KREDİ ŞEFİ

Maaşa Göre Ne Kadar Kredi Alabilirim? Maaşa Göre Kredi Limiti Hesaplama Nasıl Yapılır?

Kişilerin nakit ihtiyaçları doğrultusunda bankalara başvurmaları, ne kadar kredi alabilirim, maaşa göre kredi limiti hesaplama tarzı soruları da yanında getiriyor. Yazımızda ayrıntılı şekilde bu soruların cevaplarını yer veriyoruz. Bankalar müşterilerine yasal olarak belirlenmiş sınırlar içinde ödeyebilecekleri miktarda kredi vermektedir. Bu durumda kredi başvurusunda bulunacak kişilerin maaşları önemli rol oynamaktadır.

Bankalar kredi çekmek isteyen müşterileri için toplam kredi miktarından çok aylık ödeyebilecekleri rakamlara göre kredi vermektedir. Yani kişilerin toplam gelirleri alacakları kredi miktarında direk olarak etkili durumdadır. Bunun yanında kredi notu başta olmak üzere çeşitli faktör, kredi miktarında değişikliklerde veya kredinin onaylanmamasında yani red almasına rol olmaktadır.

Maaşa Göre Kredi Limiti Hesaplama Nasıl Yapılır

Banka müşterilerinin çekebilecekleri kredi sonucunda aylık ödeyecekleri taksitler hane gelirinin %50 sini geçmeyecek bir şekilde olmalıdır. Eğer kredi alacak kişi tek başına çalışıyor ve sadece maaş ile geçiniyor ise alabileceği kredi ödemeleri, maaşının %50 sini geçemez. Bu durum müşterinin devam eden bir kredisi olup olmadığına da bağlıdır. Çünkü başvuru sırasında ödediği bir kredi mevcut ise alabileceği kredi miktarı da azalacaktır.

Kredi Notunun Alınacak Krediye Etkisi

Kredi notu bilindiği üzere kişilerin finansal geçmişleri ile direk alakalı bir puanlama sistemidir. Findeks tarafından belirlenen bu sistem hakkında kredi notu hakkında bilmeniz gerekenler  ayrıntılı yer vermiştik. Kredi notunun yüksek olması demek, geçmişte borçlarını zamanında ödemiş ve bankalar için güvenilir olarak tanımlanan kişilerdir.  Bu durumda krediyi verecek banka için bu puan oldukça önemli ve ilk göz önünde tutacağı faktör haline getirmektedir.

Gelire Göre Alınabilecek Maksimum Kredi Ne Kadardır

Aslında bunu maaşa göre kredi hesaplaması örneği ile açıklayabiliriz. Kişiler kredi başvurusu sırasında maaşları yanında ev hanesinde diğer çalışanların aylık maaşı, alınan kiralar gibi resmi olarak aylık gelirlerini beyan edebilirler. Bu durumda toplam gelirin %50 sine kadar kredi alabilecekleri istenilen kredi miktarı da artacaktır.

Buna örnek vermek gerekirse, aylık 4000 TL maaşla çalışan bir kişi herhangi bir bankaya kredi başvurusunda bulunduğunu farz edelim. Bu kişinin tek gelirinin maaşı olduğunu var sayarsak, aylık ödeyebileceği kredi taksiti maksimum %50 si olan 2000 TL olacaktır. Bu kişinin 36 ay vadeli ve %1,82 faiz oranlı bir krediye başvurduğunu düşünürsek alabileceği maksimum tutar vergiler dahil 49.503 TL olacaktır.

Kamu Çalışanları ve Emekliler Maaşına Göre Ne Kadar Kredi Kullanabilir

Yasalarca belirlenmiş olan %50 kuralı memur ve emekliler içinde geçerlidir. Fakat kredi onaylanma durumunda şansları daha yüksektir diyebiliriz. Çünkü aldıkları maaşlar devlet güvencesinde olduğundan ödeme sıkıntısı yaşamazlar. Çekebilecekleri maksimum tutarı yine maaşları belirlediği gibi diğer belge ile gösterilebilen gelirlerin toplamı da etkilemektedir. Biraz daha ayrıntılı bilgi için emekliler maaşının kaç katı kredi çekebilir yazısına göz atabilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.