KREDİ ŞEFİ

Maaşımı Elden Alıyorum Kredi Çekebilir miyim?

Son yıllarda çalışanların yasalar tarafından eskiye göre daha güçlü bir şekilde korunduğu gözlemlenmekte. Özellikle sigortasız işçi çalıştıran şirketlere uygulanan büyük cezalar, SGK’ lı çalışan sayısında ciddi bir artışa sebep oldu diyebiliriz. Ayrıca devletin İŞKUR aracılığıyla işverenlere destek olması da bu bağlamda önemli bir etken. Ne var ki ülkemizde hâlâ sigorta güvencesi olmadan ya da olduğundan düşük yatırılarak çalıştırılan çok sayıda işçi mevcut. Gelirlerini kaybetmemek adına bu duruma ses çıkarmayan bireylerin zaman zaman bunun sıkıntısını yaşadıkları görülmekte. Özellikle banka kredisine ihtiyaç duyulduğunda bu kişilerin yaşadığı bir çok sorun söz konusu. Maaşımı elden alıyorum kredi çekebilir miyim diyenler ya maaşlarının tamamını ya da bir kısmını elden aldıklarından resmi gelirlerini tam olarak beyan edemiyor. Bu da bankaların kredi tahsisinde bazı engellere sebep oluyor.

Öncelikle maaşımı elden alıyorum kredi çekebilir miyim diyen kişinin tüm maaşını mı yoksa maaşının bir kısmını mı elden aldığı sorgulanmalıdır. Eğer maaşın tamamı elden alınıyorsa ve işyeri tarafından SGK yapılmadıysa banka kredisi çekmek neredeyse imkânsız bir hâl alıyor. Bu durumda sadece gelir belgesiz kredi veren bankalardan kredi çekilebilmektedir.

Maaşının Elden Alanlar Kredi Çekebilir mi?

Yukarıdaki başlık altında maaşının tamamını elden alan bireylerin kredi çekmesinin oldukça zor olduğunu özetledik. Bir de maaşının bir kısmını elde alanlara kredi çıkar mı? sorusunu yanıtlamaya çalışalım. Normal şartlarda daha yüksek almalarına karşın asgari ücret üzerinden sigortalı olarak gösterilen çalışanlar, maaşlarının asgari ücrete tekabül eden kısmını bankadan, kalan tutarı ise elden alabiliyor. Banka, resmi gelire göre kredi işlemi yaptığından maaş bordrosunda görünen tutara göre kredi tahsis ediyor. Böyle bir durumda maaşının bir kısmını elden alan çalışanların işyerine ait muhasebe birimiyle görüşmesi gerekmekte. Muhasebeden alınacak maaş bordrosunda maaşın yüksek gösterilmesi durumunda daha yüksek tutarda kredi çekilebilir. Ne var ki maaşın yüksek gösterilmesiyle birlikte sigortanın da bununla uyumlu olması gerekiyor ve birçok işveren buna yanaşmayı tercih etmiyor.

Bankalar, şube yetkisinde kullandırdıkları kredilerde bu işlemler için istisna alabilmektedirler. Ayrıca genel müdürlük nezdinde çıkarılacak kredi kararı için şubenin detaylı bir açıklamada bulunması yeterli oluyor. Özetle; maaşının bir kısmını elden alanların düşük tutardaki kredi talepleri gelirleri doğrultusunda kabul edilebilmekte; gelirin %50’sini aşan taksit ödemelerinde ise bankanın inisiyatifi ile kredi kullanımına izin verilebilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.