Kredi Şefi

Kara Listede Olanlara Kredi İmkanı Veren Bankalar Var mıdır?

Bankalarda yaptıkları işlemler dolayısıyla kara listeye girenler, yeni kredi kullanımlarında büyük sıkıntılar çekmektedirler. Özellikle kanuni takibe intikal etmiş kredisi olanların yeni kredi çekmelerinin önü neredeyse tamamen kapanmaktadır. Bu gibi sıkıntıları yaşayan bireylerin kara listede olanlara kredi imkanı veren bankalar var mıdır diye merak ettiklerini görüyoruz. Kara listede olanlara kredi veren bankalar, bu işlemleri belirli esaslar çerçevesinde yürütmektedirler. Bu konu hakkında bilgi sahibi olmadan farklı alanlara yönelmemeli, kurumsal olmayan firmaların kurmuş olduğu illegal tefecilik tuzaklarına da özellikle dikkat edilmelidir.

Kara listede olanlar, internetten yaptıkları araştırmalar neticesinde yukarıda sözünü ettiğimiz kişilerin tuzaklarına düşebilirler. Kara listede olanlara düşük faizle kredi verdiğini iddia eden kişiler, kredi dosya masrafı talebinde bulunarak paranızı aldıktan sonra ortadan kaybolurlar. Sadece bankaların kredi hizmetlerinden yararlanmalı, bu gibi seçenekleri dikkate dâhi almamalısınız.

Kara Listede Olanlar Nasıl Kredi Çekebilir?

Daha önce kara listeye girdiğiniz için kredi çekemiyorsanız ilk olarak sorunlu kredinizin üzerinden belirli bir süre geçmesini beklemelisiniz. Bankalar, yapacağınız yeni başvurularda kefil veya gayrimenkul ipoteği isteyebilirler. Tanıdığınız bir kefilin olması işlerinizi kolaylaştıracaktır. Eğer yaşadığınız sıkıntılar sona erdiyse ve toparlanma sürecindeyseniz bu durumdan haberdar olan bir tanıdığınızın size kefil olma olasılığı daha yüksek olacaktır. Aynı şekilde borcunuzu kesinlikle ödeyeceğinizden eminseniz evinizi ipotek ettirerek de kredi çekebilirsiniz.

Bankaların çoğu, kefil ve teminata rağmen kara listedekilere kredi vermek istemezler. Bu sebeple kara listede olanlara kredi veren bankalar hangileri sorusunu özel olarak yanıtlamamız gerekiyor. TEB, Burgan Bank, ICBC Bank, Bankpozitif, Aktif Bank, Creditwest Bank, Fibabanka, Odeabank ve ING Bank, kara listede olanlara kredi veren bankalar arasında yer almakta. Bu bankaların kredi değerlendirme şekilleri birbirinden farklı olabilmektedir; bu sebeple teminat ya da kefil talebi söz konusu olabilir.

Bankaların kara listede olanlara kredi verebilmesi için teminat ve kefil şartlarından birinin ya da her ikisinin sağlanması gerekir. Aksi takdirde hiçbir banka kara listede olan birine yeniden kredi vermeyecektir. Eğer kredi borcunuzu hâlâ kapatmadıysanız yeni bir kredi çekmek için bankanıza başvurabilir, kredinizin yapılandırılmasını isteyebilirsiniz. Borcunuzu bu şekilde ödeyerek sicilinizi zamanla düzeltebilir, siciliniz tamamen düzeldikten sonra yeniden kredi çekmeye başlayabilirsiniz.

Telefon Kredisi Çekmek Mantıklı mı ?

Telefon kredisi, son dönemlerde özellikle kara listede olan kişiler tarafından tercih edilen bir kredi türü. Taksitle telefon kredisi çekip, almış oldukları telefonu internet üzerinden satışa sunan kişiler, bu şekilde bir nevi ihtiyaç kredisi çekmiş oluyorlar. Eğer kara listede olduğunuz için bankaların kredi hizmetlerinden yararlanamıyorsanız telefon kredisi çekerek ihtiyaç kredisi kullanmış gibi nakit ihtiyacınızı karşılayabilirsiniz. Elbette bu durum sadece düşük krediler için çözüm teşkil etmektedir. Daha yüksek tutarda kredi talebiniz mevcutsa telefon kredisi çekmenin size herhangi bir yararı olmayacaktır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.