Kredi Şefi

Kredi Kartı Asgari Ödeme Tutarı Hesaplama

Kredi kartı kullanıcıları, bir ekstre dönemi içerisinde yapmış oldukları harcamaları öderken harcama esnasındaki kadar rahat değiller. Harcarken ekstre dönemini düşünmeyen kart kullanıcıları, ekstre günü geldiğinde borçlarını nasıl ödeyeceklerinin hesabını yapmaya başlıyor. Neredeyse hepimiz bu hataya düşmekte ve kredi kartı ekstre ödememiz geldiğinde çeşitli hesaplamalara girmekteyiz. Kredi kartı asgari ödeme hesaplama, bu bağlamda en çok zorlandığımız hesap türlerinden biri. Sizlere asgari ödeme hesaplaması hakkında bazı önemli bilgiler vererek bütçenizi daha iyi ayarlamanızı sağlayacak ve kredi kartı ekstre tarihinden önce önlem almanıza yardımcı olacağız.

Kredi Kartı Asgari Ödeme Tutarı Nedir?

Kredi kartı asgari ödeme tutarı nedir? sorusu özellikle kart kullanmayan ya da yeni kart kullanmaya başlayan kişiler tarafından sıklıkla dile getiriliyor. Asgari ödeme tutarı, bir ekstre dönemi içerisinde yapılan harcamalar için ödenmesi gereken minimum tutarı ifade etmektedir. Yasal olarak belirlenen asgari ödeme tutarı ödenmediğinde kredi kartı borcu gecikmeye girer ve bu durum kredi notuna anında yansır. Örneğin; kredi kartı borcunuzun son ödeme tarihi 3 Ocak ise ve en az asgari tutar kadar ödemeyi yapmazsanız 4 Ocak’tan itibaren gecikmeye düşersiniz ve akabinde kredi notunuz düşmeye başlar. Asgari ödemenizi 2 dönem üst üste yatırmadığınız takdirde banka tarafından kartınıza bir takım engeller konulur. Nakit çekime kapama, taksitli işleme kapama gibi aksiyonlar, bu noktada bankaların en çok başvurduğu yöntemlerdendir. Kredi kartı asgari ödeme tutarını 3 ekstre dönemi boyunca yatırmadığınızda ise banka tarafından kanuni takibe alınırsınız.

Kredi Kartı Asgari Ödeme Hesaplaması Nasıl Yapılır?

Bireylerin asgari ödeme ile ilgili en çok merak ettiği sorulardan biri kredi kartı asgari ödeme hesaplaması nasıl yapılır sorusudur. Bu hesaplama kart limitine ve borç tutarına göre yapılmaktadır. Yeni yapılan düzenlemeye göre artık kredi kartının limitine bakılmaksızın asgari ödeme tutarı hesaplanırken, dönem borcunun %30 oranında olarak hesaplanmaktadır. Kredi kartının alındığı ilk yıl tüm limitler için uygulanan asgari ödeme oranı %40’dır.

Asgari ödeme tutarı ödenmezse borcunuz gecikmeye düşerken bir de bu borca istinaden gecikme faizi alınmaya başlanır. Sadece asgari ödeme yapmanız durumunda ise kalan dönem borcu için aylık %2.25 akdi faiz ödemesi yapmanız gerekir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.