KREDİ ŞEFİ

Kredi Ödeme Planı Hesaplama

Kredi ödeme planı, kullanılacak bireysel ya da kurumsal bir kredinin tüm detaylarını içeren ve geri ödemeye dair bilgileri kapsayan bir plandır. Kredi ödeme planı hesaplamada kredinizin faizini, toplam vadeyi, alınacak BSMV ve KKDF vergi tutarlarını, yıllık maliyet oranını, aylık taksit tutarını, toplam geri ödeme tutarını, her taksitte anaparadan ve faizden eksilecek tutarı, ödeme sonrasında kalan anapara ve faiz tutarını, kredinin bağlı olduğu hesaba dair detayları görebilirsiniz.

Kredi Ödeme Planı Hesaplaması Nasıl Yapılır?

Ödeme planı hesaplama işlemleri bazı parametreler üzerinden yapılmaktadır. Kredi ödeme planı hesaplamada ilk belirleyici unsur faiz oranıdır. Eğer kredi katılım bankasından çekiliyorsa faiz oranı yerine kâr oranı kullanılır. Aylık ödeme, yıllık maliyet oranı ve toplam ödeme tutarı gibi değişkenlerin belirlenmesinde rol oynayan bu oran, kredi geri ödeme planı hesaplamasında ayrı bir yere sahiptir.

Geri ödeme planının bir diğer belirleyicisi de vade seçeneğidir. İhtiyaç kredileri 36 ay, taşıt kredileri 48 ay, konut kredileri ise 120 ay vade ile sınırlandırılmaktadır. Belirlenen vade ne kadar uzunsa yıllık maliyet oranı da buna bağlı artar. Özetle tercih edeceğiniz vade kısayken aylık daha çok ödeme yapmanıza karşın toplamda daha az ödeme yapmış olursunuz. Tersi durumunda aylık az tutarda taksit ödemiş olursunuz; fakat bu defa yıllık maliyetten kaynaklı toplam geri ödeme tutarının artığı görülür.

İlk başlıkta kredi ödeme planı hesaplamasında önemli değişkenler arasında BSMV ve KKDF vergilerinden de söz etmiştik. Bu vergiler doğrudan kredi ödeme planı içerisinde yer alır. Konut kredileri, yasa gereği bu vergilerden muaftır; lakin erken kredi kapama durumunda BSMV ve KKDF vergileri müşteriden tek seferde tahsil edilir ve ödenecek erken kapama tutarına eklenir.

Krediler Nasıl Hesaplanır?

Kredi kullanıcılarının çoğu krediler nasıl hesaplanır? sorusunu ciddi anlamda merak ederler. Kredi hesaplama formülü, kredi sözleşmeleri içerisinde muhakkak bulunur ve müşterilerin okudum, anladım ve bir örneğini teslim aldım şeklinde bir ibareyle bu formülü anladıkları beyan edilir. Ne var ki bu formüllere bakıldığında hiçbir şey ifade etmediği fark edilecektir. Karmaşık rakam ve işaretlerden oluşan kredi hesaplama formülü, hazır kredi hesaplama programları aracılığıyla yapılabilir. Sitemizde yer alan kredi ödeme planı hesaplama uygulaması ile farklı türdeki krediler için kolayca hesaplama yapabilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.