KREDİ ŞEFİ

Kredi Notu Nasıl Hesaplanır?

Kredi notu, bireysel kredi taleplerinde son birkaç yıldır kilit nokta hâline gelmiştir. Bu sisteme geçilmeden önce bankalardan kredi almanın çok daha rahat olduğu bir dönemi geride bıraktık. Artık kredi çekmek isteyenlerin belirli bir kredi notuna sahip olmaları gerekiyor. Durum böyle iken kredi notu ile ilgili merak edilen konuların sayısı da gün geçtikçe artıyor. Son dönemlerde kredi notu nasıl hesaplanır? sorusunun daha yaygın bir şekilde sorulmaya başlandığını görüyoruz. Bugün sizlere kredi notu nasıl hesaplanır? Kredi notunu etkileyen faktörler nelerdir? Kredi notu hesaplama nasıl yapılır? gibi önemli sorular için en az sorular kadar önemli yanıtlar sunacağız.

Kredi Notu Hesaplama Nasıl Yapılır?

Kredi notunun hesaplamasında bir takım kriterlerin öne çıktığını görüyoruz. Bu kriterleri maddeler halinde incelememizin size daha fazla fayda sağlayacağınızı düşünmekteyiz. Gelin kredi notu nasıl hesaplanır hep beraber bakalım. Aşağıda yer alan hususlara dikkat etmeniz durumunda kredi notunuzu beklediğinizden daha hızlı bir şekilde yükseltebilirsiniz. Söz konusu hususları dikkate almaz ve ödeme konusunda titiz davranmazsanız kredi notunuz oldukça hızlı bir çöküş içerisine girecektir. Üstelik kredi notunun düşüşü, yükselmesinden çok daha kolay ve hızlı bir biçimde gerçekleşir.

Ödeme Performansının Kredi Notuna Etkisi

Ödeme performansı, kredi notu hesaplamasında oldukça etkili bir kalemdir. Ödeme alışkanlıkların kredi notunun belirlenmesinde %35 etkili olduğu biliniyor. Kredi kartı, kredi ve KMH ödemelerinizin tamamı bu hesaplamaya dahildir. Ödeme tutarının hiçbir önemi olmayıp öncelikli olarak ödemenin zamanında yapılıp yapılmadığına bakılmaktadır. Yani 1.000 TL’lik bir ödemenin gecikmesiyle 10 TL’lik bir ödemenin gecikmesi aynı etkiye sahiptir de diyebiliriz.

Limit/Risk Oranının Kredi Notuna Etkisi

Limit/Risk oranı, kredi notunun hesaplanmasına %35 oranında etki etmektedir. Yüksek kredi kartı limiti olup bu kartlarda hiç boşluk bırakmayanlar, bu sebeple kredi notlarının düşmesine sebebiyet verirler. Ödemelerinizi düzenli olarak yapsanız dahi yüksek riske maruz kaldığınızdan kredi notunuz yeteri kadar yükselmeyecektir. Kredi ödemelerinde de benzer bir durum söz konusudur. Kredi riskiniz yüksekse kredi notunuz yeterli düzeyde olmayabilir. Ne var ki kredilerinizi ödedikçe riskiniz düşecek, kredi notunuz ise yükselecektir.

Yeni Kredilerin Kredi Notuna Etkisi

Yeni kredilerin kredi notuna etkisi %11 düzeyindedir. Yeni bir kredi çekmek, bankalar nezdinde yeni bir risk anlamı taşımaktadır. Elbette kredi ödemelerinizi yaptıktan sonra herhangi bir sorun olmayacaktır.

Sürekli Kredi Kullanmanın Kredi Notuna Etkisi

Sürekli kredi kullanıp ödemelerini geciktirenlerin kredi notları toplam notun %10’u kadar zarar görmektedir. Tersi durumunda kredi çekip kredilerin düzenli ödenmesiyle birlikte aynı oranda bir yükseliş söz konusudur.

Sürekli Kredi Başvurusu Yapmak Kredi Notunu Düşürür mü?

Sürekli kredi başvurusu yapan kişilerin kredi notunun standart kişilere nazaran düşüş göstermektedir. Özellikle başvuru yapıp ret cevabı alanların puanları daha fazla düşer. Kredi ve kredi kartı başvurularının kredi notuna etkisi %9 civarındadır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.