KREDİ ŞEFİ

IBAN Numarası Nedir, IBAN Sorgulama, Nasıl Öğrenilir? Kaç Hane Olur, Çözümleme Nasıl Yapılır?

Günlük hayatta finansal konularda sıkça adı geçen, hepimizin mutlaka aşina olduğumuz IBAN hakkında en ince ayrıntısına kadar bahseden yazımızla karşınızdayız. Bu yazıda IBAN sorgulama işleminden, IBAN numarası nedir, nasıl oluşur gibi sorulara kadar tüm ayrıntıları detaylı bir şekilde inceleyeceğiz.

Bankalarda en ufak bir işi olan kişilerin mutlaka duymuş olduğu IBAN ifadesi, para transferini kolaylaştıran ve hatasız gönderimini sağlayan özel bir kodlamadır. Havale ve EFT yaparken kullandığımız IBAN, hem yurt içi hem de yurt dışı transferlerde karşımıza çıkar.

Bir bankada açılan mevduat hesapları için şube kodu ve hesap numarasının yanında bunları tanımlayan birde IBAN no verilir. Her mevduat hesabı benzersiz bir IBAN numarasına sahiptir.

Örnek vermek gerekirse; bankada vadesiz hesap açan bir kişiye şube kodu ile birlikte birde hesap numarası verilir. Açılan vadesiz hesap bir IBAN numarasına sahiptir. Aynı bankada yine bir vadesiz hesap, döviz hesabı, altın hesabı, vadeli hesap gibi mevduat ürünlerinden yararlanılmak istenildiğinde, banka her bir mevduat hesabına ayrı bir benzersiz IBAN numarası verecektir.

IBAN Numarası Nedir?

IBAN, International Bank Account Number sözünün ilk harflerinden oluşan bir kısaltmadır. Gerek yurtiçi gerekse yurtdışı para transferlerinin güvenilir bir şekilde yapılması amacıyla, Avrupa Birliği (AB) düzenlemeleri doğrultusunda her bir banka hesaplarına verilmiş özel koddur.

Yurtiçinde EFT ve havale para transferlerinde şube ve hesap numarası girmeden para gönderimini sağlar. IBAN yerine hesap numarası kullanımında bankalar önceden belirledikleri sözleşmeyi onaylatmadan gönderimi sağlamazlar.

33 Avrupa ülkesi ve ülkemizde kullanılmaktadır. Belirlenmiş bir kodlama sistemine sahiptir. IBAN numarasına bakarak hangi ülkeye ait olduğunu, hangi bankanın olduğunu ve hesap numarasını anlayabiliriz.

IBAN Kaç Hane Olarak Belirlenir?

Avrupa ülkelerinde IBAN numarası en fazla 34 haneden oluşturulabilir. Her ülke kendi belirlediği standartlar dahilinde bu basamak sayısını geçmeden IBAN numarası oluştururlar. Ülkemizde ise IBAN no toplam 26 basamak olarak belirlenmiştir.

IBAN numarasının ülkemizde kullanımı aşağıdaki tabloda verilmiştir.

TR Ülke Kodu (2 hane)
12 Kontrol Basamağı (2 hane)
12345 Banka Kodu (5 hane)
0 Rezerv Numarası (1 hane)
1234567890123456 Hesap No (16 hane)

Kısaca IBAN numarasının ilk iki hanesi TR olup ülke kodunun karşılığıdır. Ondan sonra 2 haneli kontrol basamağı yer alır. Sonraki 5 haneli numara ise bankasını gösterir. Banka kodlarını yazımızın devamında bulabilirsiniz. Tek haneli ve genellikle 0 olan rezerv kodundan sonra 16 haneli hesap numarası yer alır.

IBAN Nasıl Okunur ve Yazılır?

IBAN numarası belirlenirken olduğu gibi okunurken ve yazılırken de kolaylaştırma sağlayacak belirli bir standartlar uygulanır. Belgelere yazılışı ve elektronik ortamlarda yazılışı birbirinden farklıdır.

