KREDİ ŞEFİ

Kredi yapılandırma nedir ve neden yapılmalı?

İİster tüzel (ticari) isterse de bireysel tüketici kredisi olsun, işlerimiz ve ödeme planlarımız düzenin gitmemes olabilir. Herkesin başına gelebilir bir durumdur ama hemen kredi yapılandırma yapmak her zaman doğru bir hareket olmayabilir. Doğru hareket ve iyi bir planlama yapılması gereken bir süreçtir, bu sebeple bu makale sizlere artı ve eksi yönleriyle yardımcı olmaya çalışacağız.

Kredi ya da kredi kartı yapılandırma nedir?

Yapılandırma basit mantıkla mevcut bankanız da ki riskinizin daha uzun vadeye / taksitlere yayılması demektedir. Burada ki temel amaç ödeme miktarınızı daha ödenebilir tutarlara getirmek. Yapılandırma birden çok kredinizin birleştirilmesi ve daha uzun vadeye yayılmasıylada olabilir, burada ki kritik nokta ödeme planıyla ödeme gücü dengeli olması gerekir. En çok popüler olan yapılandırma türleri; Konut, kredi kartı ve araç kredilerileridir.

Kredi yapılandırması yapmamak adına baştan iyi planlama yapılmalı

Yazını başında belirtiğimiz gibi ödeme planı ilk başta iyi ayarlanması lazım. Kesin olmayan alacak ve gelirlere dayalı asla ödeme planı oluşturmayın. Örnek olarak 10,000TL 24 ay tüketici kredisi çektiniz ve ödeme gücünüz aylık normalde 500TL ise mutlaka 500TL’yi aşmamalısınız. Benim yazlığım var Haziran – Eylül arası oradan 1,500TL gelir ara ödeme yaparım gibi düşünmeyin. Gelirse o zaman planlama yapın, krediler sicillerinizi bozmasın.

Kredi yapılandırma ne kadar vadeye yayılmalı?

Olabildiğince uzun vade tutarlar ufak olması sebebiyle her zaman iyi gibi görünsede uzun vade de kredi yapılandırması yapmak demek daha fazla faiz ödemek demektir. Banka personelli arkadaşa ödeme durumunuzu ve periyotlarınızı açık bir şekilde ilettin. İstisnayi durumlarda esnek ödeme planı yapılabilmektedir, bankalarda gecikmeli kredileri sevmezler yardımcı olacaklardır.

Kredi yapılandırma kredi notunu etkiler mi?

Bazı durumlarda banka hemen yapılandırma teklif edebilir, burada ipleri kontrol altında tuttun çünkü bu krediyi ödeyecek olan kişi sizsiniz. Kredilerin yapılandırması Kredi Kayıt Bürosu (KKB)’ye bildirim yapabilmektedir. Yani yapılandırılmış bir kredisi olan birisi ödeme zorluğu çeken bir müşteri olarak algılanması durumu söz konusudur. Bu durum ileride ki kredi notunuzu doğrudan etkiler. Bu sebeple yapılandırma yapmadan evvel mutlaka iyi düşünmenizi önemle rica ederiz.

Faiz oranı ne olacaktır?

Kredi yapılandırması elbette aynı faiz oranı olmamaktadır, sektörde ki bankalar ortalama 1.25-1.45 gibi faiz oranıyla yapılandırma yapmaktdır. Yani 1.19% ile bir kredi kullanımı olmuşsa daha yüksek faiz ödeyeceğiniz anlamına gelmektedir. Diğer bir dezavntajı faizli bakiye üzerinden yapılandırma olmaktadıri örnek vermek gerekirse; 10,000TL kredi çektiniz son 12 ay taksiti kaldı ve ana parası 4,000TL ve 800TL’de faizi kaldı. Yeniden yapılandırma 4,000TL değil 4,800TL üzerinden olacaktır.

Balon ödeme ile kredi yapılandırma farkı nedir?

En çok karıştırılan diğer konu kredi balon ödeme (ara ödeme) ile kredi yapılandırma farkıdır. Balon ödeme elinize geçen toplu para sonrası yeni bir kredi açmadan mevcut kredinin ya ödeme bakiyesini ufaltma ya da vade sayısını düşürmekle olur. Kredi yapılandırmasıysa özel fonlu krediler dışında eski kredinin kapatılarak yeni kredi açılmasıyla olmaktadır. Kredi notunuzun etilenmemesi adına yapacağınız ödeme değişikliği ve ödeme planını dikkatli planlamanız önemlidir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.