KREDİ ŞEFİ

Kredi Kartı Borcumu Ödeyemiyorum Ne Yapmalıyım?

Kredi kartı borçları, bireysel borçlar arasında en can sıkıcı olanlardan biridir. Yüksek borç faizinin yanı sıra ödemelerin geciktirilmesinden kaynaklı gecikme faizleriyle birlikte içinden çıkılmaz bir hâl alan kredi kartı borçları, bireylerin üzerinde büyük bir yük oluşturmakta. Öncelikle böylesine önemli bir konuda alınacak bilgilerin değeri de yüksek olacağından kredi kartı borcumu ödeyemiyorum ne yapmalıyım? diyen herkesin bilgilendirici nitelikteki bu yazıyı sonuna kadar okuması şart.

Kredi kartı borcumu ödeyemiyorum ne yapmalıyım? diyorsanız ilk olarak bankanızla biran önce iletişime geçmeli ve kesinlikle bu işi ertelememelisiniz. Birçok kart kullanıcısı banka tarafından kredi kartı borcu için aradığında bu durumdan bunalmakta ve bir süre sonra bu aramalara cevap dâhi vermemekte. Bu tür bir davranış bir süre sonra bankanın size olan bakış açısını değiştirecek ve size yapılacak kolaylıkların da önüne geçecektir. Kredi kartı borcunuz varsa mutlaka bankaya giderek müşteri temsilcinizle görüşün ve yapılandırma talebinde bulunun. Aksi takdirde belirli bir süre zarfından sonra kredi kartı borcunuzu yapılandırma şansınız da olmayacaktır.

Kredi Kartı Borcu Yapılandırma Nedir? Kredi Kartı Borcu Yapılandırma Nasıl Yapılır?

Yukarıda sözünü ettiğimiz yapılandırma stratejisinin ardından aklınızda kredi kartı borcu yapılandırma nedir ve kredi kartı borcu yapılandırma nasıl yapılır? gibi sorular belirmiş olabilir. Kredi kartı yapılandırma işlemi için bankanızın onay vermesi gerekmektedir. Bankanızın onayıyla birlikte belirlenen faiz oranıyla birlikte borcunuz yapılandırılır ve taksitli olarak ödeme yapmanız sağlanır. Örneğin; 1.000 TL tutarındaki borcunuz yapılandırma faiziyle birlikte 1.200 TL olarak güncellenerek 12 eşit taksite bölünebilir. Bu durumda 1 yıl boyunca her ay 100 TL’lik bir ödeme yaparak yılın sonunda kredi kartı borcunuzu tamamen kapatabilirsiniz.

Kredi Kartı Borcunu Kredi Çekerek Ödeme

Kredi kartı yapılandırma işlemi, kredi kartı borcunun kapatılmasında kullanılabilecek bir yöntem olsa da bu durumda sicilinizin bozulacak olması da dezavantajdır. Eğer sicilinize halel getirmeden kredi kartı borcunuzu ödemek istiyorsanız kredi çekerek borcunuzu ödeyebilir, tıpkı yapılandırmada olduğu gibi borcunuzu taksitler hâlinde ödeyebilirsiniz. Bu yöntemde yapılandırma faizi yerine çekilecek kredi için faiz ödemesi yapılacaktır. Bu iki yöntemden birini kullanarak kredi kartı borcunuzu ödemenizi mutlak suretle öneririz. Aksi takdirde bazı hukuki yaptırımlara maruz kalarak hem bankacılık, hem de adli sicilinizi olumsuz etkileyebilirsiniz.

Kredi Kartı Borcu Ödenmezse Ne Olur?

Yukarıda sözünü ettiğimiz önlemleri almayan bireyler bir süre sonra kredi kartı borcu ödenmezse ne olur diye sormaya başlar. Kredi kartı borcunuzu son ödeme tarihine kadar ödemezseniz gecikmeye düşersiniz. Daha sonra 1 aylık bir gecikme süresi başlar. 1 aylık sürenin ardından bankanın idari takibine düşersiniz ve borcunuzu ödemeniz için sık sık aranırsınız. Ayrıca tarafınıza noter onaylı ihtarname gönderilir. 90 günü aşan borçlarda bankalar anlaşmalı avukatlar yoluyla kanuni takip talebinde bulunurlar. Mahkeme kararıyla borcunuz dolayısıyla icra kararı alınırsa taahhüt imzalamamanızı tavsiye ederiz. Eğer taahhüt imzalayıp borcunuzu ödemezseniz hapis cezası dahi alabilirsiniz. İcra müdürlüğü tarafında sunulacak borç taahhüt dilekçesi, bu açıdan son derece önemli bir evraktır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. Ramazan dedi ki:

    Benim sicilimbozuk birbankaya borcom var bana yardimdiolursaniz sevinirim calistigim yerde memurum