IBAN numarası, elektronik ortamlarda yazılırken basamaklar arasında hiç boşluk bırakılmaz ve bitişik yazılır. Örnek : TR121234501234567890123456

Belgelere yazılırken ve okunurken ise soldan dörderli grup halinde, aralarında boşluk bırakılarak kullanılır. En sonunda iki hane kalacaktır. Örnek : TR12 1234 5012 3456 7890 1234 56

IBAN Numarası Nasıl Alınır?

IBAN numarasına sahip olabilmek için herhangi bir bankada mevduat ürününün olması veya yeni açılması gerekmektedir. Bankalarda ilk açılan mevduat ürünü vadesiz hesaptır. Diğer mevduat hesapları bu vadesiz hesaba bağlanarak kullanılmaktadır.

Açılacak olan her mevduat hesabının birbirinden farklı benzersiz birer IBAN numarası olacaktır. Bu sayede para transferleri güvenilir ve hızlı bir şekilde gerçekleştirilebilmektedir.

Bankaların IBAN Sorgulama Adresleri

Bankalar resmi internet sitelerinde IBAN sorgulama ve çözümleme sayfaları bulundurmaktadır. Her banka bağımsız olarak kendi sisteminde yer verdiği bu sayfalar sayesinde ister müşterisi olsun iter olmasın herkesin IBAN sorgulama yapmasına izin vermektedir.

Bankaların IBAN sorgulama sayfalarında yapılacak işlemler neticesinde sadece şube ve hesap numarası bilgilerini gösterilir. IBAN sahibi kişi veya firma ile ilgili hiçbir bilgiye ulaşılamaz.

Bizde bazı bankaların IBAN sorgulama sayfaları ve adreslerini beraber inceleyelim.

İş Bankası IBAN Sorgulama

İş Bankası’nın internet sitesinde yer alan bu sayfada, hem IBAN hesaplama hem de IBAN sorgulama işlemi yapılabilmektedir. IBAN hesaplama için sayfada bulunan ilk form eksiksiz olarak doldurulması gerekir. IBAN sorgulama işlemi için iste bilinen İş Bankası IBAN numarası girilerek şube kodu ve hesap numarasına ulaşılabilir.

Ziraat Bankası IBAN Sorgulama

Ziraat IBAN hesaplama sayfasına buradan ulaşabilirsiniz. Sayfada bulunan şube kodu, müşteri no ve ek no alanları doldurulduktan sonra Hesapla butonuna basılır. IBAN hesaplama aracı ile Ziraat IBAN numarasını öğrenilir.

Yapı Kredi IBAN Sorgulama

Bankanın internet sitesinde bulunan bu sayfadan IBAN hesaplama işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Karşınıza çıkacak olan ekranda Yapı Kredi mevduat hesabının hesap numarası istenecektir. Hesap numarasına girdikten sonra butonuna basarak IBAN bulma işlemi gerçekleşir.

Garanti Bankası IBAN Sorgulama

Garanti Bankası resmi sitesindeki bu sayfadan şube kodu ve hesap numarasını bilinen kişi veya firmanın IBAN numarası öğrenilebilir. Garanti IBAN sorgulama için tek yapılması gereken internet adresine girdikten sonra gerekli alanları doldurmak olacaktır.

Vakıfbank IBAN Sorgulama

Vakıfbank’ın şubesiz bankacılık hizmetleri arasında bulunan bu sayfadan yararlanılmaktadır. Vakıfbank IBAN sorgulama iki şekilde yapılıyor. İlki 16 haneli kart numarasını veya 17 haneli hesap numarasını girerek öğrenme, ikincisi ise yatırım hesap numarasını girerek IBAN öğrenme şeklindedir.

