KREDİ ŞEFİ

Ölen Kişinin Bankadaki Parası Nasıl Alınır, Banka Hesabı Sorgulama ve Kapatma

Vefat eden kişinin banka hesabında para olması genelde rastlanan bir durumdur. Vefat eden kişinin ev, arsa, araba gibi mallarının yanında bankalarda TL, döviz veya yatırım hesapları da bulunabilmektedir.  Peki ölen kişinin bankadaki parası nasıl çekilir, bu bankadaki para kime kalır, bankada parasını sorgulama nasıl yapılır gibi sorulara bu yazımızda yanıt arayacağız.

Kişinin vefatı durumunda öncelikle yasal mirasçılarının yapması gereken işlemler bulunmaktadır. İlk yapılması gereken işlem mahkeme veya noterden veraset ilamı belgesi alınması gerekir. Belgede mirasçıları hakkında bilginin yanı sıra mirasçıların hisseleri de belirtilmektedir.

Veraset ilamı belgesi için tüm mirasçıların toplanıp gitmesine gerek yoktur. Tek bir mirasçıya verilecek vekaletle, diğer mirasçılar adına tüm işlemleri halledebilmektedir. Bu aşamada dikkat edilmesi gereken bir noktada Sulh Hukuk Mahkemesinin işlemlerinin, notere göre daha uzun sürebileceğidir. Yani işlemler mahkeme yoluyla değil de noter kanalıyla yapılırsa biraz fazla ücret ödenmesine rağmen daha kısa sürede belgeye sahip olunabilmektedir.

Ölen kişinin banka hesabından para çekme

Bilinen banka hesabından para çekmek için öncelikle para miktarını bilmeniz ve vergi dairesine ödeme yapmanız gerekmektedir. Bunun için bankanın size vereceği evrakla birlikte vergi dairesine gitmeli ve veraset ve intikal vergisini ödemeniz gerekmektedir. Ödeme işlemi tamamlandıktan sonra vergi dairesinden alınacak tasdikname, daha önce aldığınız veraset ilamı ile birlikte bankaya ibraz edilir ve ölen kişinin banka hesabından para çekme işlemi gerçekleştirilir.  Banka hesapta bulunan parayı kesinti yapmadan mirasçılara verir.

Ölen kişinin bankadaki parası kime kalır?

Vefat eden kişinin banka hesabında bulunan parayı ancak resmi mirasçıları, yukarıda anlattığımız işlemleri yaptıktan sonra alabilmektedirler. Bu bireyler haricinde banka hesabından 3. derecede şahıslar para çekme işlemini gerçekleştiremezler. Tüm resmi işlemler yapıldıktan sonra mirasçılar bankada bulunan parayı sadece hisseleri kadar olan miktarını çekebilirler.

Ölen kişinin bankadaki parasından kesinti olur mu?

Vergi dairesinden tasdikname almadan bankadan para çekilmek istenebilir. Bu durumda banka mirasçılardan belirli bir oranda vergi kesintisi yapar. Bankalar aldıkları bu vergiyi bir hafta içerisinde vergi dairesine yatırırlar.

Ölen kişinin bankadaki parası zaman aşımı

Eğer mirasçılar bankada bulunan parayı belirli bir süre almadıkları taktirde zaman aşımına uğrayabilirler. Bankalar 10 yıl boyunca işlem yapılmayan hesaplarda unutulan meblağları Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu’na (TMSF) devrederler.

Ölen kişinin bankadaki parasını sorgulama

Öncelikle şunu belirtmek gerekir ki internet üzerinde böyle bir sorgulama bulunmamaktadır. Ölen kişinin hangi bankada parası ve banka hesapları TL ve döviz cinsinden neler olduğunu e-devlet veya internet üzerinden sorgulayamazsınız. Öncelikle vefat eden kişinin çalıştığını bildiğiniz bankalara müracat edebilirsiniz. Eğer bu konuda bilginiz yoksa tek tek bankaları gezmeniz gerekebilir. Bunun yerine Bankalar Birliğine vereceğiniz dilekçeyle hangi bankalarda hesabının olduğunu öğrenebilirsiniz.

Ölen kişinin banka hesabını kapatma

Çıkardığınız veraset ilamı ile birlikte hesabın bulunduğu bankaya müracat ederek, merhumun adına olan banka hesabını, kredi kartını kapatılmasını talep edebilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.