KREDİ ŞEFİ

Kredi Notu Neye Göre Belirlenir?

Bireylerin bankalardan talep ettikleri krediler, belirli kriterler çerçevesinde değerlendirilerek sonuçlanmakta. Bu kriterlerin başında da hepimizin tahmin edeceği üzere kredi notu geliyor. Kredi notu düşük olan kişiler, notlarını nasıl yükseltecekleri konusunda yeterli bilgiye sahip olmadıklarında uzun süre bankaların kredi kartı ve kredi hizmetlerinden yararlanamıyor. Bu noktada akla gelen ilk soru kredi notu neye göre belirlenir? Kredi notunun belirlenmesinde kullanılan bazı parametreler, notunuzu yükseltebilmenize yardımcı olur.

Kredi Notu Nasıl Hesaplanıyor?

Kredi notunu belirleyen faktörler; kredi kartı, kredili mevduat hesabı (KMH) ve nakdi banka kredileridir. KMH nedir başlıklı yazımızı okuyarak kredili mevduat hesabıyla ilgili bilgi edinebilirsiniz. Sadece şahsınıza ait olan ödemelerin düzenli olarak yapılması yeterli değildir. Aynı zamanda kefil olduğunuz kredilerin ödemeleri de kredi notunuzu etkilemektedir. Kefil olduğunuz kredi ödemesinde yaşanan gecikmeler, ne yazık ki notunuzun düşmesine sebep olacaktır. Kredi notunu belirleyen faktörlerin başında ödeme düzeni geliyor. Kredi ödemeleri ödeme gününde, kredi kartı ve KMH ödemeleri ise son ödeme tarihine kadar yapılmak zorundadır. Bu tarihleri 1 gün dahi aşmanız durumunda gecikmeye düşersiniz. Kredi, kredi kartı ve KMH ödemelerinin düzeni, kredi notunuzu %35 oranında etkileyecektir.

Kredi ödemelerinin düzenli yapılması kadar borç durumunuz da not hesaplaması adına önemli bir etkendir. Yüksek kredi borcu bulunanların kredi notu, düşük kredi borcu olanlara nazaran daha alt seviyelerde olacaktır. Kredi kartı ve KMH limitlerinde ise kullanım oranı önemlidir. Kredi kartı ve KMH riskiniz yüksekse kredi notunuz düşebilir, dolayısıyla notunuzu yükseltmek için kullanılabilir limitinizi yükseltmeniz esastır. Örneğin; 1.400 TL’lik bir kredi kartınızın 1.100 TL borcu bulunuyorsa kullanabileceğiniz 300 TL’niz var demektir. 1.100 TL’lik borcun 500 TL’sini ödeyip kullanılabilir limitinizi 800 TL’ye çıkardığınızda kredi notunuz da yükselmiş olur. Limit/risk oranının kredi notuna etkisi ödeme düzeninde olduğu gibi %35 seviyesindedir.

Kredi notu neye göre belirlenir? sorusuna verilebilecek bir diğer yanıt yeni başvurulardır. Yeni bir kredi çektiğinizde ya da mevcut kredinizi kapattığınızda kredi notunuz %11 civarında düşer; fakat diğer kriterlere göre daha geçici bir durumdan söz edebiliriz. Kredinizi çektikten sonra borcunuzu zamanında ödemeye başlarsanız kredi notunuz önceki seviyenin de üzerine çıkar. Ayrıca kredinizi kapattıktan sonra varsa diğer kredilerinizin ya da kredi kartınızın ödemelerini düzenli yaparsanız notunuzun tekrar yükselmeye başladığını göreceksiniz.

Daha önce kredi, KMH ve kredi kartı kullanmamış bireylerin kredi notu tahmin edileceği üzere 0’dır. Kredi notunu etkileyen başlıca faktörlerden biri de kredi kullanımıdır. Yeni çekilecek bir kredinin kredi notuna etkisi %10 dolaylarındadır. Ayrıca kredi notu hakkında bilgi adlı yazımıza bakmadan geçmeyin.

Kredi notunuz ilk olarak 0 ile başlar. Eğer kredi notunuz 700’den azsa riskli gruba dahilsiniz demektir. 700 ile 1100 arasında kredi notuna sahip olanlar ise orta riskli grup olarak adlandırılırlar. Kredi notu 1100 ve yukarısında bir değere sahip olanların kredi başvurularının olumlu sonuçlanma olasılığı alttaki gruplara göre daha fazladır. Bireylerin kredi notunun iyi olarak tanımlanabilmesi için 1500 seviyesinin geçilmesi gerekir. 1700 ve yukarısındaki değerler ise çok iyi olarak tanımlanır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.