Halkbank IBAN Sorgulama

Halkbank internet sitesinde bu sayfada hem IBAN no kontrolü hem de IBAN hesaplama imkanını veriyor. Elinizde bulunan Halkbank IBAN numarasını kontrol alanına yazdığınızda IBAN doğrulaması yapıyor. Altta bulunan Halkbank IBAN hesaplama aracı sayesinde ise şube ve hesap numarası bilgilerinden IBAN no öğrenme mümkün oluyor.

Akbank IBAN Sorgulama

Banka müşterileri için IBAN sorgulama veya doğrulama yapabileceği bir sayfaya resmi internet sitesinde yer vermiş. Bu adresten ulaşılabilen sayfada iki sekme karşımıza çıkıyor. Akbank IBAN sorgulama için hesap türü, şube kodu ve hesap no alanlarını eksiksiz doldurmak gerekiyor. Akbank IBAN hesaplama sayfasında ise girilen numaranın hem doğruluğu hem de şube kodu ve hesap numarası veriliyor.

IBAN Numarası Nasıl Öğrenilir?

Hesaplarınıza ait IBAN numarasını öğrenebilmek için birden fazla yöntem bulunur. Bankalar müşterilerinin IBAN numaralarını öğrenebilmeleri için birçok kolaylıklar sağlar. Bunlara sırasıyla göz atalım;

Hesap Cüzdanı Üzerinden IBAN Öğrenme

Bankada hesap açan veya hesabı bulunan tüm müşterilerinin her mevduat ürünleri için birer hesap cüzdanı bulunur. Bu hesap cüzdanlarında banka bilgileri, şube kodu, hesap kodu, adı soyadı bilgileri, hesap bakiyesi ve hareketlerinin yanında IBAN numarası da belirtilir.

Banka Kartı Üzerinden IBAN Öğrenme

Bazı bankalar müşterilerine verdikleri Debit kartları (bankamatik, maaş kartı, banka kartı) üzerinde, kartın bağlı bulunduğu hesaba ait IBAN numarasını yazarlar. Her bankada bu uygulamanın olmadığını tekrar belirtelim.

ATM’den IBAN Öğrenme

Çok yaygın olarak kullanılan ATM’lerden tüm mevduat ürünlerine ait IBAN numaraları alınabilir. Tek yapılması gereken elinizde bulunan banka kartıyla ATM’ye gitmek ve şifrenizle giriş yapmak olacaktır.

Cep Telefonu Mobil Uygulamadan IBAN Öğrenme

Günümüzde herkesin bir akıllı telefonu bulunmaktadır. Bankalar müşterilerine akıllı telefonlarından hesaplarına erişebilmek ve tüm bankacılık hizmetlerinden yararlanabilmeleri için uygulama sağlamaktadır. Cep telefonlarına yüklenen bu uygulamalara giriş yaparak banka müşterileri tüm IBAN numaralarına erişebilir.

İnternet Bankacılığından IBAN Öğrenme

Bankaların internet sitelerinde yer alan ve müşterilerin şubelerde yapabileceği tüm işlemleri tek çatı içerisinde gerçekleştirmelerini sağlayan internet bankacılığı hizmeti bulunur. Hesabı olan her müşterilere istekleri doğrultusunda internet bankacılığı açılır ve bir şifre verilir. Son derece güvenli olan bu sistemden banka müşterileri tüm mevduat hesaplarının IBAN numaralarına erişebilmektedir.

Telefon Bankacılığından IBAN Öğrenme

Bankaların müşterilerine vermiş olduğu diğer bir hizmette telefon bankacılığıdır. Hesabı olan kişiler telefon yoluyla müşteri temsilcilerinden IBAN numaralarını öğrenebilirler.

Başkasının IBAN Numarası Nasıl Öğrenilir?

Şube kodu ve hesap numarası bilinmiyorsa başkasına ait IBAN no hiçbir sorgulama ile bulunamaz. Tek çare hesap sahibinden almaktır. Hesap numarası bilinen kişilerin ise banka resmi sitesinde bulunan IBAN araçları sayesinde bulunabilmektedir.

