KREDİ ŞEFİ

İskonto ve rotatif kredisi farkı nedir?

Tüzel bir kişilik olan ve kısa vade işletme sermayesi ihtiyacı olan kurum ve şirketler için rotatif ve iskonto kredileri vaz geçilmez bir üründür. Birbirine mantık olarak benzese bile aslında siyah ve beyaz kadar farklı bir üründür, bu sebeple bir çok kişi tarafından yanlış bilinmekte ya da karıştırılmaktadır. Türkiye’de en çok çek karşılığı kullanılan kredi türü olması sebebiyle faktoring şirketlerinin en çok önerdiği ürünlerdir.

İskonto kredisi özellikleri

İskonto iştira olarak bilinen kısa vadeli kredinin en temel özelliği çek karşılığı kullanılmaktadır. Temelde spot kredidir yani vadesi ve faiz oranı değiştirilemez. Vadesi gelmemiş bir çek ya da senet karşılığında iskonto iştira kredisinde faiz peşin olarak kesilir kalan para hesabınıza yatırılır. Spot kredi olması sebebiyle ek kullanıdırım ve değişiklik  yapılamaz. Vereceğiniz çek ve senetlerin vadesi maksimum 6 olmak zorundadır. Hesaplaması;

                  Ana para                           = tarafınıza ödenecek tutar
(1 + faiz oranı x vadeye kalan gün )
360

Rotatif (BCH) kredisi özellikleri

Rotatif yada BCH (Borçlu Cari Hesap) olarak bilinen kredini kısa vadeli kredide en sık kullanılan kredi türüdür. Sadece çek ve senet teminatı değil, gerekirse kefalet, gerekirse ipotek ve POS cirosu teminatıyla bu kredi kullanılabilir. Faiz ödemeleri dönemsel olarak 3 ayda bir yapılmaktadır, faiz oranı sabit değildir ve ek kullandırım ve değişiklik yapılabilir. Vadesi genelde 6 ay olmakta birlikte 1 yıla kadar açılabilmektedir, tabi ki seyaliyet (iniş çıkış) gerektiren bir kredidir. Örnek vermek gerekirse 100,000TL 1 yıl vadeli rotatif kredi çektiniz, bunu isterseniz 1 yıl sonra tek bir kerede ödeyebilirsiniz ama o zaman kısa vadeli kredi faiz olarak yorabilir, istersenizde 25 + 20 + 15 + 40 gibi parçalı kapatabilirsiniz. Faiz hesaplaması;

A = Anapara
N = Faiz oranı
T = Zaman

Rotatif faiz formülü : (AxNxT)/36000

İskonto kredi mi rotatif bch kredi mi?

Peki iskonto iştira mı yoksa rotatif (bch) kredisi mi daha avantajlı sorusuna öncelikle hangi sektörde olduğunuz ve kısa vadeli sermaye açığınız ne kadar süreli bunları hesaplamanız gereklidir. İskonto kredisinin avantajı tüm ödemeyi bir kere yapıyorsunuz bir daha sorgulama yapmıyorsunuz çünkü tüm faizler peşin olarak almaktadır. BCH kredisinde ise esneklik avantajı vardır ve erken kapatabilirsiniz bu durumda daha faiz ödeyebilirsiniz.

Faiz oranları olarak bakarsak yakın oranları vardır ama iskonto spot yani değişmez kredi olması sebebiyle kredi maliyetlerinde değişim olunca etkilenmiyor. BCH’da ise faiz oranları yukarı ya da aşağı yönlü değişebilir. Bahsedildiği gibi sektör önemli, örnek inşaat malzemeleri satıyorsunuz kış sezonu ölü sezon yaklaşıyor elinizde ki müşteri çekleri ödeme tarihi olarak kış sonuna denk geliyorsa iskonto mantıklı olabilir çünkü ara dönemde paranız az olacak biran evvel ödemeleri yapmak ve kış sonunda ödenen çekle kredinin kapacak olması avantajlıdır.

Faktoring iskonto mu? Banka iskonto mu?

Faktoring şirketleri de tıpkı bankalar gibi benzer krediler vermektedir. Peki faktoring mi banka mı sorusu biraz sizin kredi sicilinizle de alakalı. Faktoring şirketlerinin çok sık mizanlarınız da yer alıyor olması banka kredi tahsis birimleri tarafından farklı yorumlanabilmektedir. Elbette faktoring kullanan kötü değildir, elinizde ki çekler çok fazladır banka limitleri yeterli gelmiyordur arada kullanılabilir ama sık olmamasına özen gösterminizi tavsiye ederiz.

İskonto kredisi olarak faktoring şirketleri faiz oranında bir tık daha yukarıdadır, ve faturalı çek kontrolü yapılmaktadır. Bankalarda kredi kullanımında fatura kontrolü genelde yapılmaz çünkü bankalarla kredi ilişkisi daha detaylıdır, sizin mizanlarınız ve kredi siciliniz tahsis birimleri tarafından daha detaylı incelenmiştir. Bankacınız sizden hangi sektörden ve hangi satıcıdan çek geleceğini zaten kontrol etmektedir. Bu sebeple süreç olarak limitiniz hazırsa banka hızlı ve kredibilite sicili olarak iyidir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.