KREDİ ŞEFİ

Kredi kartı borcu ödenmezse ne olur?

Türkiye Cumhuriyeti’nde faliyet gösteren bankalara merkezi olarak veri aktardı ve kredi notu oluşmasında en büyük etkenlerden biri olan Türkiye Bankalar Birliği Riziko Merkezi’nin dönemsel olarak yayımladığı bilgilere göre birseysel 2017 yıllının ilk sekiz ayında kredi kartında borcunu 3 ay üst üste ödemeyip yasal takibi uğrayan kişilerin sayısı 632bin kişi olmuştur. Bu rakam bir önce ki seneye göre %5’e yakın daha azalma göstermiştir.

Kredi ya da kredi kartınızın yasal takibe uğraması demek minimum beş yıl boyunca bir kredi affı yasası çıkmadığı sürece bankalarla vadesiz ve vadeli hesap dışında hiç risk içeren ürünlerle çalışamamanız anlamına gelmektedir. Elbette bankaların aldıkları ücretleri eleştirebiliriz ama zamanı gelince de ihtiyaç halinde bir anlık sinirle ödenmeye çok ufak borçlar pişmanlık yaratabiliyor.

Kredi kartı borcu yasal takibe nasıl düşer?

Kredi kartı borcunuz toplam 3 ay (dönem) üst üste ödenmediği zaman, takip eden ay sonunda sistemsel olarak banka sizin sınıflama notunuzu normal ya da gecikme statüsünden takip statüsüne alır. Daha sonra banka avukatları yasal süreçleri devam ettirir.

İlk ay borcun gecikmesi durumunda banka genelde size bir e-posta ya da sms gönderme suretiyle bilgilendirme yaparlar. Bu yüzden banka iletişim bilgilerinin güncelle önemlidir. Uyarıda bulunsa da KKB notunuz -1 dönem gecikme yazmaktalar. İkinci ay da ödenmemesi durumunda uyarı devam ediyor, bu sefer size müşteri hizmetlerinden telefonla ulaşmaya çalışıyorlar. Üçüncü ay artık en kritik ay olmakta bu dönemde de ödeme olmazsa kredi kartı borcunuz faiz ve avukatlık masraflarıyla ciddi bir şekilde büyüyebilmektedir.

Kredi kartı borcunun yasal takibe düşmesinde yapılan sıkça hatalar nelerdir?

Maddi durumun elverişsizliği, alacak problemleri, gibi sorunların dışında ufak tefek hatalardan her yıl binlerde kişi takibe gidiyor. Öncelikle ödeme gününü çok iyi biliyor olmanız lazım çünkü bir gün dahi geç ödenirse gecikme olarak gözükmektedir. Diğer önemli husus zamanında en asgarisi kadar ödemek; kredi kartını sık kullan yatır yapan kişilerin yaptığı hatalardandır. Örnek olarak ay içerisinde ayın 9’unda 1,000TL kredi kartına yatırmış olun, ama kredi kartı kesim tarihi 10’u ve 20’si de son ödeme tarihi olsun. Sizin 9’unda yaptığınız kredi kartı ödeme dönemin olmadığı için asgari ödeme olarak görmemektedir.

Kredi kartı borcunuzun son ödeme günü geçtiğinde borcunuz için gecikme faizi uygulanmaya başlar. Verilen müddet bankadan bankaya farklık gösterebilse de genel olarak en fazla  2 hafta içinde borcu öderseniz kartı kullanmaya devam edebilirsiniz. Halen ödenmemişse kredi kartının limitinde kısıtlamaya gitmektedir bankalar.

Kredi kartı borcunun yapılandırılması

Kredi ve kredi kartı yapılandırmasında dikkat edilecek konuları kredi yapılandırma yazımızda anlatmıştık. Borcunuzu gerçekten ödeyememe durumu varsa yapılandırma düşünebilir ama kredi notunuz açısından yapılandırma her zaman son çare olarak kalmalıdır çünkü kredibilitenizi ciddi olarak aşağıya çeken bir durumdur. Eğer kredi kartı yasal takibi uğradıysa mutlaka banka tarafından atanmış Avukat ile görüşüp uygun bir ödeme planı konusunda pazarlık yapın, genelde danışman şirketler tarafından yapılan bu hizmetlerde çoğu zaman pazarlık payı bırakabilmektedir.

Kısa özetlersek kredi kartı borcu milyonlar insanımız sıkıntısıdır, fakat ileride doğabilecek ihtiyaçlar konusunda asgari ödemeleri zamanında yapmaya özen göstermelisiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.