IBAN Numarasından Banka Nasıl Bulunur?

IBAn numarasında bulunan her bir hanenin açılımını yukarıda öğrenmiştik. Bu numaralarda bulunan banka kodu basamaklarından IBAN’nın hangi bankaya ait olduğu tespit edilebilir. Fakat hangi kodun hangi bankayı işaret ettiğini bilmek gerekmektedir.

Aşağıda bulunan bankaların IBAN kodları listesi tablosundan bunu rahatlıkla tespit edebilirsiniz. Banka listesi kod sıralamasında belirtilmiştir.

TC Merkez Bankası 1
İller Bankası 4
Ziraat Bankası 10
Halkbank 12
Sınai Kalkınma Bankası 14
Vakıflar Bankası 15
Eximbank 16
Kalkınma Bankası 17
Birleşik Fon Bankası 29
Türk Ekonomi Bankası 32
Akbank 46
Şekerbank 59
Garanti Bankası 62
İş Bankası 64
Yapı ve Kredi Bankası 67
Arap Türk Bankası 91
Citibank 92
Bank Mellat 94
Turkish Bank 96
JPMorgan Chase Bank 98
ING Bank 99
Adabank 100
Fibabanka 103
Turkland Bank 108
ICBC Turkey Bank 109
QNB Finansbank 111
Deutsche Bank 115
Pasha Yatırım Bankası 116
Standard Chartered Yatırım Bankası 121
Societe Generale 122
HSBC 123
Alternatif Bank 124
Burgan Bank 125
Merrill Lynch Yatırım Bank 129
Takasbank 132
Denizbank 134
Anadolu Bank 135
Rabobank 137
Dilerbank 138
GSD Bank 139
Nurol Yatırım Bankası 141
Bankpozitif 142
Aktif Yatırım Bankası 143
Odea Bank 146
Bank of Tokyo-Mitsubishi UFJ Turkey 147
Intesa Sanpaolo S.p.A 148
Albaraka Türk Katılım Bankası 203
Kuveyt Türk Katılım Bankası 205
Türkiye Finans Katılım Bankası 206
Ziraat Katılım Bankası 209
Vakıf Katılım Bankası 210
Merkezi Kayıt Kuruluşu 806

Örnek vermek gerekirse;
Garanti Bankası IBAN kodu : TR12 0006 2012 3456 7890 1234 56
Yapı Kredi IBAN kodu : TR12 0006 7012 3456 7890 1234 56
Akbank IBAN kodu : TR12 0004 6012 3456 7890 1234 56

IBAN Doğrulama Ne Demektir?

Yazımızın başında IBAN numarasının benzersiz olduğunu öğrenmiştik. Ve belirli kurallar dahilinde ülkemizde 26 haneden oluştuğunu söylemiştik. Bir para transferi sırasında bankalar IBAN numarasını girdiğiniz anda özel yazılımlarla doğruluğunu kontrol eder. Bu işleme IBAN doğrulama adı verilir.

Girilen IBAN numarası standartlara uymuyor ve kontrol kodu uyuşmuyorsa para transferi işlemi gerçekleşmez ve yanlış IBAN girildiğini söyler. Fakat IBAN doğrulama yapılırken, hesap sahibinin bilgilerine erişilemez. Sadece girilen IBAN numarasının geçerliliği kontrol edilir.

IBAN Çözümleme Ne Demektir?

IBAN çözümleme, bilinen bir IBAN numarasının hangi bankaya ait olduğunu, banka şubesini ve hesap numarasını öğrenme işlemine denir. Bazı bankalar IBAN hesap numarası alanında şube kodu barındırırken, bazılarıysa şube kodunu vermemekte sadece hesap numarasını gösterir.

IBAN ile ilgili ilave etmek istediğiniz veya sormak istediğiniz tüm bilgi ve soruları aşağıda bulunan yorum kısmına yazarak bize ulaştırabilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.