Kredi Şefi

Kredi sicil puanı için 5 kritik tavsiye

İnsanlık hali dönem geliyor herkesin kredi çekme ihtiyacı olabiliyor, ister patron olun ister mavi yakalı herkesin ihtiyaçları ve hayalleri doğrutusunda kredi çekmek için bankaya başvuru yaptığı durumlarda süpriz yaşanmamak için kredi sicilini ya da bankacılık dilinde kredi puanı (KKB) yüksek tutmak durumundayız.

Bu konu da standart bir uygulama yok her bankanın farklı sistemleri olabilmektedir, yani aynı kredi notuna sahip iki kişi aynı bankadan 10bin TL ve 5 bin TL gibi farklı rakamlar maksimum olarak çıkabilir. Bu bankanın risk değerlendirmesiyle alakalı bir durum olup, sağdan soldan duyulan kullaktan duyma bilgilerle sicilinizi negatif yönde etkiyebilirsiniz. Diğer sık yapılan hata ve yanlış bilgi bugüne kadar hiç bir şekilde kredi kartı, kmh (ek hesap), kredisi olmayan yani sicil puanı oluşmamış kişilere kredi çekme çabasıdır. Eğer emeli maaşı gibi bir garanti bir teminat yoksa sıfır sicile kredi çıkması ufak bir olasılıktır.

Peki kredi notu sicil puanı nasıl artar? Detaylı bir şekilde sayfalarca açıklanabilir ama Kredi Şefi olarak sizlere 5 madde özetliyoruz. Bunlar tabi ki tavsiye ve 1 ay gibi kısa sürede sonuç olmaz çünkü sicil puanı belirli aralıklarla kendini günceller. Ayrıca kredi notu hesaplanması hakkında da bilgi sahibi olmanız sizin için yararlı olacaktır.

1- Ödeme düzenliliği

Bankaların en önem verdiği konu müşterilerin ödeme alışkanlığı yani ödeme düzenliliğinin olup olmdığıdır. Sicil puanını en çok etkileyen faktör olan ödeme düzenliliği girdiğiniz riskin yani kredi, kmh, kredi kartının ödeme periyotlarının zamanında ödenip ödenmediğini ölçmektedir. Özellikle kredi kartlarında asgari ödeme tutarlarının ödenmesi önemli çünkü kredi notu ödemesiz dönem gibi gözükebilir.

2- Başvuru sorgulama sıklığı

Kendi hayatınızdan örnek alın, çevrenizde ki bir kişi sık sık herkesten borç almak için soruyorsa, sıra size gelince ister istemez düşünürsünüz acaba geri öder mi şeklinde. Bankalar da benzer mantık çerçevesinde sorgulama sıklığını kontrol ederler. Yani kredi sicil puanı için sık sık kredi, kredi kartı başvuru yapmayın, bunlara atılan SMS sorguları dahildir.

3- Findeks kontrol sıklığı

Aslında bu ikinci maddeye bağlıdır, sık sık durmadan acaba kredi notu kaç oldu diye bakmayın Findeks’e. Sizin her sorgunuz sistemde kredi sorgulaması mantığıyla çalışabilir. Elbette yararlı bir sistem bir gecikme varsa uyarır ama bunu 40-45 günde bir yapın.

4- Limit doluluğu

Kredi sicil puanında en sık yapılan hata kartların sık sık ödenip geri doldurulmasıdır. Bu size artı puan getirmez, tam tersine limiti dolu halde kullanırsanız bu da sizi negatif yönde etkiler. Yine kendimizden örnek verelim, bakkala 100TL borucunuz olsun siz arada 30TL ödeyip yine 30TL geri alışveriş yapıyorsunuz borç hep 100TL bakkal özel bir sebep yoksa size ek limit açmaz. Zamanında ve en az asgari ücret kadar yatırmak kritik.

5- Kefillik

Bir insana kefil olmaz zordur, hele bu dönemde kendinize kefil buluyorsanız ciddi anlamda hatırınız vardır demektir. Eğer siz kefil oluyorsanız ödeme sıklığını ve düzenliliini kredi notu açısından zaman zaman findeks gibi sistemlerden kontrol edin ama sık değil. Sizin kefil olduğunuz kredilerin tamamı ödeme düzenliliği olarak sizin kredi sicilinizi etkiler.

Sonuç olarak bu 5 tavsiye dikkat ederseniz, sıfır bir siciliniz yoksa 5-6 ay gibi bir sürede bankalardan sık sık hazır kredi limitiniz oluştu şeklinde mesajlar almaya hazırlıklı olun. Tabi ki son bir uyarı kredi ve kredi kartı asla sizin paranız değildir maaşınız 5 katından fazla 12 ay vadeli yada 10 katından fazla 24 ay borçlanma yapmamaya özen gösteriniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.