KREDİ ŞEFİ

KGF hakkında bilmeniz gereken 10 soru cevap

Bir çok esnafın ve KOBİ’nin en büyük sıkıntıların biri yeterli bilgi sahibi olmadığı finans konularındapahalı maliyetlerle finansman sağlamasıdır. Televizyonlarda ve internet haber sitelerinde KOSGEB desteği derken birde şimdi KGF çıktı.

Kredi Garanti Fonu hakkında bilmeniz gereken “Peki bu KGF destekli kredi nedir” ve “kimlere verilir” gibi kafa karışıklığı ve bilgi kirlilğini gidermek ve daha kolay anlatmak için için 10 soruda KGF’yi genel anlamda Kredi Sefi olarak anlattık.

1- KGF eskiden yok muydu ve neden KGF şimdi bu kadar öne çıktı?

Kredi Garanti Fonu desteği 1991 yılından bu yana mevcut, ama süreç olarak hem başvuran hem de banka açısından çok uzun sancılı olması sebebiyle sadece iri KOBİ’ler tarafından kullanılırdı. Eski sistemde önce banka değerledirmesi sonra KGF değerlendirmesinden geçiyordu toplanda 1 ayı bulan bir kredi süreci oluşabiliyordu. Hazine destekli Portföy Garanti Sistemi (PGS) ile bu yetkiler bankalara verilmiştir. Yani krediniz banka da onaylanır ve KGF’nin koşullarını sağlıyorsanız 1 hafta gibi kısa sürede finansmana ulaşabiliyorsunuz. Bu sistemin kolaylştırılması sebebiyle bankalar için devlet desteğinin verdiği rahatlıkla daha kolay KOBİ kredi desteği sağlayabiliyorlar.

2- Neden KGF’ye başvurmayalım bana katkısı ne?

Çok iyi bir KKB siciliniz olabilir ama bankalar da ki limitleriniz sonsuz değil, piyasanın sıkışık olduğı bir ortamda bankalara ile olan ilişkiyi KGF güçlendirmektedir. İster KOBİ olun, ister genç ve kadın girişim, isterse de ihracatcı olun herkes için KGF desteği mevcut. Banklarda ki limitlerinizi etkilemeden ek finansman sağlıyabilirsiniz.

3- KGF’den daha önce red aldım tekrar başvurabilir miyim?

Yeni PGS sisteminde KGF değerlendirmesi yok, sicil ya da kötü bir kredi kullanımı gibi özel bir sebep yoksa, yani banka değerlendirmesi uygunsa KGF’nin desteklerinden yararlanabilirsiniz.

4- Vergi / SGK borcum var KGF bana çıkar mı?

Vergi ya da SGK borcu olan KOBİ ve esnaflar başvuru yapabiliyor fakat belirli şartları var. İlk olarak vergi borcunun yada SGK borcunun yapılandırılmış olması ve en az 1 taksit ödenmesi lazım. Eğer borç yapılandırılmamış ve gecikme yoksa kredinin %20’si aşmaması lazım borcun. Örnek olarak 10,000TL borç var maksimum başvuru 50,000TL olabilir ve 10,000TL borç anında kapatmak zorundasınız. Bu sebeple vergi ve SGK’nızı aksamaması KGF desteği açısından önemli.

5- Şirketim yeni KGF başvurusu yapabilir miyim?

KGF’nin en sık kafa karıştıran sorulan sorularından biridir. Kredi Garanti Fonu bir hazine desteğidir ve kuralları onlar koyar. KOBİ tanımında 1 yıldır faaliyet şartı vardır ama 30 yaşını aşmamış iseniz genç girişimci olarak başvuru yapabilirsiniz.

6- Banka KGF için benden peşin başvuru ücreti istemektedir, ödemek zorunda mıyım?

Bu ücret banka tarafından KGF’nin hesaplarına aktarılan bir ücretdir, sonuç olarak yapılan başvuru süreçlerinin ve uygulamalarının bir maliyeti vardır. Bu sebeple bu ücreti ödemek zorundasınız, PGS sisteminde 250TL ama başvuru tipime göre kredinin ve kefalettin büyüklüğüne göre bu ücret 500TL, 10000TL ve 10000TL olabilmektedir. Normal KOBİ ve esnaflar için olan destekler için 250TL diyebiliriz.

7- Başvuru red oldu, başvuru ücretini geri alabilir miyim?

Bu konuda bir hizmetin bedeli olduğu için bu parayı geri alamazsınız, örnek vermek gerekirse bir Avukat’ ihtiyacınız oldu ve davayı kaybettiniz avukata ödeme yapmama gibi bir durum olmadığı gibi benzer bir mantıkla düşebilirsiniz.

8- KGF’nin KOBİ tanımına uyuyor muyum?

Kredi Garanti Fonu’na göre bir KOBİ tanımı 250 kişiden az çalışanı olan ve cirosu ya da aktif büyüklüğü 40 milyon TL’yi aşmamış tüzel kişiler KOBİ olarak geçmektdir. Son 3 yılın ikisinde bu koşu sağlıyorsanız yine kabul oluyor. Örnek 2014 yılında ciro 38 milyonTL, 2015 yılında 41 milyon TL ve 2016 yılında 39milyon TL olsun KOBİ olarak tanımlanırsınız 2015 sorun olmaz.

9- Ne kadar KGF hazine destekli kredi alabilirim?

KGF her tüzel kişilik için yani vergi numarası başıa 2.5 milyonTL limit sağlayabilmektedir, yani A bankasından 1 milyon TL kullanan bir KOBİ KGF için B bankasına 1.5 milyon TL içinde başvuru yapabilir. Kısa bir not olsun bankalar birbirin başvurusu göremezler KGF izin vermemektedir. Tabi ki kredileri milyon olarak düşünmemek lazım 10,000TL içinde 50,000TL içinde KGF hazine destekli krediler için bankalara başvuru yapabilirsiniz.

10- Hangi bankalardan KGF başvurusu yapabilirim? Hangi banka daha hızlı?

KGF’nin anlaşmalı oldukları bankalar aşağıda ki gibidir;
Halkbank, Ziraat Bankası, Vakıfbank, Akbank, Albaraka Türk Katılım Bankası, Alternatifbank, Asya Katılım Bankası, Denizbank, Burgan Bank, Finansbank, HSBC, ING Bank, Kuveyt Türk Katılım Bankası, Şekerbank, Türk Ekonomi Bankası, Garanti Bankası, Türkiye İş Bankası, Türkiye Finans Katılım Bankası, Yapı ve Kredi Bankası

Hangi banka daha hızlı biraz bankacınızla alakalı olmakla birlikte şuan Finansbank ve Denizbank bu konu da çok yoğun odak göstermektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. Bülent dedi ki:

    Bankadan KGF kullandım parayı Bilkent’e aldılar bir senedir de vermiyor yapı kredi bankası hayvancılık için aldım krediye karşılığında özsermaye koymamı istediler ben de öz sermayeyi koydum bankaya halen kredimi blokesi kalkmadı Ödeme tarihi geldi kullanmadığım paranın faizini istiyorlar benden ne yapmam lazım