KREDİ ŞEFİ

Kredi Kartı Ödemesini Atlatma

Enflasyonda ve döviz kurlarında yaşanan hareketlilik bireysel borçlanma endeksine de fazlasıyla etki etti. Bu minvalde kredi kartı ve kredi borçlarının arttığını, bu borçların ödemesinin ise gecikmeye başladığını gözlemlemekteyiz. Banka borcu bulunan kişiler bu borçlarını çeşitli yöntemlerle öteleme yoluna başvuruyor. Özellikle kredili mevduat hesabı ile kredi kartlarında bulunan nakit avans özelliğinin sıkça devreye girdiği bu dönemde borçların bu şekilde ertelendiği söylenebilir. Kredi kartı ödemelerinde ise kart borcunun atlatılması gündeme geliyor. Kredi kartı ödemesini atlatmak için çeşitli yöntemlere başvuran bireyler, böylece borçlarını erteleme fırsatı elde ediyor.

Kredi kartı ödemesini atlatma amacıyla kullanılan yöntemlerin başında yukarıda da belirttiğimiz üzere kredili mevduat hesabının kullanımı geliyor. Sitemizdeki KMH nedir yazısında bu kredi ürünü hakkında ayrıntılı bilgi bulabilirsiniz. KMH hesabı da olarak bilinen bu hesaplardan faiz ile nakit avans çeken kişiler, kredi kartı borçlarını bu şekilde öteleyebiliyorlar. Özellikle son birkaç aydır KMH borçlarının çoğunun kredi kartına yapılan aktarımlardan kaynaklandığı görülmekte. Ne var ki KMH için ödenen yüksek faizler, bu şekilde borç ötelemenin pekte mantıklı olmadığına işaret.

Kredi Kartı Borç Erteleme

Kredi kartı borç erteleme işlemleri, kart kullanıcısının yukarıdaki örneklerde olduğu gibi alternatif yöntemlere başvurmasıyla yapılabileceği gibi bizzat banka tarafından da gerçekleştirilebilir. Bankalar, standart faiz oranlarından daha yüksek bir faiz oranıyla kart borçlarını erteleyebilmektedirler. Bunun için bankanızın müşteri hizmetlerini arayabilir ya da doğrudan kartı almış olduğunuz şubeye giderek başvuruda bulunabilirsiniz. Kredi kartı ekstre atlatma işleminin onayı tamamen bankaya bağlıdır. Banka, kredi kartı borç atlatma onayı verdikten sonra müşterisine uygulanacak faiz oranıyla ilgili bilgi verir. Müşterinin uygulanacak faizi kabul etmesiyle beraber borcun 1 ile 9 ay arasında ertelenmesi mümkün hâle gelir. Banka, dilerse müşterisinin kredi kartı ödemesini atlatma talebini kabul etmeyebilir.

Kredi Kartına Takla Attırma

Son dönemlerde illegal yöntemlerle kredi kartı borç atlatma işleminin POS cihazı kullanan üye işyerleri tarafından sağlandığını görmekteyiz. POS cihazı kullanan bazı işyerleri, kartına takla attırmak isteyen kişilerin kredi kartı ödemesini EFT kanalıyla yaparak kart limitinin yeniden oluşmasını sağlar. Daha sonra kartı kendi POS cihazlarından geçerek sanki harcama yapılıyormuş izlenimi yaratırlar. Bu şekilde kart borçlusu borcunu bir ekstre dönemi ertelemiş olur. Bu işlemleri uygulayan kişiler işlem tutarına göre belirli bir komisyon alırlar. Bu işlemi yapan kişilerle beraber kart sahipleri de uygulamanın fark edilmesi durumunda suçlu duruma düşerler. Maliyenin bu gibi işlemler için son dönemde büyük cezalar uyguladığı bilinmektedir. Bankanın bunu fark etmesi durumunda kredi kartınızı kapatması mümkündür. Bu sebeple kredi kartına takla attırma işleminden uzak durmalı, kredi kartı borcunuzu diğer yasal yöntemlerle ötelemeye çalışmalısınız.

Kredi kartına takla attırma, aynı zamanda vergi suçu olarak kabul edilmektedir. Bu gibi eylemlerde bulunanların vergi kaçırmak suretiyle cezalandırılması, bu cezaların hapis cezası şeklinde uygulanması mümkündür. Maliye ve vergi müfettişleri bu gibi işlemler için kredi kartı kullanıcılarına da ceza kesme yetkisine sahiptirler.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.