KREDİ ŞEFİ

Sanal Kart Nedir, Nasıl Kullanılır?

Son dönemde internet alışverişlerinde en çok duyduğumuz tabirlerden biri hiç kuşkusuz sanal kart. Bir sanal kart furyasıdır almış başını gidiyor. Peki, sanal kart nedir? Sanal kart başvurusu nasıl yapılır ve sanal kart nasıl kullanılır? Gelin merakla araştırdığınız bu soruların yanıtını hep beraber ifade etmeye çalışalım. İlk olarak sanal kart nedir sorusu ile başlayalım. Sanal kart, fiziki olarak var olmayan; bir kredi kartı ya da banka kartına bağlı olarak kullanılabilen, adından da anlaşılacağı üzere tamamen sistem üzerinde var olan bir kart türüdür. Sanal kart ile alışveriş yapmak için banka hesabınızın ya da kredi kartınızın olması gereklidir. Sanal kart oluşturmanız durumunda sanal karta aktaracağınız limit doğrultusunda internet üzerinden alışveriş yapabilirsiniz.

Sanal Kart Nasıl Kullanılır?

Sanal kart nasıl kullanılır? sorusunu yanıtlamaya az önceki başlıkta ufak ufak başlamış olduk. Şimdi bu kartı nasıl kullanabileceğiniz detaylıca ifade etmeye çalışalım. Eğer internet üzerinden alışveriş yapacaksanız ilk olarak sanal kartınız için limit tahsis etmeniz gerekiyor. Üstelik sanal kart için gereken limiti kendiniz belirleyebiliyorsunuz. Şöyle ki 10.000 TL limitli kredi kartınız olduğunu varsayalım. 1.000 TL’lik bir alışveriş için sanal kart oluşturabilir, sanal kartınıza 1.000 TL aktardıktan sonra dilediğiniz alışveriş sitesinden ya da mobil uygulamadan alışveriş yapmaya başlayabilirsiniz. Üstelik harcamanızdan kazanacağınız alışveriş puanları asıl kredi kartınıza yüklenecek, varsa taksit ve indirim avantajlarından yararlanmaya devam edebileceksiniz. Özetle sanal kartın uygulama dışında kredi kartından herhangi bir farkı bulunmamaktadır.

Günümüzde kart kullanıcılarının internet alışverişlerinde daha çok sanal kart tercih ettiklerini görüyoruz. Bunun en önemli sebebi elbette sanal kartın standart kredi kartı ve banka kartlarından daha güvenli olmasıdır. Kredi kartı ile alışveriş yaparken kredi kartı numarası, isim soy isim, kartın son kullanma tarihi ve CVV güvenlik numarası gibi bilgilerinizi başkalarıyla paylaşmış olursunuz. Bilgisayarınıza ya da cep telefonunuza virüs bulaşması durumunda bu bilgilerin kötü niyetli kişilerin eline geçmesi içten bile değildir. En önemlisi bazı alışveriş sitelerinde kart kopyalama olaylarının sıkça yaşandığı görülmektedir. Güvenilir olmayan ve marka bilinirliği bulunmayan web sitelerden ya da mobil uygulamalardan alışveriş yaparken kredi kartı bilgilerinizin paylaşılması pekte güvenli bir yol değildir. Bu gibi durumlarda sorun yaşamamak adına sanal kart kullanmanızı şiddetle tavsiye ederiz. Sanal kart için oluşturulan bilgiler asıl kredi kartından bağımsızdır ve sürekli olarak yenilenmektedir. Alışveriş sonrasında sanal kartınızı iptal edebilir, sonraki işlemlerinizde yeniden sanal kart oluşturarak güvenli alışverişe devam edebilirsiniz.

Sanal Kart Başvurusu Nasıl Yapılır?

Bankaların teknolojik anlamda ilerleme kaydetmesi, sanal kart sistemlerinin gün geçtikçe daha gelişmiş bir hâl almasına vesile oluyor. Günümüzde neredeyse her banka tarafından sunulan sanal kart hizmetleri, bu gelişimle beraber daha kolay bir kullanım olanağı da sunuyor. Daha önce 3. Parti uygulamalar tarafından sağlanan sanal kart hizmetinin artık doğrudan bankalar tarafından sağlandığı görülmekte. Bu da güvenli alışveriş ortamına sahip olmak isteyenler için oldukça sevindirici bir haber.

Sanal kart başvurusu yapmak için banka şubesine giderek direkt başvuruda bulunabilir ya da bankanın internet ve telefon bankacılığı, mobil uygulama, ATM ve müşteri hizmetleri gibi alternatif dağıtım kanallarını kullanabilirsiniz. Bankalar, müşterilerinden sanal kart başvurusunda herhangi bir ücret talep etmezler; fakat asıl kredi kartı için aidat, hesap işletim ücreti, kart ücreti gibi ücretler alınıyorsa sanal kart kullanımında bu ücretlerin ödenmesine devam edilir. Sanal kart kullanımı oldukça basit ve anlaşılırdır, ayrıca birkaç işlem sonrasında sanal kartın işleyişi hakkında daha iyi fikir sahibi olabilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.