KREDİ ŞEFİ

İpotekli Kredi Nedir? Nasıl Alınır, Şartları Nelerdir?

Kredi çekmekte sorun yaşayan kişiler, genellikle farklı yöntemlere başvuruyor. Bu minvalde en çok rastlanılan durumların başında ipotekli kredi çekimi gelmekte. Bireyler tarafından sıkça kullanılan bir yöntem olduğundan bugün sizlere ipotekli kredi nedir? İpotekli kredi nasıl alınır? gibi soruların yanıtlarını sunacağız. İpotekli kredi, sahip olunan bir gayrimenkulün banka ipoteğine verilerek karşılığında kredi çekilmesi işlemidir. Şöyle ki; elinizde bankaya ipotek olarak verebileceğiniz bir konut bulunduğunu varsayalım. Bankaya ipotekli kredi başvurusu yapmanız durumunda bankanın söz konusu konutu ipotek altına alarak kredi talebinizi olumlu karşılaması mümkündür. Konut gibi mağaza ve dükkan gibi işyerleri de ipotek olarak verilebilmektedir.

İpotekli Kredi Nasıl Alınır?

İpotekli kredi çekmek isteyenlerin en çok merak ettiği sorulardan biri de ipotekli kredi nasıl alınır? sorusu. İpotekli kredi başvurusu, standart kredilerden farklı olarak sağlandığından başvuru için bizzat banka şubesine gitmeniz gerekmektedir. Ayrıca internet ve telefon bankacılığı, bankamatik gibi alternatif dağıtım kanalları üzerinden de başvuru yapabilirsiniz. Bu kanallardan yapacağınız başvurunun ön onay alması durumunda işlemlerin tamamlanması adına yine şubeye gitmeniz gerekecektir.

İpotekli Kredi Şartları Nelerdir?

İlk defa ipotekli kredi alacak olanlar ipotekli kredi şartları nelerdir diye merak etmekte. İpotekli kredi alımlarında standart kredilerde olduğu gibi gelir şartı aranmaktadır. Zira ipotek banka açısından bir ödeyici değil, teminat konumundadır. Yasal olarak kredi hizmeti alabilmek adına resmi bir gelire sahip olmak gerekir. İpotekli krediyle birlikte çekebileceğiniz kredi tutarını artırabilir, kredi siciliniz kötüyse kredi çekebilir ya da yasal olarak tamamını çekemeyeceğiniz bir kredi hizmetinden %100 olarak yararlanabilirsiniz. (Konut ve taşıt kredileri gibi)

Kredi alımlarında ipotek seçeneğini kullanabilmek için ipoteğe konu taşınmazın banka tarafından kabul görmesi gerekmektedir. Bankalar, kat irtifakı veya kat mülkiyeti kaydı bulunan taşınmazları teminat olarak kabul etmektedirler. Dolayısıyla ipotek için kullanacağınız gayrimenkule ait tapunun önceden incelenmesi esastır. Ayrıca ilgili teminat için ekspertiz çalışması yapılacak olup ipotek tutarı, ekspertiz raporuna göre şekillenecektir.

Bankalar, teminata alacakları taşınmazların sigorta ile koruma altına alınmasını şart koşmaktadırlar. Bu minvalde teminata alınacak gayrimenkul için yapılacak olan DASK (Zorunlu Deprem Sigortası) ve konut yangın sigortası, kredi kullanıcısı tarafından karşılanmalıdır. Ayrıca kredi hizmetinden yararlanmak için hayat sigortası yaptırılması da şart koşulabilir.

İpotekli Kredi Çeşitleri Nelerdir?

Bankaya gayrimenkul ipoteği vererek ihtiyaç kredisi, taşıt kredisi ya da konut kredisi kullanabilirsiniz. Konut kredileri, ekspertiz değerinin %80’ine kadar kullanılabilirken ipotekli krediyle beraber ekspertiz tutarının %100’ü kadar kredi çekmek mümkündür. Benzer bir şekilde taşıt kredisi kullanırken bankaya vereceğiniz gayrimenkul ipoteğiyle birlikte taşıtın tüm bedeli kadar kredi çekebilirsiniz. İhtiyaç kredileri ise ipotekli olarak standart şekilde çekilebilir. İpotekli krediyle birlikte normal şartlarda alamayacağınız meblağda kredi taleplerinizi bankaya sunabilirsiniz.

İhtiyaç kredileri, yalnızca konvansiyonel (faizli) bankalar tarafından sunulan bir kredi hizmeti olduğundan katılım bankalarından ipotekli ihtiyaç kredisi almak mümkün değildir. Katılım bankaları, yalnızca konut, taşıt ve mal alım kredilerinde ipotek talebinde bulunmaktadırlar.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.