KREDİ ŞEFİ

Kredi Kartı Limiti Nasıl Düşürülür, Limit Azaltma Nasıl Yapılır?

Kredi kartı kullanımı, ülkemizde gün geçtikçe yaygınlaşmakta ve ödeme sistemlerinin çoğu kredi kartı ile ödemeye uygun hâle getirilmekte. Bilinçli tüketiciler, kredi kartı sebebiyle alışveriş eğilimlerinin arttığını ve ödeme yapılmadığında gereksiz yere kredi faizi ödediklerinin farkına varabilmekte. Bu kişiler, genellikle kredi kartlarını kapatmak isterken bazen de limit düşürerek bu sorunu çözmek isteyebilmektedirler. Kredi kartı limitini düşürmek isteyenlerin sayısı, kartı tamamen kapatmak isteyenlerden daha fazla diyebiliriz. Bu durumdaki kişiler, kredi kartı limiti nasıl düşürülür diye merak edebilirler. Sizlere kredi kartı limiti nasıl düşürülür ve kredi kartı limit azaltma nasıl yapılır gibi soruların yanıtlarını vermeye çalışacağız.

Kredi Kartı Limit Azaltma

Kredi kartı limit düşürme işlemleri için bankaların şart koştuğu bazı gereksinimleri sağlamanız gerekiyor. İlk olarak ödenmemiş borç kısmının limitten düşülemeyeceğini belirtmemizde fayda var. Şöyle ki; 3.000 TL’lik kredi kartınızın kullanılabilir limiti 500 TL ise ödemeniz gereken 2.500 TL’lik borcu ödemeden kart limitinizi 500 TL’den fazla düşüremezsiniz. Bu işlemi gerçekleştirebilmek için ilk olarak kredi kartı borcunuzu ödemeli ve limit azaltma talebinizi bankaya bu şekilde iletmelisiniz.

Kredi kartı limit düşürme işlemini doğrudan banka şubesine giderek yapabileceğiniz gibi talimatınızı dilekçe ile birlikte mail ya da FAX olarak da bankaya iletebilirsiniz. Bankanızın telefon bankacılığı üzerinden kart limit düşürme talebinde bulunduğunuzda sizden imzalı talimat talebinde bulunulabilir. Ayrıca sesli komutla da kredi kartı limit azaltma talebinde bulunabilirsiniz. Talebiniz banka tarafından incelendikten sonra uygun bulunması durumunda limitinizin düşürülmesi sağlanır ve tarafınıza bununla ilgili bilgilendirme yapılır.

Ek Kart Limit Düşürme Nasıl Yapılır?

Ek kart limit düşürme nasıl yapılır? sorusunun cevabı standart kredi kartıyla aynıdır; fakat burada ek kart sahibinin değil, asıl kart sahibinin talepte bulunması gerekmektedir. Asıl kart sahibinin onayı olmadan ek kart limitinin düşürülmesi sağlanamayacaktır.

Banka Kredi Kartı Limitimi Neden Düşürdü?

Son dönemlerde kart kullanıcılarının sıklıkla banka kredi kartı limitimi neden düşürdü? diye serzenişte bulundukları görülüyor. Bankalar, riskli gördükleri müşterilerin kredi kartı limitini düşürme yoluna gidebilirler. Kredi kartı başvurusu esnasında alınan formlarda bu ibare açıkça yer almaktadır. Yani banka dilediği zaman kredi kartı limitinizi düşürebilir, hatta kartınızı tamamen kapatma yetkisine de sahiptir. Bu gibi durumlarda ödemelerinizi düzenli olarak yaptıktan bir süre sonra tekrar limit artırım talebinde bulunabilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.