KREDİ ŞEFİ

Senet Nasıl Doldurulur? Nelere Dikkat Edilmelidir?

Senet, ülkemizde en çok kullanılan ödeme yöntemlerinden biri olarak kabul ediliyor. Özellikle mal alımlarında sıkça karşımıza çıkan senetler, borç işlemlerinde de tarafların birbirlerine ödeme sözü olarak kullanılabiliyor. Çek kadar gelişmiş bir yapıya sahip olmasa da senetle yapılan sözleşmelerin de sıkça kullanıldığını söyleyebiliriz. Senetle ilgili en çok araştırılan konuların başında senet nasıl doldurulur ve senet doldururken nelere dikkat edilmelidir? soruları gelmekte. Senet konusunda yeteri kadar bilgi sahibi olmayanlar için bugün bu soruların yanıtlarını paylaşacağız.

Senet Nasıl Doldurulur ?

Senet nasıl doldurulur sorusuna senette tarih konusu ile başlamamız mümkün. Zira senette en önemli bölümlerin başında ödeme tarihi gelmekte. Ödeme günü, gün, ay ve yıl şeklinde açık bir şekilde yazılmalı, tarih ile ilgili rakamlar yazılırken kesinlikle oynamaya yapılmamalıdır. Tarihte oynama yapılması durumunda ilgili senedin şekil şartlarını kaybettiği söylenebilir. Örnek  vermek gerekirse, 3 Mayıs 2019’da ödenecek bir senedin tarih alanına açıkça 03.05.2019 yazılmalıdır.

Ödeme tutarı, senedin en önemli bölümlerinden bir diğeridir. Ödeme tutarı, senet üzerine standart kullanım şekline göre yazılmalı ve mümkünse # içerisine alınmalıdır. İlgili tutarın başına ve sonuna daha sonradan ekleme yapılmaması için # işaretinin kullanımı gereklidir. Örneğin; 5.000 TL değerinde bir senedin tutar alanına #5.000# yazılması esastır. Türk Lirası yazan yere lira şeklinde tutar, Kuruş yazan yere ise varsa ödemeye ait kuruş tutarı yazılmalıdır.

Senedin yukarıda sözünü ettiğimiz alanlar dışında bir de temel yargısı bulunmaktadır. ‘’İş bu emre muharrer senedin …. ‘’ şeklinde devam eden kısım, senedin en önemli alanlarından biridir. Burada tarihin tekrar yer alması, ödeme yapılacak kişinin adı ve soyadı ya da unvanı bulunmalıdır. Ayrıca ödeme tutarı da yine bu alanda tekrar edilmelidir. Senedin devamında mahkeme kısmına senedin verildiği ya da ibraz edileceği ilin adı yazılmalıdır.

Senedin en alt kısmında senedi keşide eden kişi ya da firmaya ait bilgiler yer alır. Bu bilgilerde firmalar için unvan ve adres, şahıslar içinse isim soy isim ve adres alanları mevcuttur. Son olarak senedin bizzat keşideci tarafından imzalanması gerekmektedir. İmzanın senedi veren kişiye ait olup olmaması, senedin ödenmesinde önemli bir etkendir.

Senet Doldurulurken Nelere Dikkat Edilmeli?

Senet doldururken nelere dikkat edilmeli sorusunu maddeler halinde yanıtlamamız daha uygun olacaktır. Buna göre;

  • Senet üzerinde yer alan bilgilerin doğru olması esastır,
  • Senedin şekil şartlarında önemli bir yere sahip olan tarih, tutar ve isim soy isim gibi alanlar mutlaka doldurulmalıdır,
  • Senet üzerine yazılacak harf ve rakamların okunur şekilde yazılması büyük önem arz etmektedir,
  • Senedin mavi kalem ile doldurulup imzalanması daha akıllıca olacak ve senedin fotokopisinden ayırt edilmesi bu şekilde sağlanabilecektir,
  • Tarih ve tutar gibi alanlarda kullanılan rakamların net ve okunur olması, üzerinden kesinlikle geçilmemesi gerekmektedir,
  • Tarih ve tutar alanlarının rakamsal ifadesinin yanı sıra yazıyla da açıkça ifade edilmesi esastır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.