Kredi Şefi

Evin Tamamına Kredi Nasıl Çekilir?

Konut kredisi, evini yenilemek veya ilk kez ev sahibi olacakların faydalanabileceği finansman türlerinden biri. Diğer kredilerle kıyaslandığında vade sayısı olarak en uzun kredi türünün ev kredisi olduğu görülmekte. 120 aya kadar vade seçeneğiyle sunulan bu kredilerin diğer finansman türlerinden bir diğer farkı da kullanılabilecek kredi tutarının belirli esaslara dayanması. Yasa gereğince ekspertiz tutarının %80’inden fazla kredi kullanılamamakta; bu da konut kredisi çekmek isteyen bireylerin belirli bir peşinata sahip olması gerektiğini ortaya koymaktadır. Bu noktada bireylerin aklına ilk gelen soru, evin tamamına kredi nasıl çekilir? Sizlere bu konu hakkında vereceğimiz ipuçları ile evin tamamına nasıl kredi çekebileceğinizi tüm hatlarıyla öğrenecek ve peşinatınız olmadan da konut kredisi çekebileceksiniz.

Evin Tamamına Kredi Çekmek

Evin tamamına kredi çekmek için bankaya kredi ile alınacak evin dışında bir başka ipotek verebilirsiniz. İkinci bir ipotekle beraber evin tamamına kredi çekme şansınız olacaktır. Örneğin; 300.000 TL değerli bir ev için konut kredisi kullanmak istediğinizi varsayalım. Normal şartlarda evin ekspertiz değeri 300.000 TL ise bu tutarın %80’ine tekabül eden 240.000 TL’yi aşarak kredi kullanmanız mümkün olmayacaktır. Ne var ki kendi oturduğunuz ya da kirada olan başka bir evi kredi borcunuz bitene kadar bankaya ipotek olarak vererek evin tamamına kredi çekebilirsiniz. Hatta bankanın onay vermesi durumunda size ait olmayan bir evi de ipotek olarak verebilirsiniz.

Evin tamamına nasıl kredi çekilir? sorusuna verilebilecek bir diğer yanıt ise nakit rehinidir. Bazı bireyler ellerindeki nakdi ev peşinatında kullanmak yerine farklı yatırım araçlarında değerlendirmek isteyebilirler. Bu durumda elinizdeki peşinatı bankaya rehinli olacak şekilde yatırarak evin tamamına kredi çekebilirsiniz. Az önce verdiğimiz örnekte 240.000 TL’den arta kalan 60.000 TL’nizi bankanın vadeli hesabına yatırarak buradan aylık faiz geliri elde edebilirsiniz. Kredi borcunuz azaldıkça  bankanın nakit rehini çözeceği aşikârdır. Acil nakit ihtiyacınızda banka tarafından çözülen tutarı çekerek ihtiyaçlarınızı giderebilirsiniz. Özellikle ticari faaliyetlerde bulunan ve sıcak para ihtiyacı olabilecek kişiler, bu yöntemi kullanarak evin tamamına kredi çekebilmektedirler.

Bankadan evin tamamı için kredi almak sadece bir teminata bağlı değildir. Verimli müşterilerden herhangi bir teminat talep edilmeden de bu işlemlerin yapılması mümkündür. Kredi çekeceğiniz banka ile eskiye dayanan bir ilişkiniz söz konusu ise böyle bir talepte bulunabilir, böylece evin tamamına kredi çekme şansı elde edebilirsiniz.

Kredi ile satın alınacak konutlar, kredi kullanım aşamasında ekspertiz tarafından incelenir. Eğer ekspertiz değeri satış değerinden fazlaysa bu şekilde evin tamamına kredi çekebilirsiniz. Örneğin; kredi kullanarak satın alacağınız evin ekspertiz değerinin 400.000 TL olduğunu varsayalım. Maksimum %80 oranında kredi kullanılabileceği için kullanabileceğiniz kredi üst limiti 320.000 TL olacaktır. Satıcı ile 320.000 TL ve altında bir fiyata anlaştıysanız bankadan bu tutarda kredi çekebilirsiniz. Böylece bankanın onayını almadan evin tamamına kredi çekmiş olursunuz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.