KREDİ ŞEFİ

Bloke Teminatlı Kredi Kartı Nedir? Nakit Blokeli Kart Özellikleri

Daha önceki dönemlerde finansal işlemleri ve bankalarla olan ilişkilerinde çeşitli problemler yaşamış olan kişilerin kredi notları bu işlemler nedeniyle düşürülmekte ve bireylerin kredi notlarını yükseltmelerine kadar geçen sürede, bankacılık işlemlerinden faydalanmaları daha güç hale gelmektedir. Bloke teminatlı kredi kartı, işte sözü edilen kredi notu düşük olan kişilerin yeni kredi kartı alabilmeleri için geliştirilmiş bir yöntemdir.

Blokeli kredi kartları, kredi notu düşük olan kişilerin kart alacak oldukları bankada mevduat hesabı açmaları ve bu mevduat hesabı içerisine belirli bir miktar para yatırmaları ve hesaba bloke koyulması temeline dayanmaktadır. Tabi öncelikli olarak kişilerin blokeli kredi kartı başvurusunda bulunmaları ve başvurunun kabul edilmesi, daha sonrasında oluşturacak oldukları mevduat hesabı içerisine belirli bir miktar para yatırmaları gerekmektedir.

Kredi notu düşük olan kişilerin bu hareketleri, bankanın borç ödemesinde kendisine bir teminat edinmiş olmasını sağlamakta ve başvuruların kabul şansını arttırmaktadır. Mevduat hesaplarına aktarılacak paranın miktarı, para teminatlı kredi kartının limitiyle orantılı olup bu işlemler yine bankanın kendinde dengeli bir şekilde hesaplanacaktır.

Bloke Teminatlı Kredi Kartı Nasıl Çalışır?

Bloke teminatlı kredi kartları, kredi notu düşük olup bankaların sunduğu normal kredi kartı hizmetlerinden faydalanamayan kişiler için geliştirilmiş olan ürünlerdir. Bu ürünlerin diğer kartlardan farkı, kullanılabilmeleri için bankayla anlaşmaya varılması, açılacak olan mevduat hesabı içerisine bankanın kabul edecek olduğu tutarlarda para yatırılması ve bu hesabın bloke edilmesidir.

Bloke edilen hesap içerisindeki para çekilemez, başka hesaba aktarılamaz ya da borçların ödemesi bu hesaplardan yerine getirilemez. Blokeli hesaplar içerisindeki paranın amacı, kişilerin kredi kartı borçlarını ödememeleri halinde kredi kartı borcunun bu hesaplar içerisindeki paralardan karşılanması ve borcun kapatılmasıdır.

Bloke Edilecek Tutarın Belirlenmesi

Bloke teminatlı kredi kartlarının başvurusu sırasında belirlenecek olan limitler, banka politikaları bağlamında bankadan bankaya ve verilecek olan kredi kartının limitine göre değişiklik göstermektedir. Hesap içerisine aktarılacak ve bloke edilecek tutarın miktarı ne kadar fazla olursa, para blokeli kredi kartına tanımlanacak olan kredi kartı limiti de aynı oranda yüksek olacaktır.

Fakat belirtmek gerekir ki bloke teminatlı kredi kartının limiti ile bankada açılacak olan bloke teminatlı kredi kartının limiti birbirine denk olmayabilmekte, hesap içerisine aktarılması gereken tutar genellikle kredi kartı limitinden fazla tutulmaktadır. Kişilerin borçlarını ödememeleri ve karta işletilecek olan faiz ve diğer masrafların da tam bir şekilde temin edilebilmesi için bu ayarlamalar yerine getirilmektedir.

Teminatlı Kredi Kartının Özellikleri

Kredi kartı borcu ödenmediği zaman kartın kullanıma kapatılması, borç tutarının blokeli hesaptan tahsil edilmesi,

Kart ya da hesap aidat ücreti gibi hususlarda bankaya itirazda bulunulamaması,

Kredi notu düşük olan kişilerin kredi kartının avantajlarından faydalanabilir hale gelmesi,

Diğer kredi kartlarına nazaran daha düşük limitlerde sunulması, ödemelerin düzenli şekilde gerçekleştirilmesi ile düşük olan kredi notunun zaman içerisinde iyi bir eğilime yükselmesi şeklinde sıralanabilecektir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.