KREDİ ŞEFİ

Kredi Kartı Borcunu Başka Kredi Kartıyla Ödeme

Kredi kartını borcunu başka kredi kartıyla ödeme, son yıllarda kart kullanıcılarının en çok başvurduğu kart ödeme yöntemlerinden biri olarak göze çarpıyor. Peki, kredi kartı borcu başka kredi kartıyla ödenir mi? Kredi kartı borcunu başka kredi kartıyla ödemek mantıklı mı? Borcunu bu şekilde ödeyen kişinin kredi kartı kapatılır mı? Bu ve buna benzer sorular, kart borcunu başka kredi kartıyla ödeyenler tarafından sıkça dile getiriliyor. Bugün kart borcunun ödenmesi hususunda en çok rastlanılan bu soruların yanıtlarını sunmaya çalışacağız.

Kredi Kartı Borcunu Başka Kredi Kartıyla Ödenir mi?

İlk olarak sıkça kullanılan bu yöntemi daha önce bilmeyenler için özetlemeye çalışalım. Kredi kartı borcu bulunan bir kişi, borcun gecikmeye girmemesi ve kredi notunun düşmemesi adına borcunu bir başka kredi kartından çekeceği nakit avansla ödeyebilir. 2 adet kredi kartınız olduğunu düşünelim. Birinci kartınızdan nakit avans çekerek 2.kredi kartınızı ödeyebilir, daha sonra bu karttan çekeceğiniz nakit avansla da ilk kartınızın borcunu ödeyebilirsiniz. Buraya kadar her şey normal görünüyor; fakat her iki karttan ayrı ayrı nakit avans çekileceğinden ödenmesi gereken faiz 2 katına çıkıyor. Ayrıca borcun bir sonraki ay içerisinde de bu şekilde ödenmesi, içinden çıkılmaz bir sarmala dönüşüyor. Kart borcunu başka kredi kartıyla ödeyenlerin merak ettikleri kredi kartı borcunu başka kredi kartıyla ödemek mantıklı mı? sorusu bu hususta hayır olarak yanıtlanabilir. Yalnızca bir ay için bu yöntemi kullanmak borcun gecikmeye girmemesi ve kredi notunun düşmemesi adına tercih edilebilir; fakat tekrar eden aylarda bu işlemin devam ettirilmesi mantıksızdır. Ortaya sürekli gereksiz yere ödenen kart faizlerinin çıkması muhtemeldir.

Kredi kartı borcunu başka kredi kartıyla ödeme, nakit avansla olabileceği gibi taksitli nakit avansla da olabilir. Bu noktada borçlu kişinin bir kredi kartından taksitli nakit avans çekerek diğer kartının borcunu ödemesi mümkün olabilmektedir. Benzer şekilde borç oluşan kartın ödemesi de diğer kartla yapılabilir. Ne var ki taksitli nakit avanslarda taksit sayısı arttıkça ödenecek borç tutarı da artmaktadır. Tıpkı klasik nakit avansta olduğu gibi taksitli nakit avansta da bu işlemin 1 defaya mahsus yapılması tavsiye edilebilir.

Kredi Kartı Borcunu Başka Kredi Kartıyla Ödemek Yasal mı?

Yukarıda sözünü ettiğimiz kredi kartı borcu ödeme yöntemi, birçok kart kullanıcısı tarafından düzenli olarak tekrarlanmaktadır. Bireylerin bu noktada kredi kartı borcunu başka kredi kartıyla ödemek yasal mı? diye endişelendikleri gözlenmekte. Bu işlemin banka tarafından engellenmesi elbette düşünülemez. Zira her ödemede ortaya çıkan faiz ödemesi, banka açısından önemli bir gelir kalemi oluşturmaktadır. Banka yalnızca borcun zamanında ve eksiksiz ödenip ödenmediğiyle ilgilenirken bu borcun ne şekilde ödendiğiyle ilgilenmez. Dolayısıyla kredi kartı borcunun başka kredi kartıyla ödenmesi yasaldır. Ortaya çıkan faiz tutarı ise kart kullanıcısı açısından önemli bir zarar oluşturmaktadır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.