KREDİ ŞEFİ

İhtiyaç Kredisi çekeceklere 4 kritik tavsiye

Her kişinin kazancı farklı olduğu gibi ihtiyaçları da farklı olabiliyor. Dönem dönem ihtiyaç ya da bireysel kredi ihtiyaçı farklı sebeplerden ortaya çıkıyor.

2016 yılı içinde Eylül ayında yapılan farklıkla ihtiyaç ve taşıt kredisi vadesi 36 aydan 48 aya yükseltildi. Bu yükselme ile beraber kişilerin gelirlerine oranla çekebilecekleri kredi meblağı da artmış oldu. Bankalara başvuru yapmadan sizlere yardımcı olması adına 4 ana başlık altında tavsiyelerimizi topladık.

1- İhtiyaç kredisi vadesi ve toplam maliyeti

En büyük yanılgı genelde faiz oranı takıntısından kaynaklı olabiliyor, çünkü faiz oranı düşük olması her zaman o kredinin ucuz olması anlamına gelmiyor. Dosya masrafı, sigorta tutarı ve kredinin vadesi kredi de toplam ödemenize ciddi fark yaratabilir. Aşağıda örnek bir ödeme planı var; incelersek 36 ay ile 48 ay arasında ki farkı net olarak görebilirsiniz. Eğer ödeme gücünüz 36 için uygunsa olabilidiğince vadeyi kısa tutmakta fayda var. Her zaman dip toplama göre hareket edin. İhtiyaç kredilerin de ayrıca bonus tavsiye olarak her zaman bayram, yeni yıl vb. özel günlerde ki masrafsız kredileri takip etmenizi öneriyoruz.

2- Gelir ne kadar olmalı?

Ne kadar kredi çekmek gerekir ya da X gelirle ne kadar kredi çekmelisiniz gibi sorulara tabi ki kişi özelindedir ama genel olarak söylemek gerekirse. Kredi hesaplamasında kullanılabilecek kredi sınırı, kredi müracaatında bulunan kişinin gelirine göre belirlenir. Sözgelimi aylık 2.000 TL geliri olan bir kişinin aylık kredi taksit meblağı toplamının 1.000 TL’yi geçmemesi istenir.

3- Ön onay sorgusu nedir? Kesin ihtiyaç kredisi çıkar mı?

Ön başvuru bankaların skor alma sisteminin bir parçasıdır, yani ihtiyaç kredisinin ön onayı bankanın size kredi vermeye karar verdiği manasına gelmez. Bu kredi müracaatları SMS, İnternet, Çağrı merkezi, ATM gibi pek çok değişik mecradan yapılabilmektedir.

Bankalar ön onaylı kredi ürünlerini çoklukla “krediniz hazır”, bankaya uğrayın kredinizi alın” şeklindeki iletilerle algılanabilir. Bankalar mevcut müşterilerine internet vb. kanallarla 5dk içinde kredi hesaba geçebiliyor ama bunlar her müşteri için geçerli değildir.

4- Kredi notum ihtiyaç kredisini nasıl etkiler?

Bankalar ön başvuru yada doğrudan şubeden kredi  başvurularının incelemeleri yapmak için Kredi Kayıt Bürosu, Türkiye Bankalar Birliği Riziko Merkezi, Kredi Riziko Raporu gibi birimlerden ve hizmetlerden yararlanır. Kısacası buna KKB puanı denir. Bu puan her bankanın risk algoritmasına göre değişiklik gösterebildiği gibi genel olarak ödeme alışkanlığı yüksek olan müşteriler yüksek puan alır.

Zaman zaman kredi notu öğrenmek için başvurmak iyi olabilir ama çok sık başvuru yapmak yada sorgulamak puanı aşağı çeker. Kredi notunuz ne kadar iyi olursa o kadar yüksek krediyi daha uygun koşullarda alabilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
  1. Saynur Taşcıoglu dedi ki:

    Kredi cekmek istiyorum nasıl yardımcı olursunuz

  2. Faruk dedi ki:

    Kantin ihalesine girdim acil 10 bine ihtiyacım var banlalardan kredi alamıyorum yardımcı olurmısujuz