KREDİ ŞEFİ

Sicili Bozuk Olana Kredi Veren Bankalar Hangileridir? Nasıl Kredi Alınabilir?

Bankacılık sicili kötü olanlar, kredi çekerken bazı engellerle karşılaşmakta. Bu minvalde nasıl kredi çekebilecekleri hakkında araştırma yapanların en fazla araştırdıkları konuların başında ise sicili bozuk olana kredi veren bankalar geliyor. Birçok banka, sicili bozuk olan kişilere kredi hizmeti sunmazken bu alanda hizmet sunan bankalar da yok değil. Bu bankalar, belirli şartlarla sicili bozuk olanlara kredi imkânı sunabiliyor. Bugünkü yazımızda sicili bozuk olana kredi veren bankalar hangileri? Sicili bozuk olanlar nasıl kredi alabilir? gibi soruların yanıtlarını paylaşacağız. Bu bilgilerden yola çıkarak siciliniz bozuk olsa dahi kredi çekebilecek, geçmişte yaşadığınız sıkıntıları bir nebze olsun aşma şansına erişeceksiniz.

Sicili Bozuk Olanlar Nasıl Kredi Alabilir?

Sicili bozuk kişilerin araştırdıkları bir konu da sicili bozuk olanlar nasıl kredi alabilir? şeklinde. Banka siciliniz kötüyse ve kredi çekmek istiyorsanız ilk olarak sicilinizin bozulmasına neden olan kredi kartı, ek hesap ya da kredi dosyasının tamamen kapanmış olması gerekir. Dosyanın kapanması halinde kredi başvurusunda bulunmaya başlayabilirsiniz. Kredi kartı, ek hesap ve kredi ödemeleri, Kredi Kayıt Bürosu tarafından 5 yıl boyunca sistemde tutulmaktadır. Dolayısıyla kapanma tarihinin üzerinden 5 yıl geçen dosyalar, bankacılık sicilinden temizlenmektedir. Eğer dosyanızın kapanmasının üzerinden bir süre geçtiyse kredi başvurusunda bulunmaya başlayabilirsiniz. Bankalar, üzerinden 2 yıl geçmiş olan sorunlu dosyaları görmezden gelme hakkına sahiptirler. Bankanın kefil ya da teminat talebiyle beraber 2 yılı geçen sorunlu dosyalar için yeniden kredi açma imkânı mevcuttur.

Resmi bir gelire sahipseniz ve kredi sicilinizi etkileyen dosyanın kapanmasını sağladıysanız bankaya kredi başvurusunda bulunabilirsiniz. Bankanın bu durumda sizden sağlam bir kefil ya da ipotek gibi bir teminat isteme olasılığı söz konusudur. Bu taleplerden birini ya da birkaçını yerine getirerek siciliniz bozuk olsa dahi kredi çekebilirsiniz.

Sicili Bozuk Olana Kredi Veren Bankalar Hangileri?

Yazımıza başlarken sicili bozuk olana kredi veren bankalar olduğundan söz etmiştik. Peki, sicili bozuk olana kredi veren bankalar hangileri? Bazı bankalar, diğer bankalara nazaran kredi konusunda daha esnek davranmaktadırlar. TEB, ING Bank, ICBC Bank, Aktif Bank ve Bankpozitif, diğer bankalarla kıyaslandığında sicili bozuk olanlara daha kolay kredi imkânı sağlamaktadırlar. Bazı bankalar, kefil ve teminata rağmen sicili bozuk olanlara kredi vermezken saymış olduğumuz bankaların bu aşamada kredi imkânı sundukları görülmektedir. Yukarıda adı geçen bankalara siciliniz bozuk olsa dahi kredi başvurusunda bulunabilirsiniz.

Banka Sicili Nasıl Düzeltilir?

Banka sicili nasıl düzeltilir sorusu, yıllardan beri cevap aranan soruların başında geliyor. Banka sicilinizi düzeltmek için ilk olarak gecikmedeki tüm borçlarınızı ödemelisiniz. Daha sonra nakit rehin karşılığı kredi kartı alarak kredi notunuzu yükseltmeye başlayabilirsiniz. Kredi notunun yükselmesi, düşmesine göre çok daha zordur. Bu aşamada sabırlı davranmalı, kredi kartı ödemelerinizi zamanında yapmaya özen göstermelisiniz. Bir süre sonra kredi notunuzun yeniden artmaya başladığını, bankaların kredi kartı ve kredi taleplerinde size karşı daha yumuşak davrandıklarını göreceksiniz. Kredi notunuz sicilinizin bozulması durumunda tamamen 0’lanır. Sicili bozuk birinin standart kredi kartı talebi reddedileceği için nakit rehin karşılığında kredi kartı alarak kredi notunuzu yükseltmeye başlayabilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. Muhammet durmaz dedi ki:

    Bena kredi cıkmıyor