KREDİ ŞEFİ

Kredi Garanti Fonu (KGF) kredileri kimlere ne kadar verilir

Kredi Garanti Fonu kısaca KGF son zamanlarda bankaların en çok kredi vermek istediği konudur. Bu konuda bir çok özel banka ciddi bir rekabet içindedir. Popüler olmasının yani krediyi vermek istemesinin sebebi ise Kredi Garanti Fonu hazine desteklidir ve ortalama 20-25 milyar TL hacminin yılbaşında başbakan tarafından geçen günlerde açıklanan destek programı kapsamında kat ve kat büyecektir.

KGF’nin amacı nedir ve kimlere kredi destekler?

Bireysel krediler tüketici kredileri ve çek karnesi kredisi ile şirket kredi kartları hariç işletmelerin ihtiyaç duyduğu işletme ve yatırım finansmanı için her türlü Nakdi ve gayrinakdi kredilere yönelik kefalet verir. Kredi Garanti Fonu kredileri hazine destekli fon kefaletinden KOBİ vasfını sahip işletmeleriyle, KOBİ kapsamlı sağlayan esnaf ve sanatkar serbest meslek mensubu tarım işletmeler ve çiftçiler yararlanabilir.

Kredi Garanti fonu ve göre KOBİ tanımı nedir?

Gerçek veya tüzel kişi için işletme olması gerekir başvuru tarihi itibariyle en az bir yıl faaliyet göstermesi gerekmektedir. KOBİ tanımına Uyan firmalar Kredi Garanti fonundan kefalet talep edebilir en az 250 kişiden az çalışan olması lazım ve yıllık cirosu 40 milyon TL aşmaması gerekmektedir. Üç türlü firma tipi vardır;

1- Kobi, bir yıldır faaliyetini sürdürüyor olması lazım
2- Kadın ve genç girişimci KOBİ, en az iki yıldır faaliyette olması lazım ve 30 yaşını aşmaması gerek.
3- İhracatçı KOBİ, bir yıl faaliyette olur ve ihracat ve döviz kazandırıcı faaliyeti bulunması gerekmektedir.

Her ticari yada gerçek tüzel kişi firma toplamda iki buçuk milyon tl ye kadar kredi kullanabilecekler, yalnız bu kredi kullanımları farklı bankalardan toplam iki buçuk milyon tl. Yani örnek vermek gerekirse X Bankası’ndan 1 milyon TL kullanan bir Kobi diğer bankadan en fazla 1.5 milyon TL kullanabilir.

Kredi Garanti Fonu destekli hazine kredileri iki türlüdür. İlki sabit klasik taksitli kredi, İkincisi ise rotatif dediğimiz borçlu cari hesap kredisi. Taksitli en az 6 aydan başı maksimum 60 aya kadar kullanılabiliyor. Rotatif kredi ise 18 aya kadar kullandırılabilir.

Peki bu Kredi Garanti fonu nasıl başvuracaksınız?

Ilk olarak bankadan bu konuları limit tek gideceksiniz, bankanın kredi tahsis süreçleri yani limitiniz onaylandıktan sonra, başvuru yaptığınız banka kredi garanti fonu ile ilgili başvurusunu yapacak ilgili başvuru süreci tahmini bir hafta içerse tamamlanmış oluyor ve 5 iş günü içerisinde ise krediniz kullandırılır olacaktır.

Ön başvuru olarak yaklaşık olarak 250 TL bir komisyon almaktadır Bu doğrudan Kredi Garanti fonuna giden bir ücrettir bankalar kendi almıyor. Kredi Garanti fonu kredileri ile alakalı yazılarımız devam edecek olup daha detaylı bilgileri banka şubelerinin alabilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.