Kredi Şefi

Ertelemeli Kredi Nedir, Ertelemeli Kredi Almak Mantıklı mı?

Son dönemlerde başta internet sitelerinde ve televizyon reklamlarında olmak üzere birçok tanıtım platformunda ertelemeli kredi reklamlarını görüyoruz. Peki, ertelemeli kredi nedir? Ertelemeli kredi almak mantıklı mı? Bugün tüketiciler tarafından sıkça merak edilen bu gibi soruları detaylarıyla beraber yanıtlayacağız. Yazının sonunda ertelemeli kredilerle ilgili aklınızda tek bir soru işareti dâhi kalmayacak.

Ertelemeli Kredi Nedir?

Ertelemeli kredi, bankadan çekeceğiniz kredinin ödemelerini, banka tarafından belirlenen ileri bir tarihten itibaren yapabileceğiniz kredi türüdür. Bu krediler genellikle 2 ya da 3 ay ertelemeli olarak sunulmaktadır. Özellikle son dönemde sıkça gördüğümüz 3 ay ertelemeli ihtiyaç kredisi reklamları da tamamen bu kredi türüne yönelik hazırlanıyor. Ertelemeli kredi çektiğinizde kredi tutarını şimdi alıp ödemelerine belirli bir süre sonra başlayabilirsiniz. Normal şartlarda bankadan aldığınız kredilerin ödemesi, en geç 40 gün içerisinde başlar. Örneğin; 15 Ocak’ta çekmiş olduğunuz bir kredinin ilk ödeme tarihi en geç 25 Şubat olabilmektedir. Ertelemeli kredilerde bu süre 3-6 ay arası uzatılabilmektedir.

Ertelemeli Kredi Almak Mantıklı mı?

İlk defa ertelemeli kredi çekecek olanların aklına ertelemeli kredi almak mantıklı mı? sorusunun gelmesi oldukça normal. Ertelemeli kredi çekmek mantıklı mı sorusunun yanıtı tamamen piyasa şartlarına ve mali durumunuza bağlıdır. Şöyle ki; şuanda ödeme yapmanız sizi maddi açıdan zorlayacaksa, ertelemeli kredinin başlangıç vadesine kadar kendinizi toparlamanız gerekiyorsa böyle bir karar almanız mantıklı olabilir. Ne var ki ertelemeli kredi çektiğinizde kredi faiz oranı standart oranların üzerinde olabilir. Örneğin; bir banka standart ihtiyaç kredisini %2.40 faiz ile kullandırırken 3 ay ertelemeli ihtiyaç kredisini %2.75’ten kullandırabilir. Aradaki fark, 3 ay boyunca ödeme yapmamanızın karşılığı olup bankanın ekstra kârıdır. Çok acil bir durum söz konusu değilse ve erteleme vadesinde ödeme yapmamak sizin için faydalı olacaksa bu şekil bir kredi çekmeniz mantıklı olabilir; aksi takdirde normal vade ile ihtiyaç kredisi çekmek dururken ertelemeli kredi çekmenizin bir anlamı olmayacaktır. Özetle; ertelemeli kredi çekmeden önce standart kredi faizi ile ertelemeli kredi faizlerini kıyaslamalı, kararınızı bu minvalde vermeye özen göstermelisiniz.

Ertelemeli Kredi Başvurusu Nasıl Yapılır?

Ertelemeli kredi başvurusu, bankanın tüm şubelerinden, bankamatiklerinden, telefon ve internet bankacılığından yapılabilir. Başvuru yaptığınız kredinin erteleme özelliğine sahip olup olmadığına ekstra dikkat etmeniz gerekecektir. Birçok kredi kullanıcısı, standart kredi çektikten sonra erteleme hakkını kullanmayı talep etmektedir. Ne var ki her bankanın böyle bir hizmeti olmayabilir. Eğer ilk olarak standart kredi kullanacaksanız banka yetkilisinden daha sonra kredinizi erteleyip erteleyemeyeceğiniz hakkında bilgi almanızı tavsiye ederiz. Bunun yanı sıra imzalayacağınız kredi sözleşmelerinde de bu ibareyi görebilirsiniz. ING Bank, TEB ve QNB Finansbank gibi bankalar, standart ihtiyaç kredilerine daha sonradan erteleme fırsatı sunmaktadır. Bu bankalardan yapacağınız kredi işlemlerinde kredinizi sonraki bir tarihte erteleyebilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.