Kredi Şefi

Banka Maaş Hesabına Bloke Koyabilir mi?

Sorunlu kredilerin sayıca artması, piyasada oluşan istikrarsızlık nedeniyle işten çıkarılma sayısının artması, bankaların kredi uygulamalarını kolaylaştırmaları sebebiyle ödemesi yapılmayan kredi sayısının artması gibi sebepler, kanuni ve idari takiplerin gün geçtikçe fazlalaşmasına neden oluyor. Bankaların her yıl varlık yönetim şirketlerine sattıkları alacak tutarları da buna paralel olarak ciddi bir artış içerisinde. Durum böyle iken bireylerin çoğu kredi kartı ve kredi ödemeleri sebebiyle avukatlık olabiliyor. Bu noktada akıllara gelen ilk soru banka maaş hesabına bloke koyabilir mi oluyor? İcralık ya da hacizlik olanların çoğu, banka maaş hesabına bloke koyabilir mi? sorusuna bir şekilde yanıt aramakta. Sizlere bankaların icra ve haciz durumunda maaşın ne kadarlık kısmına bloke koyabileceği konusunda önemli bilgiler sunacağız. Zira bankalar dahi bu noktada hata yapabilmekte ve haksız yere yasal gelirinize el koyabilmektedir.

Maaş Hesabına Haciz Konulabilir mi?

Yasa gereği ücretli çalışanların tamamı gelirlerini resmi bir banka aracılığıyla almak zorundadırlar. Bu minvalde çalışanlar da kurum veya şirketin maaş ödemesi yapmakta olduğu bankadan maaş hesabı açarlar. Haciz veya icra sebebiyle hesabına kısıtlama gelecek kişiler bu hususta maaş hesabına haciz konulabilir mi? diye endişe etmeye başlıyor. Maaş hesabına haciz gelebilir; fakat kişinin temel hak ve özgürlüklerine dokunmayacak şekilde maaşın ¼’ü kadar haciz uygulanabilir. Banka, her ne olursa olsun maaş hesabının ¼’ünden fazlasına haciz veya bloke koyamaz. Vergi Dairesi, İcra Müdürlüğü ve benzeri hukuki yetkisi bulunan kurumlar, bankaya haciz ve icra talebi gönderirken buna dikkat ederler.

Bankalar, kredi ve kredi kartı gecikmesi sebebiyle hesaba bloke koymak istediklerinde bu kuralı es geçebilirler. Sehven yapılacak bir hata sebebiyle maaş hesabının tamamına bloke konulması, hesap sahibinin müşkülde kalmasına sebep olacaktır. Böyle bir durumda hesap sahibi ilk olarak bankaya başvurur ve blokeli hesabın maaş hesabı olduğunu bildirir. Bankanın bu durumda aksiyon almaması hâlinde ilgili kuruma yazılı dilekçe ile itirazda bulunulur. Kurumun bankaya ihtarname göndermesiyle birlikte maaş hesabındaki bloke, yasal sınırı geçmeyecek şekilde güncellenir.

Özetle; maaş hesabının ¼’lük kısmından fazlasına bloke konulamaz. Blokenin bu orandan fazla bırakılması durumunda kişi ilk olarak bankaya, daha sonra bloke konulmasını gerektirecek kararı onaylayan kuruma başvuru yaparak hatanın düzeltilmesini talep edebilir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.