KREDİ ŞEFİ

Kolay kredi çıkartan banka var mı?

Planlı ya da öngörülmeyen ihtiyaçlar sebebiyle ihtiyaç, konut, araç vb. türlerde kredi kullanımının söz konusu olan durumlarda insanların araştırdığı önemli bir kaç konudan biridir “Hangi bankadan kolay kredi alabilirim?”. Bu soru hem internette araştırırız hem de yakın zamanda kredi çekmiş bir eş dosta sorarız; sen nereden kolay kredi çektin? Ne evrak istediler? vs.

Gerçekten kolay kredi veren banka var mı?

Bu sorunun net bir cevabı olamaz çünkü her kredinin ayrı bir değerlendirme süreci ve koşulları vardır. Hatta öyle ki geçen hafta kredi çektiğiniz bankadan ikinci bir kredi bir hafta sonra çıkmayabilir. Kolay kredi verebilen bankalar elbette vardır ama tamamen sizin sicil durumunla alakalıdır. Sicil durumuyla alakalı kredi notu tavsiyeleri yazımızı okumanını önemle tavsiye ederiz. Kredi notunuz iyise bazı bankalarda anlık limitler sayesinde 10-15dk içinde parayı hesabınızda görebilirsiniz. Tabi ki tamamen sistemin KKB (Kredi Kayıt Bürosu) verilerinin desteğiyle değerlendirmesi söz konusu ama kredi notunuz kötü olsa dahi banka personellerinin yönlendirnesi ile tahsis birimleride bu krediyi onay verebilir ama biraz uzun süren süreçtir.

Kolay kredi için ne evrak lazım?

Kredi kişiye özel ve değerlendirmeleride not kötü olsa bile yine onay verilebilir demiştik. Bunun için bankaya maaş dışında verebileceğiniz tüm evrakları sunmanız önemlidir. Zor bir süreç değildir asla dolandırıcı olabilecek insanlara inanmayın, banka dışından kimse red olan bir krediyi kabul ettiremez. Bankaya karşı net olun; ne amaçla kullanmak isteğinizi net bir şekilde anlattın, varsa kira vb. yan gelirleri beyan edin.

Internetten daha kolay kredi çıkar mı?

Son zamanlarda bankalar yoğun şekilde reklamlarında cep ve internet bankacılığından reklamlara vurgu yapmaktadır. Bunun sebebi aslında maliyet ile birlikte hemen kredi çıkabilecek bankanın mevcut müşterilerinin hızlı bir şekilde 24 saat ihtiyaçlarını karşılamaktır. Kredi Go, YKB Cüzdan, Mobil Deniz, Akbank Mobil gibi bankaların cep uygulamaları sizlere anında kredi sağlar. Maliyet daha düşük olması sebebiyle küçük tutarlar şubelerden daha düşük faiz oranlarıyla hızlı ve kolay kredi ulaşımına elveriş sağlar. Tabi ki değerlendirme sonucu nadirde olsa uzayabiliyor. Bu sebeple banka bilgilerinin güncelliği önemlidir.

Yeni bankadan mı yoksa mevcut çalıştığım bankadan mı çabuk kredi çıkar?

Kredi notunuza güveniyorsanız (KKB ile ilgili detaylı açıklamayı kredi notu makalesinde detaylı şekilde anlattık) yeni ya da mevcut banka fark etmez her banka iyi bir müşteriye hayır demeyecektir. Fakat kredi notu kötü ya da hiç oluşmamışsa tabi ki sizi tanıyan banka ile çalışmak daha çabuk kredi çıkması yönünde etkisi olacaktır. Tabi ki yeniden belirtelim tüm kredi süreçleri ayrı değerlendirilir ve puan iyi olsa bilr kullanım amacı makul değilse kredi politikaları gereği krediyi red etme bankanın değerlendirmesindedir.

Sonuç olarak anın şak diye kolay kredi veren banka doğrudan yoktur (hazır limitler dışında) özellikle 3. şahış danışmanlık adı altında sizleri kandırmasına izin vermeyin. Kredi karmaşık bir süreç değildir kendinizi net ve doğru şekilde anlatın ve belgeleyin.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
  1. Ayser kombak dedi ki:

    Kiredi çekemiyordum iki bankaya borcum var onları kapatacam

  2. mukadder dedi ki:

    bankadan acilen para çekmek istiyorum mümkünmü cevap bekliyorum