Kredi Şefi

Kredisi Ödemesi Devam Eden Kişi Bitmeden İkinci Kredi Çekebilir mi

Bankalarla kredili olarak çalışan bireysel müşteriler, zaman zaman yeniden nakit ihtiyacı duyabilmekte ve bu sebeple yeni bir kredi çekme yoluna başvurabilmektedirler. Bu noktada en merak edilen sorulardan biri kredisi devam eden ikinci kredi çekebilir mi? sorusudur. Kredisi devam ettiği için yeni bir kredi çekip çekemeyeceği konusunda bilgi sahibi olmayan bireylerin kredisi devam eden ikinci kredi çekebilir mi? sorusuna cevap aramaları gayet normaldir. Bugün sizlere hâlihazırda krediniz varsa yeniden kredi çekip çekemeyeceğiniz hakkında bazı özel bilgiler sunacağız.

Kredim Bitmeden Kredi Çekebilir miyim?

Yukarıda sözünü ettiğimiz profildeki kişiler, kredim bitmeden kredi çekebilir miyim düşüncesi ile bankalara başvuru yapmakta; fakat çoğu zaman olumsuz cevap almaktadırlar. Krediniz devam ediyorken kredi çekme şansınız elbette vardır; fakat bunun için bazı şartları sağlamanız gerekir. Öncelikle yasa gereği gelirinizin %50’si kadar kredi ödemesi yapabileceğiniz unutmayınız. Bu minvalde gelirinizde ilk krediye rağmen boşluk kalıyorsa yeni bir kredi çekebilirsiniz.

Örneğin; aylık 5.000 TL maaş aldığınızı varsayalım. Daha önce çekmiş olduğunuz krediye 1.500 TL ödeme yapıyorsanız maaşınızın %50’sine tekabül eden 2.500 TL’den fazla ödeme yapamayacağınız için her ay 1.000 TL ödeyeceğiniz yeni bir kredi çekebilirsiniz. Bunun yerine aylık 1.000’den fazla ödeyeceğiniz bir kredi talebinde bulunduysanız kredi başvurunuzun reddedilmesi gayet normaldir.

Yeni bir kredi çekmek için geliriniz yeterli kalıyorsa kredi kapatma kredisi kullanarak bu soruna çözüm bulabilirsiniz. Bu durumda kredi çektiğiniz bankaya ya da bu bankadan farklı bir bankaya başvuruda bulunarak hâli hazırdaki kredinizi kapatmak istediğinizi ve bunun için kredi kapatma kredisi çekmek istediğiniz belirtebilirsiniz. Çekeceğiniz yeni kredi tutarını ihtiyacınız olan nakit tutarına göre belirlemeniz durumunda krediniz devam ederken ikinci krediyi çekmiş olursunuz.

Şöyle ki; önceki kredinizin kalan tutarının 15.000 TL olduğunu ve yeniden 5.000 TL kredi çekmek istediğinizi varsayalım. Önceki krediyi erken kapattığınız için faiz indiriminden faydalanarak 15.000 TL’den daha az ödeme yapmanız yeterli olacaktır. Yine örnekle 15.000 TL kredi borcunun erken ödemeyle 13.000 TL’ye indiğini düşünelim. 5.000 TL nakit ihtiyacınızla birlikte 18.000 TL kredi başvurusunda bulunarak hem eski krediyi kapatabilir, hem de ihtiyacınız olan 5.000 TL’yi bu şekilde karşılayabilirsiniz. Bu işlemin mantıklı olup olmadığı ise yeni ve eski kredilerin faiz oranlarına bağlıdır. Önceki krediniz daha yüksek faiz oranıyla çekildiyse söz konusu kapatma kredisinin mantıklı olduğu söylenebilir. Tersi durumunda yeni kredi için ödeyeceğiniz ek faiz tutarını da hesaplamaya dahil etmelisiniz.

Kredim Varken Başkasına Kefil Olabilir miyim?

Kredi kullanıcılarının ikinci kredi talepleriyle ilgili en çok merak ettikleri sorulardan biri de kredim varken başkasına kefil olabilir miyim? sorusudur. Krediniz varken başkasına kefil olabilirsiniz, bunun için bankanın kefaletinizi kabul etmesi yeterli olacaktır. Zaten kefaletin kredi ödemeleriyle doğrudan bir ilişkisi söz konusu değildir. Krediyi yalnızca kredi kullanıcısı ödemektedir; kefil ise ödemelerin yapılmadığı durumlarda krediye müdahil olur. Dolayısıyla kredim varken başkasına kefil olabilir miyim? sorusunun yanıtı evet olabilirsinizdir.

Kredim Bittikten Sonra Hemen Kredi Çekebilir miyim?

Krediniz bittikten sonra yaklaşık 15 gün içerisinde Merkez Bankası ve KKB kayıtlarından düşer. Böylece diğer bankalar tarafından yapılan sorgulamalarda krediniz kapanmış olarak görülecektir. Bu durumda yeni kredi talebinde bulunmanızın önünde hiçbir engel kalmayacaktır. Hatta krediniz biter bitmez borcun bittiği bankadan ‘’Borç Yoktur Yazısı’’ alırsanız anında yeni kredi talebinde bulunabilirsiniz. Bunun için almış olduğunuz yazıyı yeni krediyi çekeceğiniz bankaya iletmeniz gerekecektir. Eğer krediyi aynı bankadan kullanmak istiyorsanız bu belgeye de gerek olmayacaktır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.