KREDİ ŞEFİ

İş kurmak için kredi nasıl alınır?

Herkesin hayalidir kendi işinin patronu olmak. Özellikle genç girişimcilerin ve bodrolu çalışanların çoğunun hayalidir yurt dışında ki örnekleri kendi iş kurmak ve kendi için çalışmak. İyi bir yatırımın olmazsa olmazı fizibilitesini oluşturmaktır, bu iş planlamasının içine sektör bilgisi kadar finansman kısmı da önemlidir. Ucuz bir finansman sağlanamıyor ve planlamıyorsa hayallerle birlikte yeni iş yeri faaliyetini erkenden sonlandırmak durumunda kalır. Günümüzde çevremiz her gün açılan ve kapanan onlarca iş yeri sirkülasyonun temel sebebi finansmanlarının doğru planlanmamasıdır.

İş kurmak için kredi alma şartları nelerdir?

Kredi çekmek şartları normal bir tüzel ya da tüketici kredisinden farkı yoktur. Kredi puanı iyi olan bir girişimci kredi, finansmanına daha kolay ulaşır. Tabi ki çekilecek kredinin türü ve sektörüne göre farklı kredi türleri mevcut ve bu krediler farklı belgeler aranmaktadır. Örnek olarak e-ticaret üzerinden bir yatırım olacaksa, lisans ve bayilik belgeleri talep edilebilir. Elbette unutmamak gerekir ki vergi levhanız oluşmadan yani şirketi kurmadan asla ticari bir kredi çekemezsiniz. Ticari krediler vergi kimlik numaraları üzerine oluşur bu sebeple kredi siciliniz daha önem kazanmaktadır.

KOSGEB kredileri içinde öncelikle şirketin kurulu olması lazım, daha sonra sertifika programını tamamlanmasıyla birlikte hibe ya da sıfır faiz kredilerine başvuru yapabilirsiniz. Kosgeb kredisi konusunda yazımızı okumanızı önemle rica ederiz.

İş kurmak için kredi veren bankalar hangileri?

Türkiye Cumhuriyeti üzerinde faaliyet gösteren BDDK’ya bağlı tüm bankalar kredi verebilir. İş kurma ya da destekleme konusunda dönemsel olarak tüm kamu ve özel bankalar kredi destekleri mevcut. Burada kolaylık zorluk tamamen kredi puanı ve çalışılan banka ile olan ilişkiler önemli. Örnek olarak 10 yıldır X bankasından kredi kartınız var ve düzenli ödeniyor, bu banka sizi tanıdığından ve sistemde tüm detaylarıyla sizi görebilmesi sebebiyle kredi çıkma olasılığı daha yüksektir. Tabi ki kredi puanı kötü olanlarında kredi çekememe gibi durumu olamaz, iş planınızı güzelce anlatır ve iyi bir limit almak içinde ipotek gibi  iyi bir teminat verebiliyorsanız elinizi kuvvetlendirirsiniz.

İş kurmak için kredi nasıl çekilmelidir?

En önemli kritik konu kredi çıkıyor ama ne kadar oranda iş kurmak için kredi talebinde bulunmamız gerekiyor? Finansmanın düzgün yapılması ve ödeme planlarının en kötü senaryoya göre hazırlanması yeni iş kuran bir şirkette olmazsa olmaz. Elbette risk her zaman kazançtır ama riskin ölçümlenebilir olması önemli. Özsermayeyi kuvvetlendirmek adına 1 yıllık iş giderlerinizin yarısını aşmamalı çekeceğiniz. Örnek bir kahve dükkanı açmayı planlıyorsunuz elinizde 50,000TL var hayalinizde ki iş yerinin kurulum + 6 aylık sabit giderleri 100,000TL’yi buluyor. Arada ki fark 50,000TL kredi çekilecekse aylık ödeme planları asla 6 aylık sabit giderlerini etkilememeli çünkü kazanılan her ciro kar olmayabilir bunun farkında olan girişimciler her zaman kazanacaktır.

Sonuç olarak yeni girişimci iş kurmak için kredi çekmek istiyorum demeden önce düşünmesi lazım. Risk dediğimiz gibi kazanç getirir ama alınacak risklerin ölçümlenebilir olması hem sizin, hem piyasa için, hemde ülke ekonomisi için çok önemlidir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.