KREDİ ŞEFİ

Reeskont Kredisi Nedir?

Reeskont kavramı, son dönemde karşımıza çok sık çıkmakta; fakat bu kavramın açıklayıcı bir tanımı pek fazla bilinmemekte. Reeskont nedir? diye merak edenler için bu sorunun yanıtını örneklerle ifade etmeye çalışacağız. Böylece reeskont kavramını duyduğunuzda yabancılık çekmeyecek, ne anlam ifade ettiğini çok daha kolay anlayacaksınız. Reeskont nedir? sorusunun yanıtı aslına bakılırsa son derece basittir. Bir bankanın elinde bulunan borç senedini bir başka bankaya ya da Merkez Bankası’na kırdırmasına reeskont adı verilir. Borç senedi doğrudan nakit bir araç olmadığından reeskontla birlikte nakde yönelik bir işlem gerçekleştirilmiş olur. Özetle nakit ihtiyacı olan bir bankanın Merkez Bankası yoluyla elindeki borç senedini kırdırması olarak da ifade edilebilir.

Reeskont Kredisi Nedir?

Tıpkı reeskont nedir sorusu gibi reeskont kredisi nedir sorusuyla da sıkça karşılaşmaktayız. Reeskont kredisi, bir şirkete ait borç senedinin iskonto edilmek amacıyla banka tarafından alınıp Merkez Bankası’nın yeniden iskonto yani reeskont etmesi işlemidir. Reeskont kredileri, daha çok döviz kaynaklı borç senetleri üzerinden gerçekleştirilir.

Reeskont kredileri, Merkez Bankası tarafından bir tür para politikası olarak kullanılabilmektedir. Bilindiği üzere Merkez Bankası, enflasyonu artırmamak adına para basmak yerine çeşitli para politikası araçlarını kullanmayı hedeflemektedir. Reeskont kredileri de para politikaları arasında her daim önemli bir yere sahiptir.

Örnek vermek gerekirse A ve B şirketlerinin ticari bir iş için anlaştığını varsayalım. A şirketi, ticari faaliyet karşılığında B şirketinden borç senedi almış olsun. A şirketi, nakit ihtiyacı olduğunda elindeki borç senedini ticari bir bankaya vererek karşılığında nakit alabilir. Banka, elindeki borç senedini Merkez Bankası’ndan ödünç para almak istediğinde kullanabilir. İşte bu noktada yapılan ikinci işlem, reeskontu ifade etmektedir.

Reeskont faiz oranları, Merkez Bankası politikalarına ve genel piyasa şartlarına göre değişkenlik göstermektedir. Reeskont faiz oranları artığında bankaların ödünç para alma isteği azalmakta, tersi durumunda ise artmaktadır. Reeskont kredilerinde kısa vadeli borç senetlerinin likiditesi çok daha kolaydır. Dolayısıyla Merkez Bankası, kısa vadeli borç senetlerini reeskont etme konusunda daha aktif bir yol izlemektedir. Reeskonta konu senetlerin vadesi genellikle maksimum 360 gündür.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.