KREDİ ŞEFİ

Kredi Ön Onay Nedir? Ön Onay Süreci Nasıl İşler, Başvuru ve Sorgulama Ayrıntıları

Kredi ön onay, bankaların cep telefonundan sms yoluyla ya da internet sitelerinden bulunan formu doldurarak kredi başvurusunda bulunan kişilere mesaj yoluyla ilettikleri olumlu ilk süreçtir.  Bankanın ön değerlendirmesi sonucunda gelen ön onay mesajıyla şubeye çağrılabilirsiniz. Fakat bu kredi başvurunuzun onaylandığı anlamına gelmemektedir. Bundan sonrasında çekmek istediğiniz kredi için bir takım faktörler değerlendirilecek ve başvuru sonucunuz size bildirilecektir.

Her ön onay almış kredi verilecek diye bir durum söz konusu değildir. Ön onayı veren banka başvuru sahibinden aldıkları belgeleri ve ellerindeki kredi notu gibi başvuru sahibine ait bilgileri inceleyerek kredi verip vermemeye karar verirler.

Ön onay alınmış kredi nedir?

Günümüzde artık kredi başvurularını bankaya gitmeden kolay bir şekilde internet veya cep telefonu yoluyla yapılabilmektedir. Bu başvurular sonucunda bankalar bir değerlendirme yaparak dönüş sağlamaktadır. Cep telefonunuza başvurduğunuz rakamla birlikte ön onayı almıştır şeklinde bir SMS geldiğinde, başvurunuz kredi için ön onayı aldığını, bankanın başvurunuz hakkında bir ön değerlendirmede bulunup görüşme için şubeye çağırır.  Banka, daha önceki ödemelerinizi, kredi notunuzu, kredi kartı ödemelerinizin düzenli olup olmadığını, düzenli bir gelirinizin olup olmadığı gibi faktörleri göz önüne alarak istemiş olduğunuz krediyi verip vermeyeceğine karar verir.

Kredi ön onay süreci nasıl işler

Şubeye gitmeden internet veya sms ile kredi başvurusu neticesinde bankalar kredi ön onay süreci başlatırlar. Banka başvuru sırasında verilmiş olan bilgilerle bir ön değerlendirmede bulunur. Bu değerlendirme neticesinde olumlu veya olumsuz sonucu başvuru sahibine gönderir. Banka bu süreç içerisinde kişinin kredi notuna, daha önceki ödeme geçmişine, diğer bankalarla olan finansal ilişkilere, toplam gelir miktarına bakarak sonuca varır.

Kredi ön onay süreci içerisinde bankanın diğer baktığı yerde kara listeye düşüp düşmediğidir. Başvuru sahibinin daha önceden takibe düşmesi, daha önceki çekilen kredi veya kredi kartlarının zamanında ödenmemesi gibi durumlarda başvuru reddedilebilir

Toplam gelirin istenilen kredi miktarıyla uyuşmaması, kişinin kredi taksitlerinin ödeyemeyeceği değerlendirmesine yol açabilir. Çünkü başvuru sahiplere bankaların verebileceği en yüksek kredi miktarı gelirlerine göre belirlenmektedir. Bu konuda ayrıntılı bilgiye maaşa göre kredi limiti makalesinden ulaşabilirsiniz.

Ön onaylı kredi ne demek?

Ön onaylı kredi, internet veya cep telefonundan kredi başvurusu yapıldıktan sonra olumlu olarak değerlendirme gelmiş olan kredidir. Fakat bu kredinin verileceği anlamına gelmez. Genellikle başvuru sahipleri cep telefonlarına gelen sms ile bilgilendirilirler.

Kredi ön onay mesajı genellikle “kredi başvurusunda şubeden devam edebilirsiniz”, “kredi başvurunuzun ön değerlendirmesi olumludur”, “kredi başvurunuza ön onay verilmiştir. Sizi çalışmayı tercih ettiğiniz şubemize bekliyoruz” tarzında olup, kredi işleminin tamamlanması için banka şubesine yönlendiren uyarılardır.

Ön onaylı kredi çıkar mı?

Her başvuru yapılıp ön onayı verilen kredinin çıkacağı gibi bir kural yoktur. Bankalar genellikle şubelerinde bulunan müşteri temsilcileri aracılığıyla kredi başvurusu için gerekli evrakları isterler. Sonrasında bu evraklar ve diğer faktörler incelenerek kredi verilip verilemeyeceğine karar verirler.

Banka ön onay verdi sonra onaylamadı

Kredi için bankaların ön onayı verip te sonradan kredi kullanmaya izin vermediği durumlara rastlanılmaktadır. Bu durumun gerçekleşmesinin en büyük nedenlerinden biri gelir bildiriminin belgelendirilmemesi gelmektedir. Başvuru sırasında verilmiş olan güncel gelir durumu ile ön onay sürecinde istenilen belgelerdeki gelirin düşük olması sonucunda  banka kredi başvurusunu reddedebilmektedir. Örneğin ilk başvuru sırasında aylık gelirin 5 bin TL olarak yazan bir kişi, bankaya 3 bin TL lik bir gelir belgesi getirmesi yada gelir belgesi sunmaması durumunda banka kredi başvurusuna ön onay verdiği halde sonradan onaylamayabilir.

Kredi ön onay sorgulama nasıl yapılır

Yapmış olduğunuz kredi başvurunuzun ön onay sonucu telefon veya mesaj aracılığıyla size iletilir. Şayet bununla ilgili bir sonuç almadıysanız banka şubesinden veya müşteri hizmetleri telefon numarasından başvurunuzla ilgili bilgi talep edebilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 6 YORUM
 1. Serap dedi ki:

  Bankadan kredi başvurum sonucunda kredi ön onay ile ilgili bir sms aldım. Hangi evrakları götürmem gerekiyor.

  1. kredisefi dedi ki:

   Merhabalar. bu konuda banka müşteri temsilcisiyle görüşmeniz daha sağlıklı bir bilgiye ulaşmanızı sağlayacaktır.

 2. Cevdet dedi ki:

  Merhaba, kredi için mesajla başvuru yaptım. Ne kadar süre içerisinde kredi başvuru sonucum belli olur?

  1. kredisefi dedi ki:

   Merhabalar. Cep telefonunuzdan kredi başvurusu yaptığınıza göre muhtemelen başvurunuzun ön onayı için size sms ile bildirim gelecektir. Bu süre bankadan bankaya değişiklik gösterebilmektedir.

 3. Ekrem kahraman dedi ki:

  Garanti bankasının internet şubesinden kredi başvurusunda bulundum. Kredinize ön onay verilmiştir şeklinde bir mesaj geldi. Beni bankaya çağırdılar. Gittim kredi vermediler. Mağdurum, nasıl kredi kullanıcam:(

 4. YAŞAR KAHRAMAN dedi ki:

  Merhaba bana kredi çıkmıyor nasıl yardımcı olabilirsiniz yaşar kahraman ben