KREDİ ŞEFİ

Yapı Kredi IBAN Sorgulama, Hızlıca Öğrenme

Bankalar aracılığıyla gerçekleştirilecek olan para transferlerinin sorunsuz ve hatasız şekilde gerçekleşmesini sağlamak adına 2010 yılından itibaren Türkiye’ deki tüm bankalar; EFT, havale, virman gibi para transferleriyle ilgili işlemlerin gerçekleştirilmesinde IBAN numaralarının kullanılması zorunlu hale getirilmiştir.

IBAN numarası, toplamda 26 haneden oluşan bir numaradır ve numaranın son 16 hanesi, alakalı olan hesapların banka hesap numaralarıdır. Daha öncesinde yer alan haneler; ülke kodu, kontrol basamakları, banka kodu, rezerv alanı olacak şekilde farklı anlamlar içermektedir.

IBAN numarasının kullanılmasındaki mantık, yalnızca banka hesap numarası kullanımı ile eskiden gerçekleştirilmekte olan işlemler sırasında çeşitli sorunlar ve hatalı işlemlerle karşılaşılabiliyor olmasıdır. Banka hesap numaralarının oluşturulmasında daha öncesinde herhangi bir standart bulunmaması ve IBAN numaralarının kullanılmaya başlanmasından sonra bu sorunun çözülmeye başlaması, hatalı işlemlerin görülme sıklığı ve bu işlemlerin düzeltilmesi için harcanan kaynakların büyük oranda düşmesini sağlamıştır.

Yapı Kredi Bankası da dahil olmak üzere tüm bankalar, müşterilerinin kullanımına sunmak adına IBAN numaralarını üretmiş ve müşterilerinin kullanımına sunmuştur. Para iletimi gerçekleşecek olan taraflardan paranın gönderilecek olduğu kişi yani alıcı, parayı gönderen tarafa kendi IBAN numarasını ileterek gönderilecek olan paranın sorunsuz şekilde kendi hesabına aktarılmasını sağlayabilecektir.

Yapı Kredi müşterisi olan kişiler, Yapı Kredi iban sorgulama işlemlerini gerçekleştirerek kendilerine gelecek olan paranın en sorunsuz şekilde kendilerine iletilmesini sağlayacaktır. Yapı kredi iban numarası da diğer IBAN numaralarında olduğu gibi toplamda 26 haneden oluşmaktadır.

IBAN Öğrenme İşlemleri

Yapı Kredi iban öğrenme işlemi gerçekleştirmek için banka müşterilerinin izleyebilecek oldukları çeşitl adımlar bulunmaktadır. Bunların en başında, herhangi bir zahmet çekmeden cep telefonlarına yüklemiş oldukları Yapı Kredi mobil uygulamasını kullanarak hesaplar kısmında yer alan IBAN bilgileri bölümüne ulaşmaları gelmektedir. Bilgisayarları üzerinden Yapı Kredi İnternet Bankacılığı hizmetinden faydalanan kişiler de aynı işlemleri takip ederek Hesaplar menüsü altında yer alan IBAN bilgileri sekmesinden aradıkları sonuca ulaşabileceklerdir.

Akıllı telefonu ya da Yapı Kredi mobil uygulaması bulunmayan kişiler, bankalarının 444 0 444 numaralı müşteri iletişim merkezi ile temasa geçerek Yapı Kredi iban öğrenme işlemlerini gerçekleştirebileceklerdir.

IBAN Öğrendikten Sonra

IBAN numarasını öğrenen Yapı Kredi müşterileri, kendilerine para iletiminde bulunacak kişilere bu numaraları ileterek para transferinin sorunsuz şekilde gerçekleşmesini sağlayabileceklerdir. IBAN kullanılarak gerçekleştirilecek olan EFT işlemlerinde, banka EFT saatleri dikkate alınarak verilecek talimatlarda, para kısa süre içerisinde alıcı tarafın hesabına geçirilecektir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.