KREDİ ŞEFİ

Maaş Kartı Nedir? Maaş Kartının Avantajları

Maaş kartı, özellikle çalışanların ve emeklilerin banka hesaplarından kolay bir şekilde para çekmek ve yatırmak için kullandıkları ve bir çok avantajlarını da yanında getirdiği bankaların verdiği kartlardır.

Maaş ödemeleri, devlet kurumları, kuruluşları yanında özel sektör şirketlerince de ayın belli dönemlerinde banka hesaplarına ödenmektedir. Bankalar da müşterilerine, kolaylık sağlamak ve işlemlerini daha hızlı bir şekilde yapmalarına yardımcı olmak maksadıyla maaş kartı olarak bilinen banka kartlarını istenildiği takdirde vermektedirler.

Ülkemizde yasa gereği belirli sayıda personeli olan firmalar ve kurumlar maaş ödemelerini banka üzerinden vermeleri gerekmektedir. Bu sayede kaçak işçi çalıştırma, maaşların askeri ücretten gösterilmesi gibi durumları ortadan kaldırmaktadır.  Firmalar çalışanlarına maaşlarını yatırmak için istedikleri bankalar ile anlaşmakta ve personellerinin bu bankalarda maaş hesabı açmalarını istemektedirler.

Maaş kartının avantajları nelerdir?

Maaş hesabınıza yatırılan paraya dilediğiniz zaman hesabınızın bulunduğu bankanın yurt genelinde bir çok noktada bulunan bankamatilerinden hesabınıza ulaşabilir, maaşınızı çekebilir veya diğer bankacılık işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

Bankaların sunmuş olduğu online bankacılık hizmetlerinden yararlanabilirsiniz. Bilgisayarınızdan veya cep telefonunuza indireceğiniz uygulama sayesinde hesabınıza dilediğiniz zaman ulaşım sağlayabilir, hesap hareketleriniz takip edebilirsiniz. Kredi kartı, fatura ödemelerinizi gerçekleştirebilir, para transferi, online ödeme gibi işlemlerinizi daha uygun oranlarla gerçekleştirebilirsiniz. Üstelik bunları dilediğiniz yerden yapma avantajınıda yakalarsınız.

Maaş kartınızın bağlı bulunduğu hesaba bankanız aracılığıyla ek hesap açtırabilirsiniz. Hesabınızda yeterli bakiye olmadığında isteğinize bağlı olarak bu ek hesabı kullanabilir, kira, fatura, taksit gibi düzenli ödemelerinizi aksatmamak için hesabınızda para yokken bu ek hesabı kullanarak yapabilirsiniz. Acil nakit ihtiyaçlarınızda bu ek hesabınızdan maaş kartı ile para çekebilirsiniz. Bu noktada ek hesabınızdan kullandığınız para için faiz ödemeniz gerektiğini de hatırlatalım. Ek hesabınızı kullanmadığınız sürece herhangi bir ücret ödemezsiniz.

Maaş kartını aldığınız bankalar sizlere kredi kullanımında kolaylık sağlamaktadır. Bankaların bu konudaki kampanyalarına bağlı olarak avantajlı faiz oranlarıyla kredi verebilmektedirler. Kredi almak isteyen çalışanlar öncelikle maaşını aldıkları bankalar ile görüşmeleri kendilerine avantaj sağlayabilir.

Elektrik, su, doğalgaz, telefon, internet gibi düzenli olarak yatırmak zorunda olduğunuz faturaları dilerseniz banka şubelerinden, internet ve mobil bankacılıktan veya maaş kartı ile otomatik ödeme talimatı vererek, faturalarınızın düzenli olarak ödenmesini sağlayabilirsiniz.

Hesabınızda bulunana parayı çekebileceğiniz gibi hesabınıza dilediğiniz miktarda maaş kartına para yatırma işlemini de gerçekleştirebilirsiniz.

Maaş kartınız belirli bir hesaba bağlıdır ve bu hesabın bir hesap numarası, iban numarası bulunmaktadır. Bankanızdan bu bilgileri alarak maaş kartına para gönderme işlemini gerçekleştirebilirisiniz.

Bazı bankalar maaş kartları ile kredi kartlarını birleştirmekte ve bu kartların kredi kartı gibi kullanımını sağlamaktadır. Alışverişlerde taksit yapma gibi özelliklere sahip olmaktadır. Bu konuda maaşınızın ödendiği banka ile görüşerek varsa kartlarının bu özelliğinden yararlanabilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.