KREDİ ŞEFİ

Sahte Para Nasıl Anlaşılır?

Türkiye, sahte para kullanımı konusunda en sıkıntılı ülkelerden biri. Özellikle çok sayıda farklı banknotun bulunması, sahte para kullanımının artması  açısından önemli bir sebep olarak göze çarpıyor. Durum böyle iken sahte paranın önceden anlaşılması büyük önem arz ediyor. Birçok kişi, sahte para nasıl anlaşılır? Gerçek para ile sahte para arasındaki farklar nelerdir? sorularına yanıt aramakta. Sahte para sorunuyla karşılaşmanız durumunda ne gibi aksiyonlar almanız gerektiğine yönelik bu soruların yanıtını sizler için derledik.

Sahte Parayı Nasıl Anlarız?

Sahte paranın anlaşılmasının en kolay yöntemlerinden biri kullanılan kâğıdın kalitesine bakmaktır. Gün içerisinde birçok alanda para kullanmakta, dolayısıyla para ile birebir muhatap olmaktayız. Bu da belirli bir süre sonra gerçek paraya olan hassasiyetimizi artırmakta. Dolayısıyla sürekli para kullanan ve bu minvalde paraya sürekli olarak dokunan kişiler, gerçek paranın kâğıt kalitesine alışmaktadır. Sahte paraların basımı ise daha kalitesiz kâğıtlar üzerinden gerçekleşmektedir. Sahte paraların basımında kullanılan kâğıtlar kolay deforme olmakta, para üzerindeki ifadeler, zamanla soluk bir hâl almaktadır. Eğer elinizdeki paranın kâğıt kalitesi düşük ve üzerindeki yazılar soluk ise bu paranın sahte olma ihtimali bir hayli yüksektir.

Sahte Parayı Anlama Yöntemleri

Türkiye’de Merkez Bankası tarafından basılan paralar, bazı fiziksel özelliklere sahiptir, ışığa karşı duyarlılık da bu özelliklerin başında gelmektedir. Elinizdeki parayı ışığa tuttuğunuzda sol kısımda Atatürk görselinin olup olmadığına dikkat etmelisiniz. Ne var ki profesyonel olarak basılan sahte paraların çoğunda bu görsel yer almaktadır, dolayısıyla Atatürk görselinin bulunması, bir paranın sahte olmadığına işaret değildir.

Gerçek Türk Liralarının üzerinde yukarıdan aşağı doğru olacak şekilde emniyet şeritleri yer almaktadır, bu şeritlerin parlak olduğunu söylememiz mümkündür. Sahte paralarda bu şeritler hiç bulunmamakta ya da soluk bir şekilde yer almaktadır.

Paraların sağ orta kısmında paranın tutarını gösteren rakamsal bir ifade yer alır. Bu ifadenin parlak olması, farklı açılara çevrildiğinde rakamların TL harflerine dönüşmesi gerekmektedir. Bu kısım holografik şerit adıyla da bilinmektedir. Sahte paralarda tutar kısmı bulunmakta; fakat farklı açılara çevrildiğinde TL ibaresine dönüşmemektedir. Sahte parayı anlama yöntemlerinden biri de paranın farklı açılara çevrilerek incelenmesidir.

Para üzerinde yer alan Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası, Atatürk görseli ve paranın tutarını gösteren rakamsal ifadeler kabartmalı olarak basılmıştır. Sahte paralarda ise bu kabartmaların sağlanmadığı görülmektedir. Elinizdeki paranın az önce belirttiğimiz kısımlarını elinizle incelediğinizde kabartmaları kontrol edebilirsiniz.

Elinizdeki parayı ışığa tuttuğunuzda arka kısımda yer alan görsellerin belirgin olması son derece önemlidir, bu işlem esnasında arkadaki ve öndeki şekiller birbirine karışmaz ve tek bir resimmiş gibi görünür, sahte paralarda ise arkada yer alan görüntünün ön kısımdan görünmesi mümkün değildir.

Sahte parayı anlamanın en kolay ve doğru yolu paranın mor ışık da denilen ultraviyole ışık makinesine tutulmasıdır. Burada normal ışıkta görünmeyen görselleri görebilir, böylece paranın gerçek olup olmadığına kanaat getirebilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.