KREDİ ŞEFİ

Havale Nedir? Banka Havalesi Nasıl Yapılır? Havale Saatleri (Tüm Sorularla)

Havale, sözlük anlamı bakımından banka veya PTT aracılığıyla gönderilen para demektir. Günümüzde ise yaygın olarak kullanımını bankacılık işlemleri arasında görüyoruz.

Finans sektöründe para transferi denince akla gelen iki işlemden biri olan havale, aynı banka arası para transferi şeklinde yapılmaktadır. Havale yapmanın bankanın verdiği hizmetler dahilinde birden fazla yöntemi bulunur. Bu yöntemlere yazımızın devamında değineceğiz.

Diğer para transferi yöntemi de EFT’dir. Bu konuda EFT nedir yazımızdan daha detaylı bilgi alabilirsiniz.

Para transferi işlemi aynı banka içerisinde olduğu için bir saat sınırlaması olmaz. Dilenilen zaman dilimi içerisinde yapılabilmektedir.

Havale Nedir?

Banka havalesi, bir bankada hesabı bulunan göndericinin, yine aynı bankanın aynı şubede veya farklı bir şubesinde hesabı bulunan alıcıya para göndermesi işlemidir. Havalede göndericinin ve alıcının aynı bankada hesabı bulunması gerekir. Buna karşı farklı şubelerde hesapları olabilir.

Bir örnek vermek gerekirse, Garanti Bankası A şubesinde vadesiz TL hesabı bulunan bir kişi, Garanti Bankası A veya B şubesinde hesabı bulunan kişiye para göndermesine havale denir. Yine aynı şekilde kişinin, Garanti Bankası A şubesinde bulunan hesabından B şubesindeki hesabına para transfer etmesine de havale denir.

Havale ücretleri, aynı banka içerisinde gerçekleştiği için hiç yoktur veya az masraflıdır. Bu yüzden banka müşterilerinin en çok tercih ettiği para transfer yöntemidir.

PTT havalesi nedir? Gönderici veya alıcının banka hesabında olmaması durumunda kullanılmaktadır. Para göndermek isteyen bir kimse PTT şubesine giderek bir havale formu doldurur. Bu formda kendi bilgileri haricinde alıcının adı soyadı, adres, telefon, gönderilecek olan PTT şubesi ve miktarı bulunur. PTT havalesi belirli bir ücret karşılığı yapılarak alıcının belirtilen şubeden kimliğiyle parayı alması sağlanır.

Havale Nasıl Yapılır?

Havale işlemi gerçekleşmesi için, göndericinin ve alıcının bankalarının aynı olması gerekir. Şubelerinin aynı veya farklı olması fark etmez. Para transferinin gerçekleşebilmesi için alıcının şube ve hesap bilgileri veya IBAN numarası olması gerekir. Doğrulama içinde ad soyadı bilgisi olmalıdır.

Banka şubesi aracılığıyla gişe işlemlerinden havale yapılabilir. Alıcının bilgileri yanında IBAN numarası ve gönderilen tutarın belirtilerek havale işleminin gerçekleşmesi sağlanılır.

Havale aynı zamanda banka kartı kullanarak ATM’lerden, internet ve mobil bankacılıkta para transferleri bölümünden yapılabilir. Bankaların müşterilerine sunmuş olduğu telefon bankacılığından talimat vererek te havale işlemi yapılır.

Banka Havale Saatleri

Havale işlemini banka şubesinden yapmak isteyenler banka çalışma saatleri içerisinde talimat vererek gerçekleştirebilirler. Diğer para transferi yöntemlerini yani internet, mobil ve telefon bankacılığı kullananlar ise günün 24 saatinde, istedikleri yerden yapabilirler.

Cuma akşamı saat 5’ten sonra, cumartesi ve Pazar günleri yani hafta sonu havale işlemi, aynı banka hesapları arasında olacağı için yine aynı şekilde istenilen saatte gerçekleşir.

Banka havale ücretleri farklılık gösterebilmektedir. Fakat genellikle baktığımızda bankalar havale işlemlerinden ücret almazlar veya çok az bir masraf keserler. Bu konudaki ücretsiz havale makalemize bakabilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.