KREDİ ŞEFİ

Sorularla KMH Nedir ve Ek Hesap Nasıl Hesaplanır?

Kredili mevduat hesabı kelimesinin ilk harflerinden kısaltılmış KMH nedir, banka müşterilerinin kullandığı vadesiz mevduat hesabına bağlı, hesapta nakit para olmadığı zaman onayla kullanımı gerçekleşen, belirli limiti ve faizi olan bir kredi türüdür. Bu finansman türü acil nakit ihtiyaçlarında devreye girerek EFT, havale gibi bankacılık işlemlerinde, internet alışverişlerinde ve ATM’lerden bankamatik kartıyla para çekimlerinde kullanılabilmektedir.

Bankalarla çok ilişkiniz yoksa ya da kredi konusunda fazla tecrübeniz yoksa Kredili Mevduat Hesap ya da diğer isimleriyle ek hesap, kurtaran hesap, avans hesap, eksi hesap isimleriyle anılan bankacılık ürünün orjinal adı “Overdraft” yabancı gelebilir. Bankaların çok sevdiği KMH ürünü nedir ve faiz olarak nasıl hesaplanır ve de ek hesap kullanımında nelere dikkat edilmelidir bu konulara yer vereceğiz çünkü doğru kullanılmazsa pahalı bir finansman olabilir. Kredili Mevduat Hesabı hem ticari hemde bireysel hesaplar için kullanılabilir.

KMH Ne Demek?

Kısa dönem ihtiyaçlarınızı karşılamak için kullanılan bir kredi türüdür ve doğrudan vadesiz hesabınıza bağlıdır. Normal hesabınızda para kalmayınca yani 0 TL’nin altına düşünce kullanırsanız aktif hale gelen bir kredi türüdür. Siz kullanmadan asla aktif olmaz. Kısa dönem ihtiyaçlar için güzel bir üründür. Örnek vermek gerekirse maaşınıza daha 5 gün var ve acil bir ödemeniz var eğer eş dosttan borç almak istemiyorsanız, KMH tam size göre olacaktır. Ek hesap sadece TL üzerinde açılabilir, yani USD ve EUR vb. yabancı para birimi olamamaktadır.

KMH nasıl kullanılır : Ödemeniz gereken faturalar, kredi taksiti, kredi kartı borcu, çek ve senet ödemesi durumunda, vadeli hesabınızda yeterli bakiye olmaması yada hesabınızın  boş olması durumunda vereceğiniz bir onayla kullanabilirsiniz. Aynı zamanda alışverişlerinizde ve nakit ihtiyacınızda ATM kullanarak ek hesabından para çekebilirsiniz.

Bankaların KMH İsimleri Nelerdir

Bankaların bazıları direk olarak Kredili mevduat hesabı tanımını kullandığı halde, bazı bankalar buna çeşitli isimleri kullandığı görülmektedir.  Bunlar avans hesap, ek hesap, artı para, kurtaran hesap, açık hesap, kredili bankomat, anında hesap olarak görünmektedir. Ülkemizdeki bazı bankaların KMH hesap isimlerine göz atalım:
Ek Hesap : İş Bankası, Finansbank, OdeaBank,
Avans Hesap : Garanti Bankası,
Kredili Mevduat Hesabı : TEB, Ziraat Bankası,
Artı Para : Akbank,
Kurtaran Hesap ve Anında Para Hesabı : Denizbank,
Kredili Bankomat : Vakıfbank,
Açık Hesap : Halkbank.

KMH Başvuru: Ek Hesap Nasıl Açılır

Bankada KHM başvurusu yapmak için öncelikle vadesiz mevduat hesabınızın olması lazım. Buna banka hesabı nasıl açılır konumuzda değinmiştik. Banka şubelerinden, internet bankacılığından veya mobil bankacılıktan ek hesap açmak için başvuruda bulunabilirsiniz. Bankalar bazen belirledikleri müşterilerine KMH açmak için veya KMH limiti yükseltmek içi arayıp onay istemektedirler. Maaş hesabı bulunan müşterilerine hesap açılışında veya sonradan avans hesaplarını ve esnek hesap limiti isteğe bağlı olarak aktif etmektedirler.

KMH limiti nedir, nasıl belirlenir : Başvuru sırasında bankalar müşterilerine ne kadarlık bir KMH limiti istediklerini sormalarına rağmen aslında kendi insiyatifleri doğrultusunda buna karar verirler. KMH limitini belirlerken kişilerin kredi notu ve finansman geçmişini göz önünde bulundururlar. Genel olarak en yüksek limit olarak aylık toplam gelirinin ortalama 3 katına kadar belirleyebilmektedirler.

KMH Faizi Nedir ve Nasıl Hesaplanır

KMH faizi, banka tarafından hesaba tanımlanan kredinin kullanılması durumunda günlük olarak alınan tutara uygulanan faizdir. KMH faiz oranları TCMB tarafından belirlenir.

KMH faiz oranı olabileceği en yüksek rakamı Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası karar vermektedir. En son TCMB aylık olarak akdi faiz oranının üst seviyesini %2,25, gecikme faizinin üst seviyesini ise aylık %2,75 olarak belirlemiştir. Ek hesap faiz oranları bu rakamların üzerinde tutulamamaktadır. Güncel olan KMK faizi maksimum %2,25 olarak belirlenmiştir.

