvenli olması, bireylerin kiralık kasalara yönelmesine sebep oluyor. Peki, kiralık kasa nedir? kiralık kasa nasıl açılır ve kullanılır? Bu soruların yanıtını sizler için detaylı bir şekilde anlatmaya çalışacağız.

Kiralık Kasa Nedir?

Kiralık kasa, bankaların çoğunda bulunan ve müşterilerin özel ve kıymetli eşyalarını, birikimlerini ya da özel belgelerini saklayabilmeleri için kendilerine tahsis ettikleri korunaklı kasalardır. Bu kasalar, bankadan bankaya değişkenlik göstermekle birlikte genellikle 1 yıllığına kiralanır. Kasalar; küçük boy, orta boy ya da büyük boy şeklinde olup boyutlarına göre kasa ücretleri de değişmektedir.

Kiralık Kasa Nasıl Açılır?

Bankaların kiralık kasa hizmetlerinden yararlanabilmek için 2 adet fotoğrafla birlikte herhangi bir banka şubesine gitmeniz gerekiyor. Banka yetkilisi, hesabınızın o bankada bulunmaması durumunda hesap açılışınızı gerçekleştirecek ve daha sonra kiralık kasa sözleşmelerini imzalamanızı sağlayacaktır. Kiralık kasa sözleşmesine yapıştırılmak ve banka tarafından güvenlik gerekçesiyle muhafaza edilmek üzere toplamda 2 adet vesikalık fotoğrafınızın da yanınızda bulunması gerekiyor.

Kiralık kasa hesabı açarken belirli bir tutarda depozito ödemesi yapmanız istenebilir. Depozito ödemesi kiralık kasa ücretinden ayrı olarak alınır ve kasanın kapatıldığı anda geri alınabilir. Kiralık kasa depozito ücreti genellikle 200-250 TL arasında alınmaktadır. Bankaların küçük boy kiralık kasaları ise 350-400 TL arasında yıllık bir ücrete tabiidir.

Bankalarda kiralık kasa hesabı açarken bu hesabı tek başınıza açabileceğiniz gibi müşterek ya da münferit olarak da açabilirsiniz. Müşterek kiralık kasalarda kasanın açılabilmesi için iki kişinin de banka şubesinde hazır olması gerekir. Münferiden yapılacak işlemlerde ise ayrı ayrı kasa ziyareti gerçekleşebilir. Bu durumdaki kişilerin kasa ziyaretlerinden kaynaklı ortaya çıkabilecek sorunlar kişilerin inisiyatifindedir.

Kiralık Kasa Nasıl Kullanılır?

Kiralık kasa açma işlemleriniz tamamlandıktan sonra kasanızın anahtarları tarafınıza sunulacaktır. Bu anahtarların diğer teki ise yine banka tarafından muhafaza edilir ve kasanızı ziyaret etmek istediğinizde anahtarların birlikte kullanımı ile beraber kasanız açılır. Kasanızı mesai saatleri içerisinde dilediğiniz zaman ziyaret edebilir, kasaya ek bir eşya koyabilir ya da çıkarabilirsiniz. Her giriş ve çıkışta imza atmanız gereken bir form mevcuttur. Herhangi bir durumda hangi tarih ve saatte kiralık kasa ziyaretinde bulunduğunuza bu formdan bakılır.

Kiralık Kasa Açarken Nelere Dikkat Edilmeli?

Özel eşya ve belgelerinizi saklamak için kiralık kasa arayışındaysanız dikkat etmeniz gereken bazı hususların varlığından söz edebiliriz. İlk olarak her an gidebileceğiniz bir kasa olması için size en yakın banka şubesinden kiralamanızı tavsiye ederiz. Böylece acil durumlarda kasanıza ulaşmanız daha kolay olacaktır.

Kiralık kasa açarken dikkat edilmesi gereken bir diğer husus da kiralık kasa ücretleridir. Bankaların kiralık kasa ücretleri, birbirinden bağımsız olarak değişkenlik gösterebilir. Tüm bankaların kiralık kasa ücretleri ile ilgili araştırma yapmadan kasa kiralamanızı tavsiye etmeyiz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.