KREDİ ŞEFİ

Evlilik Kredisi Nedir? Nasıl Alınır?

Evlilik masrafları, enflasyonda ve genel fiyatlar düzeyinde yaşanan artış nedeniyle bir hayli artmış durumda, buna bir de altın fiyatlarındaki yükselişin eklenmesiyle beraber altından kalkılmayacak bir yükün ortaya çıktığını görüyoruz. Evlilik arifesindeki gençler, tüm bu masrafları karşılarken nakit sıkıntısı yaşamakta, çareyi bankalardan aldıkları kredide bulmakta. Evlilik kredisi olarak hizmete sunulan bu krediler, gençlerin evlilik masraflarını karşılayabilmeleri adına büyük önem arz ediyor. Peki, evlilik kredisi nedir? Evlilik kredisi nasıl alınır? Evlilik kredisi şartları nelerdir? Bugün sizlere bu ve buna benzer soruların yanıtlarını verecek, evlilik kredisi hakkında temel bilgilere erişmenizi sağlayacağız.

Evlilik kredisi nedir? denince akla ilk olarak faizsiz krediler gelmekte. Bir dönem devlet tarafından sağlanan bu krediler, şu sıralar yeniden gündemde. Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) tarafından ortaya atılan bu görüşe göre evlenecek çiftlere faizsiz kredi desteği sağlanması planlanıyor. Şuan yürürlükte böyle bir desteğin olmaması, evlilik kredisi almak isteyenlerin bankalara yoğunlaşmasına sebep oluyor.

Evlilik Kredisi Nasıl Alınır?

Evlilik kredisi nasıl alınır sorusunun yanıtı gayet açık. Herhangi bir bankaya giderek evlilik kredisi çekmek istediğinizi beyan etmeniz yeterli. Bankaların çoğu, evlilik kredisi faiz oranlarını standart ihtiyaç kredisi faizlerinden daha düşük tutuyor, bu da gençlere daha az maliyetle kredi çekme şansı sunuyor. Düşük faizli evlilik kredisi ile nişan, kına, düğün ve ev masraflarını karşılayan gençler, uzun vadeli krediler sayesinde borçlarını daha rahat ödeyebiliyorlar. Bankaya evlilik kredisi başvurusunda bulunacak kişilerin kimlik ve gelir belgeleriyle birlikte başvuru işlemlerini gerçekleştirmeleri mümkün.

Evlilik Kredisi Şartları Nelerdir?

Gelelim evlilik kredilerinin en can alıcı noktası olan evlilik kredisi şartları nelerdir? sorusuna. Evlilik kredisi çekebilmek için çiftlerden en az birinin resmi bir gelire sahip olması gerekiyor. Eşlerden her ikisi de çalışmıyorsa bu kişilerin aileleri adına da kredi verilebilmekte. Ayrıca krediyi çekecek bireyin findeks kredi notunun en az 1250 olması şartı söz konusu, bazı bankalar kredi uygulamalarında daha yüksek kredi notu talep edebiliyorlar. Eğer kredi notunuz standart seviyenin üzerinde bir değere sahipse tüm bankalardan rahatça kredi kullanabilir, evlilik masraflarını çekeceğiniz bu krediyle karşılayabilirsiniz. Bankalar, evli çiftlere ya da yeni evleneceklere kredi verirken eşin kredi notuna da dikkat etmektedir. Kendi kredi notunuz yeterli olsa dahi eşinizin bankacılık sicilinde görülen bir olumsuzluk, şahsi talebinize de yansıyacaktır; bu sebeple yeni evlenmiş olan çiftlerin bu şarta özenle dikkat etmesi gerekmekte.

Gelirin maksimum %60’ının kredi taksiti için ayrılabileceği, evlilik kredilerinde bir diğer önemli şart. Sahip olduğunuz gelirin %50-60’ını kredi taksitlerinin ödenmesinde kullanabilirsiniz. Dolayısıyla kredi başvurusunda bulunduğunuzda belirlenecek olan vade seçenekleri, bu kurala göre uygulanacaktır. Bu şartın en önemli etkilerinden biri de çekilebilecek maksimum kredi tutarının belirlenmesidir.

Yeni evli çiftlerin birikimlerinin bulunması, çekilecek kredi tutarının daha alt seviyelerde tutulması açısından bir hayli önemli. Yeni evlenecek çiftler, evlilik kredisiyle birlikte konut ve taşıt kredilerine de yöneliyor. Konut ve taşıt kredisinin uzun vadeli olarak çekilebilmesi, gençlerin önünü açıyor. Yukarıda belirtmiş olduğumuz şartlar, evlilik kredisiyle beraber konut ve taşıt kredileri için de geçerliliğini koruyor.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.