KREDİ ŞEFİ

Kredi notu hakkında bilmeniz gerekenler

Kredi Puanı hakkında herkesin bir fikri vardır ve her ortamda sohbet esnasında bankacılık hakkında bir sohbet olur. Doğru olmayan bilgiler sizin kredi notunuzu düşürdüğü gibi acil bir ihtiyaçda kredi çekmenizi dahi engelleyebilir. Kredi notu, sicil Puanı, KKB puanı, kredi kategorisi gibi farklı isimleri olabilir ama hepsinin temel dayanakları aynıdır.

Kredi kayıt bürosu (KKB) hizmeti olan Findeks üzerinden kredi notu sorgulasanız bile çıkan kredi puanınız bankaların kredi politikaları gereği artı / eksi yönde farklılık gösterebilir. Findeks sadece referans olarak kullanmanızı önemle tavsiye ederiz. Kredi notunuzu etkileyen en büyük faktörler sicilde ki risk hacmi ve ödeme düzenliliğidir. Bunları açalım;

Kredi notu risk hacmi nedir?

Çektiğiniz krediler, kredi kartlarında borç bakiyeleri, ek hesap (KMH) sizin toplam risk bakiyenizi oluşturur. Türkiye’de 60 milyonun üzerinde kredi kartı var, ortalama kişi başı 2 adet gibi bir rakamdır. Kredi kartlarının taksitlerde bu riske dahildir yani 1000TL’ye TV aldınız bunu 3 taksit yaptınız riskinize 333TL değil 1,000TL olarak yansır.

Kredi notu için zamanında ödeyin

Ödeme düzeniyse; riskinizin ne kadar düzenli ödenme periyodudur. Yapılan her geç ödeme o ay içinde gecikmeli ödeme anlamına gelmektedir. Borcun ödenmesinden ziyade zamanında ödenmesi önemlidir. Bu sebeple birden çok kredi kartı varsa son ödeme tarihlerini çok iyi takip etmeniz lazım. Diğer takibi zor olması sebebiyle riskli ürün KMH çünkü belirli dönemlerde minumum ödeme zorunluluğu vardır bu genelde aylık ödenen faiz dışında 3 ayda bir olmaktadır.

Sık başvuru kredi notu düşürür

Kredi ve kredi kartı başvuruları için attığınız her sms aslında bir kredi başvurusudur. Aynı zamanda Findeks üzerinden merak edip sorguladığınız her kredi skor puanı sizin notunu etkileyebilir. Bunun mantığını açıklayalım, sistemde ne kadar çok sorgulama adedi varsa sizi o kadar sıkışık gibi algılayacaktır. Bu sebeple skoru çok sık sorgulamak size birşey kazandırmaz tam tersine kredi notunu düşürür.

Kredi notu düşük hangi banka kredi verir?

Kredi notunuz düşük çıktı ve kredi çekmeniz lazım, hangi banka kredi verir sorusu yalnış sorudur. Bankaların kredi politikları farklılık gösterebilsede bu fark gece / gündüz kadar değil, gecikmeler varsa ve düzenli ödenmiyosa kredi çıkma ihtimali düşüktür. Tüm gecikmelerinizi giderseniz bile düzenli ödemeyle kredi puanın düzene oturmaı 3-6 ay arasında sürebilir.

Tabi ki kredi kötü notu diye kredi çıkmayacak anlamına gelmez, maaş aldığınız banka ya da iyi bir kefille kredi çıkabilir. Bankalar sistemsel olarak çalışır ama halen insan faktörü ve yorumu her zaman vardır. Fakat bunun için bankaya dürüst davranmanız ve iyi teminat / kefil getirmeniz gerekir.

Sonuç olarak kredi için kredi notu olmazsa olmaz en önemli maddedir, bu sebeple sadece takip ve sabırla kredi notunuzu her daim yüksek kalabilir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.