2012 yılında faiz oranları çok yüksekti %5 – 6 varan oranlar kullanılıyordu ve pahalı bir finansman yöntemi oluyordu. 2012 TCMB 2.02% üst limit getirmiştir. Günlük faiz mantığı ile çalışan kredili mevduat hesabında kaç gün kullanım gerçekleştirdi iseniz sadece o kadar faiz ödemesi yaparsınız.

KMH faiz hesaplama örneği : Şuan bankalarda KMH faizi en yüksek seviyesi 2,25% orandır. Anapara*Faiz oranı*Gün/ 36000 mantığı ile hesaplanır. Örnek verirsek 1.000 TL ek hesap 10 günde 7,50 TL faiz ödersiniz 1.23 TL vergisi ile yani 1,000 TL’nin 10 günde size toplam 8,73 TL maliyeti olacaktır. Yani ödeyeceğiniz toplam rakam 1,008,73 TL gibi bir rakam olmaktadır.

KMH nasıl ödenir : Ek hesabınızdan kullandığınız parayı ödemek için bağlı bulunduğu banka şubesine gitmenize gerek yoktur. Hesabınıza göndericiye verdiğiniz IBAN ile para geldiğinde veya para yatırdığınızda banka otomatik olarak KMH borcu kadarını vadeli hesabınızdan düşer ve borç kapanır. Bu durumda KMH faizi kullandığınız günden itibaren başlar ve hesabınıza para geldiği gün borç kapatılınca biter. KMH hesabını kullanmadığınız zaman sizden herhangi bir faiz veya ücret talep edilmez.

Ek Hesap Kullanırken Nelere Dikkat Edilmelidir

Kredi Mevduat Hesabı kullanırken bir kaç hususta dikkatli olmamız gerekiyor. Kredi sicilini bozdurmamak adına 30 gün bir faiz ödemesi yapılması ve 90 günde bir anaparanın en az %10’unun kapatmakta fayda var yani seyaliyet göstermeli. Çok uzun vadeli kullanılmamalı yani 10,000TL 60 gün ekside kalırsa pahalı olacaktır. Son olarak otomatik ödeme, BES gibi otomatik kesilen şeyler KMH’ı aktif edebilir bu sebeple arada kontrol etmekte fayda var.

Kredi mi Yoksa KMHmı Kullanmalı?

Kredi mi seçmeliyim yok KMH mı kullanmalıyım sorusunun cevabı ihtiyaca göre belirlenmelidir. Kısa süreli ve hacim olarak büyük değilse KMH iyi bir çözüm ama KMH taksitli olarak ta kullandırılabildiği için 10-20binTL gibi büyük rakamlarda kesinlikle kredi çekilmesini tavsiye ederiz.

KMH Limiti Nedir?

KMH limiti, vadesiz hesabınıza bağlı olarak oluşturulan hesap türü olan KMH’dan, bankada para yokken kullanabileceğiniz en üst miktardaki tutardır. Bu miktar banka tarafından müşterilerine kısa süreli ihtiyaçlarını giderebilmesi için belirlenmektedir.  KMH hesabı sahipleri belirlenen esnek hesap limiti dahilinde bankadan para çekebilir veya alışveriş yapabilir.

Ek hesaplarda limit belirlenmesinde tıpkı kredi gibi bir çok kriter vardır. Sizin kredi sicilinizle alakalıdır. Yani kredi rakamı nasıl çıkıyorsa burada da sınırsız olmamakta birlikte geliriniz ve sicilinizle doğru orantılıdır. Bankaların sevdiği bir ürün olduğu için kullanmayacağınız abartı rakamlı limitlerden uzak durunuz, çünkü limit doluluğu ve toplam limitte sicil notunu etkiler.

Ek hesap limiti arttırma gereksinimi duyuyorsanız başvuru yapmanız yeterli olacaktır. Limit arttırma başvurusunu şubeye giderek, internet bankacılığından, mobil uygulama ve telefon destek hattından yapabilirsiniz. Banka daha sonra limit arttırma talebinize olumlu veya olumsuz olarak cevap verir.

KMH Borcunu Ödemezsem Ne Olur?

Ek hesapla kredi kartı ve kredi arasında fark yoktur. 3 ay boyunca ödemezseniz kanuni takibe uğrarsınız ve ödeseniz bile 5 yıl boyunca sicilinizde görünecektir. 100TL ile 10,000TL kanuni takip arasında fark yoktur. Yani 100TL bir borç yüzünden KKB puanı düşebilir ve kırmızı kalen yiyebilirsiniz.

Kredi Mevduat Hesabımı Nasıl Kapatabilirim?

Banka şubenizden kapatabilirsiniz, ama burada ki kritik nokta sadece para yatırmak değil limiti kapatmak önemlidir. Örnekle açıklayalım şubeye gittiniz -500TL desiniz borcum ne diye soruyorsunuz 500TL söyleyebilirler. Ama sizin borcunuz 500TL + faizdir. Sonradan sorun yaşamamak adına tamamen kapatmalısınız!

Toplarlamak gerekirse ek hesap faydalı bir üründür, ve akıllı ve kontrol altında kullandığı sürece size hem ticari hem bireysel hesaplarınızda faydalı olacaktır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.