KREDİ ŞEFİ

Hafta Sonu Havale Yapılır mı? Banka Havalesi Nasıl Olur mu, Cumartesi ve Pazar Günü Havale Ne Zaman Hesaba Geçer?

Cuma, cumartesi ve pazar günleri para transferi yapmak isteyenlerin en çok merak ettiği konuların başında hafta sonu havale yapılır mı ve hafta sonu para transferi ne zaman hesaba geçer soruları geliyor. Bu yazımızda sorularınıza cevap bulacaksınız.

Bir bankacılık terimi olan havale, aynı bankada bulunan hesaplar arasında para gönderimi olarak bilinmektedir. Havalenin gerçekleşmesi için parayı gönderen ve alan kişilerin aynı şube gözetmeksizin aynı bankada hesapları olması gerekmektedir. Havale nedir yazısında ayrıntılı bir şekilde anlatmıştık.

Günümüzde bankaların müşterilerine sunmuş olduğu büyük kolaylıklar bulunmaktadır. Artık en çok kullanılan bankacılık işlemlerini yapabildiğimiz internet ve mobil bankacılık sayesinde para transferleri içinde büyük kolaylık sağlamaktadır. Şubeye gitmeden, bulunduğunuz yerden hesaplarınız arasında veya başka birinin hesabına para transferi hızlı ve güvenilir bir şekilde gerçekleşebilmektedir.

Para transferleri ikiye ayrılmaktadır. Bunlardan ilki aynı banka hesapları arasındaki para gönderimi bu havale olarak adlandırılmaktadır, diğeri de bankalar arasında hesaplara para gönderimi buda EFT (bakınız EFT nedir) olarak adlandırılmaktadır.  Burada konumuz olan hafta sonu yani Cumartesi ve Pazar günleri havale yapıp yapamayacağımızı inceleyelim.

Cumartesi, Pazar Hafta Sonu Havale Yapılır mı?

Havale işlemi banka içerisinde hesaplar arasında gerçekleştiği için, gün ve saat önemli olmadan istediğiniz zamanda yapılabilmektedir. Hafta sonu havale yapılabilmektedir. Üstelik gönderdiğiniz para 5-10 dakika içerisinde gönderdiğiniz hesaba yansıyacaktır. Havale ücretleri bankaya göre değişiklik gösterebileceği gibi hiç almayan bankalarda bulunmaktadır.

Eft işleminde durum farklıdır. Eft de başka bir bankaya para gönderildiği için hafta sonu EFT işlemi ancak haftanın başlangıç günü olan pazartesi diğer hesaba yansıyacaktır.

Hafta Sonu Havale İşlemi Nasıl Yapılır?

Havale işlemleri hafta sonunda mobil ve internet bankacılığı üzerinden, bankamatiklerden, telefon bankacılığı ile veya hafta sonu açık olan banka şubelerinden gerçekleşmektedir. Eğer mobil ve internet bankacılığı kullanıyorsanız hafta sonu havale işlemini günün 24 saati gerçekleştirebilirsiniz.  Gece yarısı göndereceğiniz para hemen alıcının hesabında olacaktır.

Banka şubeleri cumartesi ve pazar günleri açık olmadığından havale işlemi yapılamamaktadır. Banka şubesinden yapılacak olan havale ancak hafta içi banka mesai saatleri içerisinde yapılabilmektedir.

Havale Hafta Sonu Ne Zaman Hesaba Geçer?

Eğer alıcı hesap bilgileri veya IBAN no doğru girildiyse yapılan havale hemen gerçekleşir. Gönderilen para karşı tarafın hesabına anında geçer. Yapılan havalenin alıcının hesabına geçmesi maksimum 5-10 dakika içinde gerçekleşmektedir.

Konu hakkında aklınıza takılan tüm soruları aşağıda bulunan yorum kısmına yazarak bize iletebilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. Cumali kara dedi ki:

    Pazar gecesi akbank mobil hesabimdan ziraat bankası na para gonderdim para hemen gecermi