Kredi Şefi

Hangi Bankalar Kolay Şekilde Emeklilik Kredisi Veriyor

Emekliler, tıpkı ücretli çalışan bireyler gibi bankalar tarafından sunulan kredi hizmetlerinden yararlanabilirler. Emeklilerin standart çalışanlardan farkı, borç ödeme alışkanlıklarının daha düzenli olması olarak görülmektedir. Emeklilik yaşındaki kişilerin belli bir olgunluğa erişmiş olması, borçlarına daha sadık olmalarını da beraberinde getirir; bu sebeple emeklilere kredi veren bankalar, bu kişiler tarafından gerçekleştirilen kredi taleplerini çok önemli bir sorun bulunmuyorsa olumlu karşılarlar. Emeklilerin kredi taleplerine yardımcı olabilmek adına emekliye kolay kredi veren bankalar hangileri? Emeklilere kredi şartları nelerdir ve emekliler PTT’den kredi çekebilir mi? gibi soruların yanıtlarını inceleyeceğiz.

Emekliler PTT’den Kredi Çekebilir mi?

Emekliler PTT’den kredi alabilir mi? sorusu emekli aylıklarını PTT aracılığıyla alanların sıkça dile getirdiği sorulardan birdir. PTT; son dönemde bankalarla kredi anlaşmasına giderek emeklilere özel bir kredi platformu oluşturmuştur. Emekli aylığını PTT aracılığıyla alan kişiler, herhangi bir belge olmadan PTT’den anlaşmalı bankaların kredi hizmetlerinden yararlanabilirler.

PTT kredisi veren bankalar şunlardır; Burgan Bank, Denizbank, Aktif Bank, ING Bank ve Türk Ekonomi Bankası (TEB)

Bu bankalardan kredi çekmek isteyenler, kredi başvurularını PTT’den yapabilirler. Kredi ödemeleri ise doğrudan maaştan kesilecek şekilde yapılacaktır. Emekli maaşınızdan kredi ödemenizin kesilmesiyle birlikte kalan tutarı her zaman olduğu gibi PTT’den çekebilirsiniz. Ayrıca PTT kart sahibiyseniz kredinizi erken ödeme şansına da sahipsiniz. PTT kredisi faiz oranları, standart banka kredilerine nazaran daha düşük seviyededir.

Emekliye Kolay Kredi Veren Bankalar Hangileri?

İlk olarak belirtmemiz gereken husus, maaş alınan bankaların emeklilere daha kolay kredi verdiği gerçeğidir. Emekliye kolay kredi veren bankalar hangileri? sorusunun ilk yanıtı da bu minvalde emekli maaşın alındığı banka olacaktır. Elbette diğer bankalara başvurularak da emeklilik kredisi alınabilir.

Emekliye en kolay kredi veren bankalar şunlardır; Türkiye İş Bankası, Ziraat Bankası, Denizbank, QNB Finansbank, Yapı Kredi Bankası, TEB, ING Bank, Aktif Bank, Burgan Bank, Kuveyt Türk Katılım Bankası ve Türkiye Finans Katılım Bankası.

Kredi başvurusunda bulunduğunuz banka ile emekli maaşınızı aldığınız banka farklıysa kredi talebinizi alan bankanın maaşınızın o bankaya taşınması şeklinde bir şartı olabilir. Eğer maaş aldığınız banka ile aranızda taahhüt anlaşması bulunmuyorsa maaşınızı kredi talebinde bulunduğunuz bankaya taşıyarak işlemlerinizi devam ettirebilirsiniz. Geçen yıl yürürlüğe giren yasayla birlikte emekli maaşı promosyonu alanlar, bu promosyonların karşılığında belirli bir süre boyunca maaşlarını başka bankaya taşımayacakları taahhüdünü vermişlerdir. Bu düzenleme sonrasında bankaların emeklilere kredi verirken maaş taşıma şartını eskisi gibi önemsemedikleri görülmektedir.

Emekliye Kredi Şartları Nelerdir?

Kredi çekecek olan emeklilerin merak ettikleri bir diğer soru da emekliye kredi şartları nelerdir? olarak göze çarpıyor. Kredi çekmek isteyen emeklilerin kredi notunun en az 1250 olması beklenmektedir. Ayrıca yaş sınırı da bu hususta bir hayli önemlidir. Yaş hesaplaması, emekli kredileri için kredinin bitiş tarihine göre yapılır. Bankalar, emekli müşterilerinin kredi vadesi sona erdiğinde maksimum 75-80 yaş aralığında olmasını isterler. Dolayısıyla bu sınırı geçen kişilerin kredi talepleri genellikle yaş sınırı sebebiyle olumsuz karşılanmaktadır.

Emeklilere kredi şartlarından biri de aylık gelirin %50’sinin kredi ödemesini karşılamasıdır. Örnek vermek gerekirse; aylık 1.500 TL emekli maaşı alan birinin krediye ödeyebileceği maksimum tutar 750 TL’dir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.