Kredi Şefi

Ticari Kredi Kartı nedir? Ücretleri ne kadar?

Türkiye’de kredi kartı kullanımı yoğun bir ülkedir, yurt dışından daha kolay verilebildiği ve son yıllar öncesine kadar gelirin kat ve kat fazlasına limit verildiği için bizde ki kullanım biraz farklı. Kredi kartlarında tüm bankaların sunduğu kredi kartı çeşitleri müşterilerinin potansiyeline göre değişmektedir. Banka kredi kartlarının isimleri ve özellikleri değişlik göstermekle birlikte her bankanın hem ticari hem gerçek kişiler için kredi kartları mevcuttur.

Ticari kredi kartları ise ticari hayatınızda size kolaylık sağlamak hususunda taksit avantajları sağlar. Şirketinizle ilgili bir hayli konuda kolayca kullanabilirsiniz. Bu sayede de çek, senet gibi uygulamalarla uğraşmak zorunda kalmaz ve hızlı ve daha güvenli bir şekilde alışverişlerinizi yapabilirsiniz. Kartın üzerinde şirket ismi yazabileceği gibi, sahiplerinin de ismi yer alabilir. BDDK (BANKACILIK DÜZENLEME VE DENETLEME KURULU) tarafından taksitlendirmeyi tertip eden ve Şubat 2014 tarihinde yürürlüğe giren tertip etmeye göre tüm kredi kartlarına 9 taksit hududu getirilmiştir.

Bankalar tarafından müessesesel müşterilerine verilen kredi kartı, işletmeler için tertip etmiş, işletmelerin ihtiyaçları doğrultusunda özelliklere belirnen özellikleri, müessesesel müşteri olarak imtiyazlı oluyorsunuz. Nakit çekebilir, bağ kur, SSK ödemelerinizi yapabilir, En ehemmiyetli özelliği ise, bireysel kredi kartlarında taksitli alışverişe kapanan ürünleri taksitle alabilme özelliğidir. İstediğiniz telefonu ticari kredi kartı ile taksitle alabilirsiniz. Ticari kartlar ile kuyumcu, gıda, sıvı yakıt ve telekomünikasyon harcamalarında da taksit yapılabilmektedir.

Ticari kart ile bireysel kart arasında fark var mı?

Şekil ve fiziki olarak normal bir kredi kartından hiç farkı yoktur, üzerin de “AB Bank Card” yerine “AB Bank Business Card” yazmaktadır. En büyük fark sizin vergi kimlik numarasına banka tarafından atanan limit dahilinde kullanıyorsunuz ve normal karta göre az evvel bahsettiğimiz avantajları çok. Birden çok kişi tek karta bağlı olabilmektedir. Örnek vermek gerekirse ABC Ltd. Şti. şirketinin 2 ortağı ve 1 müdürü olsun. Kartın toplam limiti 100binTL ise bunun ek kart olarak hepsine istenen limitlerde kart verilebilir.

Ticari kart ücretleri ne kadar?

Normal şahıs kartlarına göre ücretleri daha fazladır, çünkü limitleri genelde en az 5-10binTL’den başlamaktadır ve çok üst limitlerde aylık 100TL civarında ücret alabilmektedir bankalar. Bu ücretleri ödemeyebilirsiniz bu tamamen bankanızla olan yoğun çalışma ve pazarlığınıza bağlı yani, bir banka kullanıyorsanız onlara ben sizi ana banka olarak kullanıyorum beden kart ücreti almayın bende kartınızı kullanayım demeniz en büyük ve doğal hakkınızdır.

Hangi bankalar ticari kredi kartı vermektedir?

Tüzel dünya da aktif olarak hizmet tüm bankaların farklı özelliklerde farklı kartları ve ortak kullandıkları kartları mevcut. Örnek Bonus sisteminin ticari kart varlığı sürdürdüğü Garanti, Denizbank, ING, TEB gibi bankalardan alınabilir. YKB’nin World Business Card’ı varken QNB Finansbank VadeKart ile farklı bir isimi vardır.

Şahsi bir harcama ticari kartla yapılabilir mi?

Sistem olarak bankalar sizin harcamalarınızı takip etmezler, özel bir şikayet ya da dava konusu olmadıkça da bu bilgilere girilip bakılması bile yasaktır. Harcama yaparsınız ama muhasebeleştirme konusunda sorun yaşamamak adına muhasebecinizin bilgisi dahilinde olması tavsiye ettiğimiz bir durumdur.

Ticari kart limiti ne kadar olabilir?

Tüzel kart limitleri tamamen sizin kredi siciliniz ve bankada ki limitlerinizle alakalıdır. Örnek olarak 5 yıldır aktif çalıştığınız bankadan 100binTL limitiniz olurken, diğer bir bankadan 10binTL olabilir. İpotek gibi teminat koyarak kredi kartı limitlerinizi 250-300binTL limitlere çekerek tüm ticaretinizi kart ile yapabilirsiniz. Önceden belirtiğimiz gibi kartların limitleri yükseldikçe aidatları da artmaktadır bu sebeple dursun lazım olur diye kart almayınız.

Tarım kart ile ticari kart aynı mı?

Tarım kart ile ticari kredi kartları benzer bir mantıkla çalışmaktadır, ama Tarım’ın ödeme dönemleri farklı olduğu için özellikleri farkılılık göstermektedir. Örneklemek gerekirse hasat dönemi 6 ayda bir olan çiftçinin kart ödeme dönemleri 6 ayda bir olabilmektedir.

Ticari kredi kart sicili mi etkiler mi?

Ticari kart sicilinizi etkiler çünkü her kart sonuç olarak ek kart olarak sistemsel olarak kredi sicilinizde görüldüğü için gecikme ve kanuni takip durumları doğrudan etkilemektedir. Bu sebeple kartların düzenli ve zamanında ödenmesi önemlidir. Bu kartların ödeme tarihleri ve minimum ödeme oranları farklılık gösterebilir boşuna gecikme girmeyin.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.