KREDİ ŞEFİ

Arıcılık Kredisi Nasıl Alınır?

Arıcılık kredisi, bankaların hayvancılık kredileri arasında en çok ilgi gören kredi hizmetlerinden biri. İlk defa bu alanda faaliyet gösterecek kişiler ve daha önce arıcılık faaliyetinde bulunanlar tarafından kullanılabilen bu krediler, hem arıcılıkta kullanılan malzemelerin, hem de makine ve benzeri araçların alımına yönelik kullanılabilmekte. Arıcılık kredisi, bir tür işletme ve yatırım kredisi olarak tanımlanabilmektedir.

İlk defa arıcılık faaliyetinde bulunanlar ile daha önce bu alanda tecrübe edinmiş olanlar, arıcılık kredisi nasıl alınır? diye merak edebilmekte; bu sebeple arıcılık kredisi nasıl alınır? sorusunun yanıtını en net şekilde ortaya koymamız büyük önem arz etmekte. Sizlere arıcılık kredisi nasıl alınır? Arıcılık kredisi şartları nelerdir ve arıcılık kredisi veren bankalar hangileri? sorularının yanıtlarını sunacağız.

Arıcılık Kredisi Şartları Nelerdir?

Arıcılık kredisinin ilk şartı ÇKS kaydının bulunmasıdır. Çiftçi Kayıt Sistemi olarak bilinen ÇKS belgesi, çiftçilik mesleğini resmi olarak sürdüren kişilere devlet tarafından verilen bir tür lisanstır. Bu lisansa sahip olanlar, gelirlerini resmi yollarla belgeleme şansına sahiptirler. Arıcılık kredisi almak isteyenlerin mutlaka ÇKS belgesi bulunmalıdır. Bu belge ile beraber banka şubesine gidildiğinde kredinin olumlu sonuçlanma olasılığı artar.

ÇKS belgesinin sahipliğinin yanı sıra düzenli bir kredi ve kredi kartı ödeme geçmişinizin olması gerekli. Kredi notunuz yeterli değilse ÇKS belgeniz olsa dahi arıcılık kredisi alamayabilirsiniz; bu sebeple kullanmakta olduğunuz kredi kartı ve ek hesaplarla birlikte borcunu ödemeye devam ettiğiniz kredilerinizin taksitlerini düzenli olarak yapmalısınız. Bu şekilde kredi notunuz artar ve bankalar nezdinde güvenilir bir müşteri halini alırsınız. Ayrıca vergi ödemeleri başta olmak üzere bireysel ya da ticari faaliyetlerinizden ötürü herhangi bir haciz kaydınızın olmaması gerekiyor.

Arıcılık kredisi şartları, bankadan bankaya değişkenlik gösterebileceği gibi kişi nezdinde de farklılık arz edebilir. Bankalar, belirli tutarda arıcılık kredileri için ipotek veya kefil talebinde bulunabilirler. Bu durumda konut ya da iş yerinizi bankaya ipotek olarak vermeniz gerekebilir. Ayrıca kefil istenmesi durumunda yüksek kredi notuna sahip bir kefil bulmanız gerekecektir.

Arıcılık kredilerinin en çok ilgi gören yönlerinden biri ödeme vadelerinin faaliyet alanına göre şekillenmesidir. Bu krediler genellikle ödemesiz ya da ara ödemeli dönemlere göre oluşturulmaktadır. Yılda bir defa ödemeli ve yılda iki defa ödemeli aracılık kredileri, en çok tercih edilen seçenekler arasında yer almakta.

Arıcılık Kredisi Veren Bankalar Hangileri?

Birçok banka, son dönemde arıcılık kredisi alanında yoğunlaşmış durumda. Özellikle son 4-5 yıldır devlet desteğiyle beraber daha da büyüyen bir sektör haline gelen arıcılık, bankaların da yoğunlaştığı bir alan haline gelmiş durumda. Arıcılık kredisi veren bankalar hangileri? diye merak ediyorsanız aşağıda yer alan bankaların arıcılık kredisi hizmetlerine göz atabilirsiniz. Arıcılık kredisi veren bankalar şunlardır;

 • Ziraat Bankası
 • Halkbank
 • Vakıfbank
 • Denizbank
 • Şekerbank
 • QNB Finansbank
 • Yapı Kredi Bankası
 • Akbank
 • Türkiye İş Bankası
 • Garanti Bankası
 • Türk Ekonomi Bankası (TEB)

Bu bankalar, arıcılık kredisi konusunda uzmanlaşmış bir yapıya sahiptirler. Bunların dışında kalan başka bankalar da arıcılık kredisi verebilirler; fakat arıcılık kredisi kullanmak için bu bankaları tercih etmeniz yararınıza olacaktır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.